Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Czy umiera?

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Annnja00
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 21 sierpnia 2022, 20:24
Świnki morskie: Pusia
Kontaktowanie:

Czy umiera?

Postautor: Annnja00 » 21 sierpnia 2022, 20:36

20:40
Dzień dobry. Bardzo proszę o odpowiedzi. Swinka ma 5-6 lat, nie było z nią żadnego problemu przez ten czas, zero chorób, ale od 2 dni nie je, nie piła dużo, jednak po podaniu że tak powiem pod nos uzupełniła płyny. Jesc nadal niczego nie chce. Kompletnie niczego. Do wczoraj chodziła ale dziś nie jest w stanie się poruszać przednimi łapami, jedynie próbuje tylnymi, jest bardzo ociężała w ruchach głową, czasem gdy po prostu lezy ma dziwne tiki glowy Jakby jej skakała. Porównałabym to do turetta nie wjem jak się to pisze przepraszam. EDYCJA: RUSZA GLOWA JAK POPRZEDNIO, NIE OCIEZALE, NORMLANIE. Nie jestem w stanie jej zabrać do weterynarza gdyż jest niedziela i kliniki są nieczynne. Nie wiem jaki będzie jej stan rano, więc co moge zrobić na te chwile ???


20:53 odmawia picia
21:20 napiła się ale mało


Swinka została zabrana do weterynarza w poniedziałek, jej stan jest dobry, zostały jej podane leki odżywcze, niestety weterynarz stwierdził problemy neurologiczne które odpowiadały za tiki glowy o których pisalam i ogóle mocne oslabienie
Ostatnio zmieniony 23 sierpnia 2022, 16:49 przez Annnja00, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Czy umiera?

Postautor: Renika » 22 sierpnia 2022, 1:57

Koniecznie spróbuj świnkę ostrożnie nakarmić przez małą strzykawkę do pyszczka, może być karma ratunkowa lub zmielona, jednorodna karma dla świnek wymieszana z wodą tworząc papkę. Można mielić również pestki dyni lub słonecznika (bez łupinek). Świnka nie może nie jeść bo dostanie śmiertelnego w skutkach wzdęcia. W poniedziałek szybko leć do weterynarza (specjalisty!) który wykona odpowiednie badania, poda leki i kroplówkę i postawi diagnozę. Mam nadzieję że uda się uratować twoją świnkę, ale do tego czasu świnkę trzeba nakarmić.


Annnja00
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 21 sierpnia 2022, 20:24
Świnki morskie: Pusia
Kontaktowanie:

Re: Czy umiera?

Postautor: Annnja00 » 22 sierpnia 2022, 3:07

Niestety nie mam strzykawki ale próbowałam na różne sposoby, ale ona nie otwiera pyszczka gdy tylko poczuje jedzenie .probowalam dawać jej zmielona pietruszkę, troszkę banana itd ale nic z tego. Nawet z poidełka nie chce ściągnąć ( mam na myśli tej rurki która pije). Jej stan się pogorszył i teraz rusza w miarę sprawie tylko tylnia częścią ciaka ale glowa jej totalnie opada, praktycznie jak lalce. Resztkami sił jedynie odrwaca nią bg uciec od podania jedzenia....


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Czy umiera?

Postautor: Renika » 22 sierpnia 2022, 14:24

Boję się że mogło już dojść do wzdęcia :(...mam nadzieję że świnka już była u weterynarza i dostała odpowiednie leki. Samemu można podać espumisan ale bez małej strzykawki się nie obejdzie. To może być też jakieś zatrucie, przerost zębów trzonowych lub nawet nowotwór, ale to może stwierdzić tylko lekarz.


Annnja00
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 21 sierpnia 2022, 20:24
Świnki morskie: Pusia
Kontaktowanie:

Re: Czy umiera?

Postautor: Annnja00 » 23 sierpnia 2022, 16:50

Aktualnie wszystko jest już dobrze, dziękuję za odpowiedzi


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Czy umiera?

Postautor: Renika » 23 sierpnia 2022, 22:41

O, to bardzo się cieszę :)


Ok
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 1 listopada 2022, 18:50
Świnki morskie: Róża
Kontaktowanie:

Re: Czy umiera?

Postautor: Ok » 1 listopada 2022, 19:06

Proszę pomuż moja świnka nie je nie pije mało chodzi ciągle krwawi z dobytu ja nwm co robić a i nie piszczy jak zawsze tylko jak się myje to taki dziwny dźwięk wydaje nieumiem robić postów jeszcze ale plis może ty pokożesz


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Czy umiera?

Postautor: Renika » 2 listopada 2022, 1:52

Natychmiast idź ze świnką do weterynarza, tylko odpowiednia diagnoza i szybka reakcja może jej pomóc. Skoro nie je i nie pije to zakup lub zamów karmy ratunkowe (np. Dr Ziętek). W tym momencie zrób papkę z jednorodnej karmy (np.versale laga cavia complete) i podwaj przez małą strzykawkę (bez igły) śwince do pyszczka co 2-3 godz. Świnka nie może nie jeść bo dostanie wzdęcia i wtedy jest już za późn na leczenie. Skoro są krwawienia to może być np.kamień w pęcherzu moczowym który wymaga leczenia lub zabiegu w klinice. U weterynarza należy wykonać ogólne badanie oraz USG jamy brzusznej. Czy świnka piszczy przy załatwianiu się?


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 14 gości

  • Dołącz do nas