Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Poranny paraliż

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Etojyh
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 28 sierpnia 2022, 14:23
Kontaktowanie:

Poranny paraliż

Postautor: Etojyh » 28 sierpnia 2022, 14:43

Cześć wszystkim!

Chciałbym się Was poradzić w sprawie mojej świnki morskiej.
Pewnego poranka, zauważyłem, że świnka nie bardzo chce się ruszać natomiast wcześniej nic nie wzbudziło moich podejrzeń. Pojechaliśmy do weterynarza, który stwierdził, że coś mu jest, ale oddycha, ketony w normie wiec należy umówić się na wizytę. Wróciliśmy do domu i świnka zachowywała się jakby nigdy nic. Umówiłem świnkę do specjalisty, który wykonał podstawowe badania morfologia z biochemią, które wyszły w porządku. Weterynarz stwierdził, że świnka przekroczyła magiczny wiek 5 lat i są to bóle reumatyczne, które będą się nasilały.
Ostatnio coraz częściej zdarza się, że świnka od rana jest sparaliżowana, nie potrafi chodzić, leży na boku z wyciągniętymi łapkami. Okres takiego zachowania ostatnio coraz bardziej się wydłuża. Byłoby to dla mnie zrozumiałe, gdyby nie fakt, że świnka po pewnym czasie i po wzięciu na ręce czy po przewróceniu na cztery łapki zaczyna normalnie funkcjonować. Jak już "zaskoczy" to cały dzień nic się nie dzieje, biega po klatce, je i pije. Dużych wahań w wadze również niema.

Świnki na co dzień dostają versele-laga cavia complete, siano oraz warzywa. Druga świnka w klatce zachowuje się cały czas całkowicie normalnie.

Czy to możliwe, że z rana świnka ma bóle ale potem nagle "zaskakuje" i już cały dzień wszystko jest ok?


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 688
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Poranny paraliż

Postautor: Renika » 28 sierpnia 2022, 19:32

Dla mnie to trochę dziwne, a jak jest z wit.C w diecie świnki? Jej niedobór może powodować właśnie paraliż łapek.


Etojyh
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 28 sierpnia 2022, 14:23
Kontaktowanie:

Re: Poranny paraliż

Postautor: Etojyh » 28 sierpnia 2022, 20:14

Wit. C tyle co w karmie + warzywa.
Z ilości i składu karmy wynika, że ponad 50% dziennego zapotrzebowania na wit. C otrzymywał w suchej karmie.
Dziś wdrożyłem suplementację na początek spróbuję 50mg/dzień.
Ostatnio zmieniony 5 września 2022, 20:47 przez Etojyh, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 688
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Poranny paraliż

Postautor: Renika » 29 sierpnia 2022, 12:34

Najlepiej kupić wit.C specjalnie przygotowaną dla świnek morskich w płynie lub suchej karmie (polecam https://www.maxizoo.pl/p/vitakraft-vita ... 102525%3As lub https://apetete.pl/beaphar-cavi-fruit-n ... gLO2vD_BwE , nie zawierają konserwantów ani sztucznych barwników.
Można podawać natkę pietruszki, czerwoną paprykę oraz zmielone owoce dzikiej róży posypując kawałki ulubionych warzyw lub zmieszać z niewielką ilością wody. Przy podawaniu wit.C nie podaje się jednocześnie ogórka ponieważ posiada on enzym który ją utlenia.
Ostatnio zmieniony 5 września 2022, 23:58 przez Renika, łącznie zmieniany 1 raz.


Etojyh
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 28 sierpnia 2022, 14:23
Kontaktowanie:

Re: Poranny paraliż

Postautor: Etojyh » 5 września 2022, 20:47

Dzięki za pomoc! Od tygodnia podawałem Cebion, bo był łatwiej dostępny niż specjalistyczne krople dla zwierząt i póki co wszystko jest w porządku. Spróbuję teraz zamówić ten Vitakraft VITA Fit C-Forte i zobaczymy czy będzie samodzielnie łykał suplementy.

Szkoda tylko, że specjalista w zakresie chorób zwierząt futerkowych nie był wstanie doradzić tak podstawowej rzeczy :(


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 688
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Poranny paraliż

Postautor: Renika » 6 września 2022, 0:04

Cieszę się że mogłam pomóc :), mam nadzieję że wszystko będzie dobrze. Jeżeli paraliż występowałby pomimo suplementacji wit.C to możliwy jest wtedy problem neurologiczny i warto wybrać się wtedy do jednego z polecanych weterynarzy na forach świnkowych bo - jak widać - musi to być lekarz z doświadczeniem w leczeniu świnek.
https://www.swinkimorskie.eu/nowe_forum ... 4776a4c1d0
https://forum.cavia.pl/viewforum.php?f=20
Jeżeli świnka nie chciałaby jeść suplementu Vitakraft (moje jadły, więc polecam :)), to można zmielić w młynku do kawy i podawać przez strzykawkę z małą ilością wody.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

  • Dołącz do nas