Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Nawracający problem z drapaniem

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
seba_115
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 5 lutego 2024, 20:15
Świnki morskie: Freddy, Edek
Kontaktowanie:

Nawracający problem z drapaniem

Postautor: seba_115 » 5 lutego 2024, 20:36

Witam wszystkich, temat wałkowany już pewnie milion razy ale nigdzie nie mogę znaleźć rozwiązania. Od niecałego roku mam dwie świnki morskie(samce) i ciągle powracający problem z ich drapaniem. W ciągu kilku pierwszych tygodni znalazłem u nich pasożyty zewnętrzne, łatwo udało się ich pozbyć z weterynarzem, na chwilę był spokój, później drapanie wróciło, po pasożytach nie było już śladu, zmiana karmy, zmiana podłoża, zmiana klatki, szampony przeciwgrzybiczne, znowu na chwilę było lepiej i drapanie znowu wróciło, świeżo po nowym roku u jednego wytworzył się kamień który całkowicie zablokował cewkę i operacja, na szczęście świetnie przeprowadzona i nie ma już śladu.
Weterynarz twierdzi że uczulenie też nie wchodzi w grę ponieważ ciężko trafić na dwie świnki uczulone na tą samą rzecz. Macie jakieś pomysły?


Awatar użytkownika

Juzer
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 11 kwietnia 2023, 16:39
Kontaktowanie:

Re: Nawracający problem z drapaniem

Postautor: Juzer » 6 lutego 2024, 3:31

Może szampon który stosujesz je uczula? Co stosujesz? Ewentualnie za często je kąpiesz.


seba_115
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 5 lutego 2024, 20:15
Świnki morskie: Freddy, Edek
Kontaktowanie:

Re: Nawracający problem z drapaniem

Postautor: seba_115 » 6 lutego 2024, 5:11

Nie kąpię ich w ogóle, szamponu używałem dwa razy tylko prewencyjnie, przed i po bez większych zmian.


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 539
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Nawracający problem z drapaniem

Postautor: MajaiRosie » 6 lutego 2024, 11:37

Kiedy ostatnio robiliście próbkę z naskórka pod mikroskopem? Może coś jeszcze tam siedzi. Super że tak o nie dbasz!
Jest też szansa, że po prostu się drapią, bez większego powodu :) Były u mnie też świnki sprawdzone pod każdym kątem, a zdarzało im się energicznie podrapać. A to sianko połaskocze, a to trociny wejdą w futerko ;)


seba_115
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 5 lutego 2024, 20:15
Świnki morskie: Freddy, Edek
Kontaktowanie:

Re: Nawracający problem z drapaniem

Postautor: seba_115 » 6 lutego 2024, 14:51

Miały sprawdzany naskórek wielokrotnie i nic nie znaleziono.
Powód musi jakiś istnieć, nie jest to spontaniczne drapanie, występuje zbyt często, poza tym wczoraj znalazłem pierwszą ranę u jednej świnki.

Dodam że świnki delikatnie mówiąc za soba nie przepadają, może nie walczą ze soba, nie gryzą się(jeszcze) ale antypatia jest ewidentna. Jedna świnka jest młodsza i trochę mniejsza przez co prawdopodobnie to ona jest trochę zdominowana i to właśnie ona drapie się częściej i ma więcej kłopotów ze zdrowiem.


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 689
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Nawracający problem z drapaniem

Postautor: Renika » 7 lutego 2024, 21:58

Czasami w sianku gorszej jakości (chociaż nie tylko) mogą pojawić się pasożyty.


seba_115
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 5 lutego 2024, 20:15
Świnki morskie: Freddy, Edek
Kontaktowanie:

Re: Nawracający problem z drapaniem

Postautor: seba_115 » 9 lutego 2024, 8:35

Sianko mają najlepsze z możliwych, poza tym pasożyty prawdopodobnie byłyby widocznie czy to gołym okiem czy pod mikroskopem. Już wielokrotnie przyjmowały selehold lub iwernektyne i to też niewiele pomogło.
Wczoraj byliśmy u kolejnego weterynarza i już nic mi nie zaproponował.


Aroniaa
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 5 marca 2024, 22:24
Świnki morskie: Fernando i Manuel
Kontaktowanie:

Re: Nawracający problem z drapaniem

Postautor: Aroniaa » 5 marca 2024, 23:04

Bakteria skóry (nie pamiętam nazwy) weterynarz nie zobaczy nawet pod lupą. Poproś o wysłanie sierści na badania - Moj Fernando miał to samo i tracił tak dużo sierści że miejscami był prawie łysy. Jak okazało się że to to grzyb sierści dostał specjalny płyn którym musiałam go pryskać całego przez 6 tygodni 3 razy w tygodniu - pomogło.


Trocam
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: wczoraj, 14:40
Lokalizacja: Cornwall
Świnki morskie: M&M
Kontaktowanie:

Re: Nawracający problem z drapaniem

Postautor: Trocam » wczoraj, 21:50

Mój Miniek ma podobny problem. Strasznie się gryzie i drapie. Od przeszło roku próbuje znaleźć na to sposób, ale nie ma weterynarza który umiałby pomoc mojemu prosiaczkowi. Codziennie wygryza coraz więcej włosów. Nie ma żadnych wykrytych pasożytów skóry. Jest mi przykro patrząc jak się męczy.:-( Czy możesz napisać jaki to płyn dostał Fernando? Proszę pomóżcie mojemu prosiaczkowi


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

  • Dołącz do nas