Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Anemia i problemy z nerkami

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
KarolOle
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 10 listopada 2021, 17:23
Świnki morskie: Gieniu i Jadzia
Kontaktowanie:

Anemia i problemy z nerkami

Postautor: KarolOle » 10 listopada 2021, 17:44

Cześć,
Od jakiegoś tygodnia mam problem z jednym prosiaczkiem.
Dzisiaj na kontroli u weterynarza musiałam podjąć decyzję czy chce dokonać eutanazji czy jeszcze będę walczyć. Zdecydowałam się walczyć, ale bardzo się obawiam, że zwierzątko cierpi. :sad:

Prosiaczek w poprzednią środę trafił do kliniki weterynaryjnej, ponieważ zaczął tracić wagę i nie chciał przyjmować pokarmu. Diagnoza: zęby policzkowe o wysokich koronach. Po stronie lewej na policzku widoczne otarcia oraz ropna wydzielina.
Świnek otrzymał zalecenie korekcji zgryzu oraz przepisano mu antybiotyk. Po czterech dniach od brania antybiotyku pojawiły się luźniejsze odchody, więc bazując na wiedzy zdobytej na tym forum zaczęłam podawać mu Bio-Lepis.
Dzisiaj byłam na konsultacji w klinice i okazało się, że świnek ma anemię i problemy z nerkami. Stan jego jest poważny, choć widać, że walczy i są momenty w ciągu dnia, kiedy jest ożywiony. Apetytu mu nie brakuje, jednak ze względu na osłabienie nie jest w stanie spożywać każdego pokarmu (nie dotyczy to melona czy jabłka, które szamie pomimo choroby).
Czy ktoś z Was miał podobną sytuację i udało się odratować zwierzątko?

Aktualnie będę w dalszym ciągu dokarmiać go karmą ratunkową wraz z Bio-Lapis (chce odbudować mu florę bakteryjna po antybiotyku). Ponadto będzie otrzymał kroplówki i środki przeciwbólowe.

Uprzedzając pytanie - leczeniem zajmuje się weterynarz od zwierząt egzotycznych.


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 688
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Anemia i problemy z nerkami

Postautor: Renika » 11 listopada 2021, 21:23

Dobrze, że walczysz o zdrowie swojej świnki. Ja miałam świnkę która miała poważny stan zapalny w pyszczku, odchodziła jej od wewnątrz skóra i nie mogł sama jeść przez ok. 3 miesiące. Przez cały ten czas podawałam jej leki i karmiłam różnymi karmami ratunkowymi na zmianę. Na szczęście udało się i świnka wyzdrowiała więc mam nadzieję że twoja też da radę. Dopóki świnka je przez strzykawkę to jest szansa, a z tego co piszesz to je również coś samodzielnie - to dobry znak. Jeżeli mogłabym coś doradzić, to:
- podawaj śwince karmę ratunkową co 2-3 godziny obserwując czy sama coś je. w nocy również trzeba wstać i nakarmić.
- nie piszesz jakie są problemy z nerkami: piasek, kamienie, może stan zapalny? Można kupić specjalną karmę ratunkową nefroprotektyczną dr. Ziętka - ja moim podaję ją profilaktycznie. Na piasek i kamienie polecam shilintong pian (bez syntetycznej żółtej polewy) oraz Allrodin
- aby zachęcić świnkę do samodzielnego jedzenia mozna utrzeć na tarce twarde warzywa (marchew, pietruszka) albo zmielić w młynku, np. pestki dyni lub słonecznika (bez łupinki), jakąś jednorodną karmę dla świnek. Moja np. uwielbia Loftys vitakraft (to takie poduszki owsiane)
- przez cały okres choroby mojej świnki podawałam jej eko arbuza (od niego zaczęła sama coś skubać), polecam również ziele owsa, płatki owsiane górskie https://www.aleeko.pl/produkt/19328-pla ... gJo2_D_BwE oraz drobno zmielone sianko ziołowe https://www.telekarma.pl/p29617-jr.farm.grainles (są różne smaki, ale trzeba wybrać takie które się łatwo kruszy)
- na anemię polecam cykorię, kiełki słonecznika, roszponkę i dziką różę (najlepiej podawać zmieloną zmieszaną z niewielką ilością wody https://jedzpij.pl/mielona-skorka-z-dzikiej-rozy
- prawdopodobnie antybiotyk spowodował problemy trawienne więc trzeba nadal podawać bio lapis, zapytaj weterynarza o probiotyki flora defense i flora balance. Jak już pisałam, mojej śwince podawałam antybiotyk aż przez 3 miesiące wraz z tymi probiotykami i nie było problemów z biegunką
Trzymam za was kciuki, nie dajcie się :)


KarolOle
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 10 listopada 2021, 17:23
Świnki morskie: Gieniu i Jadzia
Kontaktowanie:

Re: Anemia i problemy z nerkami

Postautor: KarolOle » 12 listopada 2021, 8:46

Podjęliśmy z Partnerem decyzję o eutanazji. :sad:
Prosiaczek coraz bardziej się męczy i przestał pobierać stałą karmę (żyje dzięki karmie ratunkowej) . Nie możemy patrzeć jak cierpi i jedyne jak teraz możemy mu pomóc to pozwolić mu odejść bez kolejnej dawki bólu.

Wyniki krwi i biochemii są bardzo złe. Weterynarze (temat konsultowałam) określili, że już nie są w stanie mu pomóc (niewydolność nerek, mocznica i anemia). Możemy jedynie ulżyć mu w cierpieniu lub pozwolić żyć w ten sposób, a i tak to kwestia dni może tygodni aż umrze.

Trudno mi pozwolić zwierzęciu na takie życie: brak możliwości gryzienia, gdy tak kocha jeść, ciągły ból i osłabienie, dzień w dzień kroplówki i przeciwbólowe mocniejsze od morfiny, które go otumaniają oraz karmienie przymusowe, którego nie akceptuje.

Gdyby była szansa to zrobilabym wszystko, aby wyzdrowiał. :(


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 688
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Anemia i problemy z nerkami

Postautor: Renika » 12 listopada 2021, 22:23

Bardzo mi przykro że już nic się nie da zrobić, biedny prosiaczek :(



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

  • Dołącz do nas