Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Wzdęcia

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Świneczki123
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 2 maja 2022, 20:53
Świnki morskie: Pusia [*]
Gusia
Lusia
Lila [*]
Kontaktowanie:

Wzdęcia

Postautor: Świneczki123 » 2 maja 2022, 21:04

Cześć mam problem moja świnka od kilku dni dziwnie się zachowywała mniej jadła ale piła latała po całej klatce z drugą świnką i się bawiły myslalam że może ma za długie zęby. Wczoraj zauważyłam że nie chciała nawet nic jeść ani pić leżała osowiała wzięłam ją na rączki pogłaskałam a potem odłożyłam do klatki lepiej się troszke czuła nawet sianka troszke zjadła. Dawałam jej wodę w skrzykawce nie chciała ale dawałam jej na siłę. Niestety dziś to samo poszłam do weterynarza o 15 okazało się że ma cały brzuszek wzdęty. Dostałam strzykawkę i poszłam po Espumisan i dałam jej jedną dawkę. Pani weterynarz powiedziała mi aby wziąsc ja na podłogę i żeby se pochodziła i pomasowac jej brzuszek wiadomo piszczy bo ją boli :unsure:
Dalej nic nie je a picie daje jej w strzykawce. Teraz leży ale coś reaguje .
Błagam pomóżcie co jeszcze mogę zrobić nie chce jej stracić :unsure: :unsure:


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Wzdęcia

Postautor: Renika » 3 maja 2022, 2:56

Wzdęcia są bardzo niebezpieczne dla świnek, mogą prowadzić do śmierci zwierzątka. Czy pani weterynarz jest specjalistą od gryzoni? Czy wykonała USG brzuszka i podała na wizycie jakieś leki rozluźniające i przeciwbólowe? Należy podawać espumisan, probiotyk, działanie przeciwwzdęciowe ma też koperek (herbatka z koperku). Jeżeli świnka nic nie je to ostrożnie należy jej podawać przez strzykawkę karmę ratunkową, np.dr Ziętek.


Świneczki123
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 2 maja 2022, 20:53
Świnki morskie: Pusia [*]
Gusia
Lusia
Lila [*]
Kontaktowanie:

Re: Wzdęcia

Postautor: Świneczki123 » 3 maja 2022, 9:17

Pomasowala ja tylko i powiedziała że nie ma nic rozkurczowego i kazała mi kupić Espumisan. Karmy ratunkowej nie mam. A jak zrobić taką herbatkę z koperkiem ?


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Wzdęcia

Postautor: Renika » 3 maja 2022, 12:51

To najlepiej po świętach udać się do specjalisty aby podał śwince potrzebne leki i wykonał badanie usg. Jeżeli herbatka jest w torebkach to trzeba ją zalać wrzątkiem i odstawić na ok.15-20min aby ostygła, jak jest sypka dajemy 1 łyżeczkę, zalewamy wrzątkiem, odstawiamy na 15-20 min, a przed podaniem dobrze jest ją odcedzić aby nie zatkała strzykawki lub pojnika. Przy wzdęciach należy podawać suchą karmę, dużo sianka i ziółek a ograniczyć świeże warzywa i owoce. Moja świnka jak miała podobny problem bardzo lubiła skubać kule z siana https://allegro.pl/oferta/trixie-pilka- ... gJTE_D_BwE
Karmę ratunkową warto mieć zawsze w domu, można ją kupić internetowo, np. https://hipcio.sklep.pl/wyszukiwarka/karma%20ratunkowa , są też na allegro. Można również samemu zmielić w młynku jakąś jednorodną karmę (Versele laga lub inną) i podawać 3-4 razy lub częściej w formie papki przez strzykawkę jak świnka nie chce jeść.


Świneczki123
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 2 maja 2022, 20:53
Świnki morskie: Pusia [*]
Gusia
Lusia
Lila [*]
Kontaktowanie:

Re: Wzdęcia

Postautor: Świneczki123 » 7 maja 2022, 18:16

Świnka odeszła :(


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Wzdęcia

Postautor: Renika » 8 maja 2022, 0:15

Smutna wiadomość :(, bardzo mi przykro że nie udało się świneczki uratować...


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 17 gości

  • Dołącz do nas