Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Kamień u świnki morskiej

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Juzer
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 11 kwietnia 2023, 16:39
Kontaktowanie:

Kamień u świnki morskiej

Postautor: Juzer » 24 lipca 2023, 18:47

Witam.
U mojej świnki morskiej wykryto kamień w pęcherzu (5mm). Chciałbym zapytać czy można go usunąć inną metodą niż operacyjną? Przy takich małych zwierzętach operacja jest chyba dosyć ryzykowana?


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 689
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Kamień u świnki morskiej

Postautor: Renika » 25 lipca 2023, 2:13

W przypadku wykrycia kamienia w pęcherzu moczowym najczęściej wykonuje się operację. Niestety jest ona dość ryzykowna ale jeżeli jest przeprowadzona przez dobrego weterynarza to są szanse że zabieg się uda. Najtrudniejszy jest jednak czas po operacji, trzeba przygotować się na dokarmianie świnki karmą ratunkową bo często z powodu bólu i złego samopoczucia nie chce jeść samodzielnie. Podaje się również leki przeciwbólowe, antybiotyk i probiotyki. Słyszałam kiedyś o metodzie rozbijania kamieni za pomocą ultradźwięków ale nie wiem, czy u świnek można ją zastosować - trzeba zapytać weterynarza. Aby zapobiec powstawaniu nowych kamieni (oprócz stosowania właściwej diety) można podawać śwince tabletki shilintong oraz allrodin uti. Mam nadzieję że twoja świnka dobrze zniesie zabieg i wróci do zdrowia.


Juzer
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 11 kwietnia 2023, 16:39
Kontaktowanie:

Re: Kamień u świnki morskiej

Postautor: Juzer » 26 lipca 2023, 23:10

A może spróbować zwalczyć to uroseptem póki prosiak się jeszcze jakoś trzyma? Czy może to bez sensu? Ktoś próbował?


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 689
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Kamień u świnki morskiej

Postautor: Renika » 27 lipca 2023, 13:27

Miałam kiedyś świnkę u której wykryto mniejszy kamień w pęcherzu i na początku leczenia weterynarz przepisał specjalne tabletki rozluźniające (niestety nie pamiętam już nazwy) tak, aby mogła go sama wysiusiać + leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Zaznaczę że to była samiczka i w tym wypadku wydalenie kamienia było łatwiejsze ze względu na budowę anatomiczną. Chodziłam na kontrole, kamień schodził w dół ale niestety utknął w cewce i pojawił się krwiomocz a świnka osłabła, trzeba było przeprowadzić operację. Jeżeli kamień jest duży i nie ma możliwości jego naturalnego wydalenia to lepiej operować wtedy gdy świnka jest w dobrej kondycji i u dobrego weterynarza specjalisty od świnek z doświadczeniem. Przesyłam dobry artykuł o kamicy u świnek, można jeszcze popytać weterynarzy na forach lub telefonicznie w dobrych lecznicach jakie są inne opcje leczenia w tej sytuacji.
https://vetkompleksowo.pl/kategorie-tem ... -morskich/


Juzer
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 11 kwietnia 2023, 16:39
Kontaktowanie:

Re: Kamień u świnki morskiej

Postautor: Juzer » 31 lipca 2023, 16:06

Nie wiem co się stało ale u świnki znikł kamień. Przez 4 dni dostawała pół tabletki uroseptu. Czy to możliwe by go wydaliła?


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 689
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Kamień u świnki morskiej

Postautor: Renika » 3 sierpnia 2023, 2:40

To bardzo dobra wiadomość, może kamień się rozpuścił i świnka go wydaliła w postaci piasku? Aby się upewnić trzeba robić kontrolne badanie USG, czasami jak świnka się wysiusia przed badaniem to nic nie widać w pęcherzu. A jakie jest zachowanie prosiaczka? Jest wesoła, Ma apetyt, siusia bez problemów, nie piszczy przy załatwianiu, nie ma krwi w moczu?


Juzer
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 11 kwietnia 2023, 16:39
Kontaktowanie:

Re: Kamień u świnki morskiej

Postautor: Juzer » 3 sierpnia 2023, 12:05

Kamień przesunął się do cewki. Jest jeszcze gorzej bo nikt nie chce podjąć się operacji. Nie wiem co już robić. Miała mieć operację ale właśnie w tym dniu kamień poszedł dalej.


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 689
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Kamień u świnki morskiej

Postautor: Renika » 3 sierpnia 2023, 13:01

W tym wypadku jak najszybciej trzeba znaleźć dobrego weterynarza aby podjął się operacji bo są małe szanse aby świnka go wydaliła...Podaję link do dobrych specjalistów z każdego województwa. Ja jestem z małopolskiego więc polecam Salamandrę oraz Oazę z Krakowa. https://www.swinkimorskie.eu/nowe_forum ... 5832c3c6a6
https://forum.cavia.pl/viewforum.php?f=20
Oby się udało, operacja jest konieczna. Po operacji warto się zaopatrzyć w Allrodin uti https://www.amazon.pl/almapharm-allrodi ... B00APXTSAA oraz Shilintong pian https://allegrolokalnie.pl/oferta/shili ... szilintong które zapobiegają i kruszą kamienie powstające w pęcherzu u świnek.


Juzer
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 11 kwietnia 2023, 16:39
Kontaktowanie:

Re: Kamień u świnki morskiej

Postautor: Juzer » 3 sierpnia 2023, 13:37

Wielkie dzięki. Już wszystko załatwiam i mam nadzieję, że przyjmą jak najszybciej.


Juzer
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 11 kwietnia 2023, 16:39
Kontaktowanie:

Re: Kamień u świnki morskiej

Postautor: Juzer » 3 sierpnia 2023, 14:45

---


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 46 gości

  • Dołącz do nas