Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Szkorbut

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Toffie
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 11 maja 2023, 20:59
Świnki morskie: Toffie
Kontaktowanie:

Szkorbut

Postautor: Toffie » 11 lipca 2023, 9:08

Moja świnka ma szare górne siekacze. Mam ja dwa miesiace. Jak ją przygarnęłam miała około pół roku. Wet zalecił wit c codziennie do wody. Świnka widać nie piła wystarczającej ilości bo stan zębów się pogorszył. Od wczoraj dostaje krople bezpośrednio do pyszczka. Przez 10 dni 15 kropel później profilaktycznie po 10. Czy ktoś może powiedzieć po jakim czasie ząbki odzyskają biały kolor??


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 539
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Szkorbut

Postautor: MajaiRosie » 24 lipca 2023, 17:52

Na pierwszy rzut - zmień weta.
Od dawna wiadomo, że Wit. C ulatnia się w wodzie i traci swoje właściwości. Podawanie jej w ten sposób to tylko wyrzucanie pieniędzy w błoto. Dobrze, że zmieniłaś metodę do pyszczka - pytanie jeszcze skąd niedobór Wit C.? Jeśli świnki mają odpowiednią dietę, dobrą karmę bezzbożową, owoce i warzywa plus siano i zioła, nie powinny występować żadne niedobory.
Ja bym na wszelki wypadek wybrała się do weterynarza-stomatologa, może coś zupełnie innego dziać się z zębami.


Toffie
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 11 maja 2023, 20:59
Świnki morskie: Toffie
Kontaktowanie:

Re: Szkorbut

Postautor: Toffie » 15 sierpnia 2023, 21:02

Nieodpowiednia dieta. Do 5/6 miesiąca siano woda i mieszanka zbóż w sklepie zoologicznym :( od tygodnia podaje jej uderzeniowa dawkę Cebion do pyszczka. Za tydzień idziemy do kontroli.


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 539
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Szkorbut

Postautor: MajaiRosie » 16 sierpnia 2023, 11:18

To tak, lepiej do pyszczka podawać. Wzbogać na pewno też dietę o warzywka bogate w wit. C- czerwoną paprykę i nać pietruszki :) Trzymam kciuki za szybką poprawę!


Toffie
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 11 maja 2023, 20:59
Świnki morskie: Toffie
Kontaktowanie:

Re: Szkorbut

Postautor: Toffie » 16 sierpnia 2023, 11:45

MajaiRosie pisze:To tak, lepiej do pyszczka podawać. Wzbogać na pewno też dietę o warzywka bogate w wit. C- czerwoną paprykę i nać pietruszki :) Trzymam kciuki za szybką poprawę!

Łatwo mówić " wzbogac" dietę. Świniak ma swoje przyzwyczajenia. Marchewka, papryka - może leżeć w klatce dwa dni i nawet nie ruszy :( tylko czerwony buraczek przechodzi i czasem ogórek ale tez nie każdy. Z owoców tylko do jabłka i gruszki się przekonała. Jeśli chodzi o sianko to tylko tymotkowe i bardzo małe ilości je :(( daje jej mniszka i perz ze świeżych roślin. Pietruszkę nać skubnie trochę, ale tylko wtedy jak przez kilka godzin nie dostanie innej zieleniny. Mi już ręce opadają :(((( dobrze że chociaż karme zjada bez problemu.


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 539
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Szkorbut

Postautor: MajaiRosie » 18 sierpnia 2023, 10:48

Może chodzi o twardość, jeśli ma problemy z zębami. Widział ją stomatolog?


Toffie
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 11 maja 2023, 20:59
Świnki morskie: Toffie
Kontaktowanie:

Re: Szkorbut

Postautor: Toffie » 4 września 2023, 18:55

MajaiRosie pisze:Może chodzi o twardość, jeśli ma problemy z zębami. Widział ją stomatolog?

Taaaaa i ginekolog :naughty: Pani weterynarz bardzo dokładnie obejrzała nietylko siekacze ale i zęby trzonowe. One tez były zmienione przez szkorbut. Na dodatek dolne miały tendencje przerostu w stronę języka. Tak było miesiąc temu. Dziś byłam na kontroli. Trzonowce wracają do naturalnego koloru a na siekaczach pojawił się zdrowy odrost. Zmniejszona została o polowe dawka CEBION. Za miesiąc do kontroli.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 70 gości

  • Dołącz do nas