Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Zapalenie dróg moczowych i kamień w pęcherzu

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Jeniffer
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 10 czerwca 2021, 12:49
Kontaktowanie:

Zapalenie dróg moczowych i kamień w pęcherzu

Postautor: Jeniffer » 10 czerwca 2021, 13:07

cześć
mam pytanie odnośnie mojej świnki Matyldy, byłam dzisiaj u weta i stwierdził po badaniu zapalenie dróg moczowych i po badaniu RTG kamień w pęcherzu. Na tą chwilę zastosował antybiotyk oraz środki przeciw bólowe i :P środki na rozpuszczenie kamienia. W poniedziałek mamy kontrole i zobaczymy co dalej, świniak gorączki nie ma apetyt jej dopisuje. Wet wspomniał o operacji usunięcia kamieni jeżeli będzie nadal widoczny w pęcherzu i zastanawiam się jaki to będzie koszt. Czy kogoś z tu obecnych świnka miała kamyczki lub piasek które były chirurgicznie usuwane - jak wygląda rekonwalescencja oraz jaki mniej więcej jest koszt takiego zabiegu :)


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Zapalenie dróg moczowych i kamień w pęcherzu

Postautor: Renika » 15 czerwca 2021, 0:06

Nie wygląda to najlepiej, oby nie trzeba było przeprowadzać operacji bo jest ona dość inwazyjna i często źle się kończy dla świnki. Miałam świnkę u której stale tworzył się piasek w pęcherzu i podawałam jej ALLRODIN UTI oraz SHILINTONG PIAN FORTE, tabletki które zapobiegają tworzeniu się i rozpuszczają pojawiające się kamienie. Podawałam również suszoną żurawinę (czasami robiłam herbatki) oraz karmę Dr Ziętek nefroprotektyczną. Po operacji świnka może być apatyczna, może odczuwać ból pooperacyjny i wtedy nie za bardzo chce jeść więc trzeba ją dokarmiać karmami ratunkowymi przez strzykawkę oraz podawać leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Napisz co weterynarz powiedział po dzisiejszej wizycie, mam nadzieję że jest to specjlista od świnek morskich.


Jeniffer
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 10 czerwca 2021, 12:49
Kontaktowanie:

Re: Zapalenie dróg moczowych i kamień w pęcherzu

Postautor: Jeniffer » 1 sierpnia 2021, 19:59

Cześć nieodpisywałam bo u mnie urwanie głowy
Niestety opercaja była potrzebna kamien utknął i zablokował ujście moczu do tego okazało się że ma cysty więc od razu zrobiliśmy sterylizacje. Dlugo dochodziła do siebie a właściwie dalej dochodzi. Szwy miała 2 tygodnie jak pojechałam na wyjęcie okazało się że małpa 2 wygryzła i w tym miejscu ma ropę i tak czyścimy. Na dzień dzisiejszy ropy nie ma ale zaś zaczęła się spinać i popiskiwać przy sikaniu więc jutro z rana mysze podjechać do weterynarza mam wrażenie że zapalenie dróg moczowych wróciło. Co prawda nie sika krwią ale widać że się męczy potrzebujemy antybiotyk.


Jeniffer
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 10 czerwca 2021, 12:49
Kontaktowanie:

Re: Zapalenie dróg moczowych i kamień w pęcherzu

Postautor: Jeniffer » 1 sierpnia 2021, 20:01

Zastanawiam się czy możliwe że tak krótko po operacji powrócił piasek lub kamień czy jest to możliwe?


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Zapalenie dróg moczowych i kamień w pęcherzu

Postautor: Renika » 5 sierpnia 2021, 1:41

Piasek może powrócić szybko bo przyczyna choroby nie została usunięta tylko jej skutki. Kamień może się wytworzyć ale najprędzej po jakiś 2-3 tygodniach. Pisałam wcześniej o lekach które zapobiegają tworzeniu sie kamieni i piasku w pęcherzu moczowym, warto się w nie zaopatrzyć i podawać 2x dziennie po 1/4 tabletki.


Jeniffer
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 10 czerwca 2021, 12:49
Kontaktowanie:

Re: Zapalenie dróg moczowych i kamień w pęcherzu + zmiany zwyrodnieniowe

Postautor: Jeniffer » 14 października 2021, 14:59

Dawno mnie tutaj niebyło :)
więc tak Matylda po operacji doszła do siebie trochę nam to zajęło ale dałyśmy rade , Na ta chwile pęcherz mamy wyleczony ale ze względu na wiek doszły problemy z kręgosłupem i zwyrodnieniami. Na kręgosłup przyjmuje 1/2 tabletki OSTEOARTHRISTOP PLUS dziennie. Niedawno ponownie wróciliśmy do weterynarza bo świnka ponownie zaczęła popiskiwać i spinać się przy sikaniu - zrobiliśmy badanie moczu USG i wiele innych badań i tak pęcherz prawidłowej grubości, mocz czysty bez krwi, brak piasku/szlamu i kamieni, apetyt jest. Weterynarz powiedział że najprawdopodobniej popiskuje z powodu zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie. podaje śwince lek na kręgosłup oraz stawy który wcześniej wymieniłam, natomiast na drogi moczowe podaję SHILINTONG PIAN FORTE 1/2 tabletki dziennie - profilaktycznie aby nie pojawiły się kamienie i piasek. Mam pytanko czy lepiej podawać 1/2 dziennie czy tak jak jest wskazane 1 tabletka dziennie ? Tak jak wspomniałam daję to profilaktycznie bo na ta chwile świnka nie ma kamieni i piasku. I drugie pytanie czy miał ktoś świnkę z problemami zwyrodnieniowymi?


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

  • Dołącz do nas