Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Moja świnka ma biegunkę

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
_l_e_s_i_u
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 18 sierpnia 2021, 8:25
Świnki morskie: Sonia
Tosia
Kontaktowanie:

Moja świnka ma biegunkę

Postautor: _l_e_s_i_u » 18 sierpnia 2021, 12:22

Cześć wszystkim, chce opowiedzieć historię o mojej śwince morskiej, która wciąż choruje i potrzebuje pomocy. Zaczęło się od biegunki. Wraz z moją siostrą zastanawialiśmy się dlaczego jest przygnębiona i nie bawi się wraz z drugą świnką-Tosią. Drugiego dnia nie chciała nic jeść i wtedy pomyśleliśmy że to jest biegunka. Poznaliśmy się że Sonia robi bardzo rzadkie bobki przyklejone do skóry, na dodatek bardzo śmierdzące. Podaliśmy jej lek ,, Stoperan'' aby lepiej to strawiła. Nic nie pomogło. Ale na drugi dzień wyglądała podobnie, tylko już mniej się załatwiała. Wtedy mama podała jej ponownie ,,Stoperan'' ale lepiej podawkowane. Baliśmy się o jej zdrowie dlatego że jej stan się nie poprawiał, zadzwoniliśmy do weterynarza wieczorem, ten odmówił pomocy. Jednakże drugi weterynarz- pewien znajomy już pomógł i kazał z nią przyjechać. Mówił że spodziewał się gorszego przypadku, ale niezbyt cieszyłem się bo świnka nie była jeszcze zdrowa. Pooglądał ją i wreszcie dał jej kroplówkę aby się nie odwodniła. Tak nas wysłał do domu i powiedział że będzie mógł podać jeszcze antybiotyk. Kolejnego dnia tata zawiózł ponownie Sonię do weterynarza, a ten dał jej antybiotyk poprzez igłę, tego razu mniej piszczała. Po podaniu antybiotyku zaczęła się trzęść, nie wiem czy to wina właśnie antybiotyku czy jej stan jest gorszy. Proszę pomóżcie, nie wiem co mam robić dalej, a nie chce stracić swojej Soni.


Awatar użytkownika

guciozyzio
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 8 lutego 2021, 12:09
Świnki morskie: Gucio i Zyzio
Kontaktowanie:

Re: Moja świnka ma biegunkę

Postautor: guciozyzio » 18 sierpnia 2021, 23:41

Nie dokońca wiem co jest twojej śwince, ale
- Po pierwsze czy to jest weterynarz od zwierząt egzotycznych, jeśli nie to go zmień.
- A po drugie do antybiotyku trzeba podać probiotyk.
Dużo zdrowia dla prośka :)


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Moja świnka ma biegunkę

Postautor: Renika » 19 sierpnia 2021, 2:28

Trzeba szybko zawieźć świnkę do weterynarza specjalisty (tu jest link, można wybrać polecanego z każdego województwa
http://www.swinkimorskie.eu/nowe_forum/ ... 54310e14ff). Należy zrobić badania i postawić prawidłową diagnązę a nie "leczyć" w ciemno. Skoro świnka ma biegunkę i nie chce jeść to należy: zebrać bobki z 3 ostatnich dni do badania, na wizycie należy zrobić badanie USG (czy nie ma wewnętrznych przyczyn biegunki, np. guzy, kamieni w pęcherzu, cyst itp.) i przede wszystkim zajrzeć do pyszczka i sprawdzić zęby trzonowe (czy nie przerosły, wtedy świnka nie może pobierać pokarmu). Jeżeli będzie podejrzenie zatrucia to trzeba podać węgiel aktywowany (1/4 tabletki 2x dziennie) i probiotyki (niezbędne 2-3 godziny po podaniu każdego antybiotyku: bio lapis, flora defense, flora balance, bio protect). Jeżeli świnka nie chce jeść to trzeba ją dokarmiać co 3 godziny karmą ratunkową (np. dr Ziętek, Herbi care plus, można kupić u weterynarza lub internetowo) przez strzykawkę insulinówkę (bez igły) do pyszczka. Jeżeli nie masz żadnej karmy to można rozmoczyć jednorodną karmę dla świnek lub ją zmielić w młynku do kawy i podawać z wodą przez strzykawkę do pyszczka, najlepiej aby weterynarz pokazał jak się to prawidłowo robi. Przy podawaniu każdego antybiotyku trzeba koniecznie podawać probiotyki bo świnka dostanie śmiertelnego w skutkach wzdącia. Niestety trzęsienie się świnki to niedobry objaw i oznacza ból. Mam nadzieję, że uda się uratować prosiaczka ale trzeba działać. I jeszcze jedno - nie wolno podawać śwince żadnych ludzkich leków typu Stoperan i inne bez konsultacji z weterynarzem.


NiezNaaxX
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 23 grudnia 2021, 13:10
Świnki morskie: Tuptuś
Kontaktowanie:

Re: Moja świnka ma biegunkę

Postautor: NiezNaaxX » 23 grudnia 2021, 13:21

U mnie teź świnka tak miała a potem przestała pić i jeść.



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 15 gości

  • Dołącz do nas