Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Zamglone oko

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Wariatniedebil
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 25 sierpnia 2022, 1:10
Świnki morskie: Hyzio
Dyzio
Kontaktowanie:

Zamglone oko

Postautor: Wariatniedebil » 25 sierpnia 2022, 1:51

Witam jestem nowym użytkownikiem forum więc pozdrawiam wszystkich.
Dzisiaj wieczorem 23.08 koło 17 zobaczyłem że mój Hyzio ma coś nie tak z okiem. Było mocno zamglone, bez ropy, pojedyncze małe "śpioszki", górna powieka lekko spuchnięta, oczko troszkę przymrużone. Wyglądało to okropnie, bardzo się przestraszyłem że oślepł lub oko jest nieodwracalnie uszkodzone.

Zaczerpnąłem informacji w internecie dot chorób oczu u świniaków i według zaleceń pojechałem czym prędzej do apteki po sól fizjologiczną. O 18.00 Wypłukalem mu oczko dużą ilością wody fizjologicznej, dość mocnym strumieniem lekko odciągając górną powiekę, podczas tej czynności zauważyłem malutki kawałek sianka który tam utkwił. Udało się go wypłukać, . Po tym zabiegu przestał mrużyć oczko. I oczywiście umówiłem wizytę u weta niestety dopiero na 15:00 25.08. Przepłukalem mu je jeszcze w ten sam sposób o 21 i 23 i sprawdzałem czy na pewno usunąłem wszystkie kawałki. Oczko wydaje się teraz już troszkę mniej zamglone. Czy mogę coś więcej zrobić? Znalazłem na grupie na FB wypis od weta opisujący identyczną sytuację. Wet wypisał wtedy między innymi krople z antybiotykiem Floxal. W żadnej aptece w okolicy nie było kropel więc kupiłem maść do stosowania doocznego. Nie podawałem jeszcze jak coś. Czy powinnienem mu ją zaaplikować?
Strasznie się martwię że straci oczko. Czy zamglenie powierzchni oka zniknie, jeżeli tak ile dni to zajmie? Czy stracił przez to wzrok? Jest trochę osowiały i mniej ruchliwy. Ale daje się głaskać i pomrukuje poprawnie :). Je i pije z chęcią.
Pomóżcie... :sad:
Załączniki
oczko.jpg
O około 17.00
received_1115430729377952.jpeg
Wypis weta znaleziony w necie
IMG_20220825_014851.jpg
O około 17.00
IMG_20220825_015051.jpg
O około 17.00


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Zamglone oko

Postautor: Renika » 25 sierpnia 2022, 2:15

Nie podawałabym maści, raczej krople z antybiotykiem. Po leczeniu jak oczko się zagoi zamglenie powinno zniknąć.



Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

  • Dołącz do nas