Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Problemy z jedzeniem po usunięciu ropnia

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
NaciaaaxDDPl
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 8 listopada 2013, 22:32
Świnki morskie: Tofik
[*] Kudłatek
[*] Ciapek
[*] Uszatek
[*] Pysiek
Kontaktowanie:

Problemy z jedzeniem po usunięciu ropnia

Postautor: NaciaaaxDDPl » 6 lipca 2021, 16:53

Witam,
Dwa tygodnie temu zauważyłam z dnia na dzień kompletną zmiane w zachowaniu mojego Lucka. Przestał jeść, zacząłl się rozkładać w każdym miejscu gdzieby go nie położyć. Bez zawachania zaczełam go odrazu dokarmiać rozmoczonym w wodzie kalorycznym granulatem. Tego samego dnia, gdy zauważyłam zmiany odrazu udałam się do weterynarza (Karol Chłopecki, jeżeli ktoś jest z Radomia i ma wiedzę na jego temat mógłby się wypowiedzieć na jego temat. Z tego co słyszałam i polecali mi inni weterynarze, mówiono że to jedyny weterynarz od zwierząt egzotycznych i jakby nie patrzeć, zawsze jest tam pełno pacjentów). Stwierdzony został ropień i lekko przerośnięte ząbki oraz zwiększona temperatura spowodowana prswdopodobnie stanem zapalnym. Świnek dostał na kilka dni antybiotyk, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe żeby przed zabiegiem ustabilizować temperature. Świnek był dokarmiany przez około 3 dni co 2h przez całą dobe. Bardzo sie cieszyłam bo na jakiś czas odżył, przynajmniej fizycznie, ale dalej miał problemy z jedzeniem. 3 dni temu miał zabieg, ropa została w wiekszosci usunieta, zęby trzonowe przypiłowane, antybiotyk oraz leki przeciwbólowe. Mimo to że powinno być dobrze wcale nie jest! Cały czas nic nie je samodzielnie, jestem w stanie stwierdzić, że nawet nie pije. Staram się jak moge ale nie mam już na to siły, pomimo starań, Lucek zaczyna robić luźną kupke i dalej nie może jeść (a z doświadczenia wiem że to już nic dobrego nie wróży). Nie wiem już co mam robić bo żaden weterynarz nie chce podjąć się leczenia.
Prosiaczek gdy próbuje jeść jakby sie dławił jedzeniem, nie potrafi nic złapać zębami, ale gdy jest zdenerwowany podczas karmienia to bez problemu podgryza mi rękę. Czy ktoś miał może podobny problem ze świnką, naprawde nie wiem już co robić i boje się że to kres młodego jeszcze świniaka.


Awatar użytkownika

Darom
Użytkownik
Posty: 516
Rejestracja: 3 lutego 2017, 18:51
Świnki morskie: [*] Tosiu Super Ktosiu, [*] Dyzio, [*] Tosiu Mały Tosiu, [*] Toffi
Kontaktowanie:

Re: Problemy z żywieniem

Postautor: Darom » 7 lipca 2021, 7:08

NaciaaaxDDPl Niechcę Cię martwić, ale Twoja świnka umiera. Zapewne skoro nic nie je i nawet nie pije samodzielnie to pewnie ma pusty żołądek i pusty układ pokarmowy, dodatkowo pewnie jest odwodniona. Pewnie weterynarz nawet nie będzie miał w stanie jak zrobić mu badanie krwi czy nawet podpiąć świnkę pod kroplówkę bo świnka ma zapadnięte żyły. Przykro mi, ale świnka umrze. Czy to u Ciebie w klatce czy u weterynarza. Świnka już żyć nie będzie i się na to proszę przygotuj. To są ostatnie jej chwile.


NaciaaaxDDPl
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 8 listopada 2013, 22:32
Świnki morskie: Tofik
[*] Kudłatek
[*] Ciapek
[*] Uszatek
[*] Pysiek
Kontaktowanie:

Re: Problemy z żywieniem

Postautor: NaciaaaxDDPl » 7 lipca 2021, 16:16

Nie moze miec pustego żołądka, bo jak pisałam wcześniej, dokarmiam ją co 2/3h mielonym odzywczym granulatem(wymieszanym z wodą w strzykawce), po 10/15 ml na dawke, do tego co godzine podawalam mu okolo 6ml wody, nawet częściej. Od 2 dni swinek samodzielnie zaczal pić, mimo to dalej ma problemy ze złapaniem samodzielnie pokarmu typu sianko, jablko, marchewka. Co kolwiek. Nie wiem czym to może być spowodowane, ponieważ zęby trzonowe zostały przytarkowane, a ropień usunięty. Czy jest możliwość, że po 3 dniach po zabiegu swinke dalej bolą ząbki czy raczej to juz jest coś związanego z chorobami wewnętrznymi. ?


Darom
Użytkownik
Posty: 516
Rejestracja: 3 lutego 2017, 18:51
Świnki morskie: [*] Tosiu Super Ktosiu, [*] Dyzio, [*] Tosiu Mały Tosiu, [*] Toffi
Kontaktowanie:

Re: Problemy z żywieniem

Postautor: Darom » 7 lipca 2021, 16:38

Dla Twojego Dobra pojechałbym ze świnką do weterynarza i zrobił tak czy inaczej badanie krwi.


prosiakoweprzygody
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 9 kwietnia 2021, 10:07
Świnki morskie: dusia,amcia
Kontaktowanie:

Re: Problemy z żywieniem

Postautor: prosiakoweprzygody » 7 lipca 2021, 18:24

A ile Lucek ma lat? Jeżeli jest już starszy to bardzo przykro mi to mówić ale niestety są to jego ostatnie chwile. Niestety, prosiaczki nawet w młodym wieku często umierają. Tak jak to napisał @Darom możesz spróbować zrobić badanie krwi Luckowi. Mam nadzieję żę nie przepowie się czarny scenariusz i wszystko będzie dobrze. Życzę zdrówka dla Lucusia <3


Darom
Użytkownik
Posty: 516
Rejestracja: 3 lutego 2017, 18:51
Świnki morskie: [*] Tosiu Super Ktosiu, [*] Dyzio, [*] Tosiu Mały Tosiu, [*] Toffi
Kontaktowanie:

Re: Problemy z żywieniem

Postautor: Darom » 9 lipca 2021, 14:03

Najgorsze jest też to, że po śmierci świnki jeśli właściciel niema gdzie dać martwej świnki w sensie nie ma ogródka by ją zakopać czy coś to wtedy świnka zostaje martwa u weterynarza do spalenia w piecu. :(


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 688
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Problemy z żywieniem

Postautor: Renika » 10 lipca 2021, 2:17

Często się zdarza, że świnka po zabiegu przycinania ząbków nie chce jeść, a tym bardziej po usuwaniu ropnia więc cierpliwie trzeba dokarmiać, najlepiej kupić kilka karm ratunkowych i podawać na zmianę. Aby zachęcić prosiaczka do jedzenia trzeba na początku podawać rozdrobniony pokarm, np. utarte jabłuszko, marchew, ogórek bez skórki pokrojony na małe części itp. U mnie prawdziwym hitem okazał się arbuz, moja świnka po długiej - bo aż trwającej ok.3,5 miesiąca chorobie zaczęła sama jeść właśnie od pokrojonego w małe plasterki arbuza. Można podawać jakieś nowości które też mogą zachęcić do samodzielnego jedzenia, np. kiełki słonecznika, zmielone pestki dyni, cykoria, świeża trawka lub świeże liście truskawki. Jeśli chodzi o sianko to moja świnka podczas choroby skubała vital blocks JR Farm (są różne smaki). Można je kupić online lub w sklepie Kakadu, ważne aby były kruche. Mam nadzieję że świneczka wyzdrowieje i zacznie w końcu sama jeść.


Gaba
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 3 lipca 2021, 11:54
Świnki morskie: Napoleon
Kontaktowanie:

Re: Problemy z jedzeniem po usunięciu ropnia

Postautor: Gaba » 14 lipca 2021, 13:56

Jak tam świnka? Po operacji często kawie mają problemy z łaknieniem, a przynajmniej z tego co słyszałam. Polecam herbatkę z kopru włoskiego, zawiera substancje odżywcze i sprawia, że świnka się nie zagłodzi, o ile będzie pić


Gaba
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 3 lipca 2021, 11:54
Świnki morskie: Napoleon
Kontaktowanie:

Re: Problemy z jedzeniem po usunięciu ropnia

Postautor: Gaba » 14 lipca 2021, 14:00

A na rozwolnienie są różne domowe sposoby np na stronie SPŚM


Darom
Użytkownik
Posty: 516
Rejestracja: 3 lutego 2017, 18:51
Świnki morskie: [*] Tosiu Super Ktosiu, [*] Dyzio, [*] Tosiu Mały Tosiu, [*] Toffi
Kontaktowanie:

Re: Problemy z jedzeniem po usunięciu ropnia

Postautor: Darom » 15 lipca 2021, 11:54

Pewnie świnka nie przeżyła. Dlatego założyciel tematu nie odpowiada.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

  • Dołącz do nas