Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

świnka jest osłabiona

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
hiratoshiwa
Użytkownik
Kontaktowanie:

świnka jest osłabiona

Postautor: hiratoshiwa » 9 czerwca 2022, 19:53

Dzień dobry wróciłam do domu i po wyciągnięciu świnki morskiej na wybieg zauważyłam, że jest trochę ośliniona i jak nigdy poza klatką, leży. Reaguje na wszystko ale ma trochę zmniejszony apetyt. Wygląda jakby był osłabiony, być może to przez wysokie temperatury ale staram się im zapewnić ochłodzenie. Jutro jadę do weterynarza, ale proszę o pomoc również tutaj.

Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Kontaktowanie:

Re: świnka jest osłabiona

Postautor: Renika » 10 czerwca 2022, 0:17

Jeżeli świnka się ślini to może oznaczać problem z ząbkami - może są przerośnięte lub jest jakiś proces zapalny. Niech weterynarz to sprawdzi (siekacze i trzonowce), mam nadzieję że to specjalista od świnek morskich bo zwykły weterynarz nie ma sprzętu i wystarczającej wiedzy na temat chorób takich zwierzątek. Można jeszcze wykonać inne badania, może to jakieś wzdęcie lub zatrucie? Najlepiej wykonać usg i dobrze osłuchać prosiaczka.

hiratoshiwa
Użytkownik
Kontaktowanie:

Postautor: hiratoshiwa » 10 czerwca 2022, 2:08

Dziękuję za odpowiedź, to na pewno nie problem z ząbkami bo z drugą świnką regularnie jeździmy na zabiegi skracania trzonowców i siekaczy, więc doskonale wiem jak to wygląda. Stawiam właśnie na zatrucie lub wzdęcia ponieważ teraz świnka praktycznie nie robi bobków, chodzi po klatce i co jakiś czas się kładzie, ale niestety nie jest chętna do jedzenia. Jutro z rana jedziemy do weterynarza na ten moment podałam jedną krople espumisanu.

Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Kontaktowanie:

Postautor: Renika » 10 czerwca 2022, 11:42

Jeżeli wizyta jest dopiero jutro to trzeba świnkę dokarmiać karmą ratunkową, najlepiej przez małą strzykawkę insulinówkę bo łatwo wchodzi do pyszczka. Podałabym również węgiel 1/4 tabletki na ewentualne zatrucie. Moja świnka przy wzdęciach chętnie jadła taką kulę z siana, https://allegro.pl/oferta/trixie-pilka- ... gJz5_D_BwE