Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Świnka morska przestała dbać o czystość

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
ThaliaLive01
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 2 sierpnia 2021, 20:15
Świnki morskie: Molly
Kontaktowanie:

Świnka morska przestała dbać o czystość

Postautor: ThaliaLive01 » 2 sierpnia 2021, 20:35

Cześć, moja świnka morska ma 4 lata, samiczka. Od zawsze była dość czystą świnką, miała normalną dietę (właściwie wszystko co mogą jeść świnki, jadła bez problemu), często wybrzydzała jeżeli chodzi o sianko, ale raczej dużo go jadła. Niestety od kilku tygodni stopniowo przestała korzystać z kuwety i robić siku obok niej. Później zaczęła (czasami, nie zawsze) cichutko piszczeć przy robieniu siku albo kupek, a teraz od jakiegoś czasu coraz mniej przemieszcza się po klatce (piszę po klatce, bo kiedy wyjmę ją na wybieg, to normalnie biega jak zawsze, zwiedza sobie cały pokój i na wybiegu zawsze korzysta z kuwety, czyli nie ma problemu ze wskoczeniem do niej). Od ok. 2-3 tygodni robi kupy i sika pod siebie w klatce i tak cały dzień siedzi w tym brudzie na sianku, nie myje się już wcale (kiedyś codziennie wieczorem się czyściła). Żeby nie śmierdziała muszę ją codziennie od pasa w dół kąpać (kiedyś robiłam to co pół roku, jak już trochę zaczynała śmierdzieć, ale teraz ten zapach jest wręcz nie do wytrzymania i muszę ją codziennie, co najwyżej co dwa dni przemywać wodą z delikatnym szamponem dla świnek). Z tego też powodu odstawiłam śwince surowe warzywa i świeżą zieleninę, teraz dieta świnki to sucha karma (więcej niż kiedyś, bo kiedyś dostawała i karmę i warzywa) oraz suszona zielenina, no i oczywiście siano. Świnka pije też dużo wody, ale chyba nie więcej niż zwykle.
Moje pytanie brzmi: czy to normalne zachowanie u świnek (rozchodzi się o coraz gorszy brak higieny), które pojawia się wraz ze starzeniem się świnki, czy powinnam iść do weterynarza? Niestety takie codzienne mycie i suszenie świnki jest bardzo uciążliwe.


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Świnka morska dziwnie się zachowuje

Postautor: Renika » 3 sierpnia 2021, 3:15

Twoja świnka prawdopodobnie jest chora i trzeba z nią szybko pójść do weterynarza specjalisty od małych zwierząt i zrobić badania (mocz, kupki, USG, zęby trzonowe, pasożyty itp.) oraz postawić prawidłową diagnozę.


ThaliaLive01
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 2 sierpnia 2021, 20:15
Świnki morskie: Molly
Kontaktowanie:

Re: Świnka morska przestała dbać o czystość

Postautor: ThaliaLive01 » 1 października 2021, 10:37

Update: dzień po napisaniu posta (4 sierpnia) byłam ze świnką u weterynarza, okazało się że ma kamień w pęcherzu. Musiała mieć operację, dodatkowo doszła niewydolność nerek. Świnkę na szczęście udało się odratować, teraz ma się świetnie :)
Ale piszę jako przestroga dla innych, zwracajcie uwagę na nietypowe zachowania świnek, te zwierzątka mają tendencję do ukrywania objawów i cierpienia w ciszy (bo są w naturze ofiarami) aż niestety czasem może być już za późno...



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 13 gości

  • Dołącz do nas