Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Problemy po przycięciu zębów

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Sharpy
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 2 grudnia 2018, 20:28
Świnki morskie: Czarek i Alfik
Kontaktowanie:

Problemy po przycięciu zębów

Postautor: Sharpy » 6 lutego 2024, 22:54

Witam,
Mam dość poważny problem ze świnka morską. Mianowicie od jakiegoś czasu zauważyłem, ze nie jest w stanie za bardzo jeść, próbuje Ale każda próba kończyła sie tym że jedzenie wypadało mu z buzi. Oczywiście od razu zacząłem świnkę karmić karma ratunkową, która na szczęście jadł ze smakiem. Kilka dni pozniej byliśmy u weterynarza i świnka miała zabieg przycięcia siekaczy i trzonowców pod narkozą. Przy odbiorze świnki, Pani doktor poinformowała mnie że świnka ma również zwichnięta szczękę która powodowała to że zęby krzywo sie ścierały a w rezultacie świnka nie mogła jeść. Dostaliśmy dużo leków między innymi na stawy i przeciwbólowe. Wszystko po operacji było w porządku i minęło od jej czasu trochę ponad tydzień. Świnka przez cały czas jadła tylko karmę ratunkowa i dziubała miękkie kawałki owoców i warzyw. Generalnie świnka cały ten czas była bardzo aktywna i zachowywała sie jak zawsze. W piatek świnka ma wizytę kontrolna Ale dzis zauważyłem nagłą zmianę zachowania świnki, siedzi raczej w kącie ma delikatnie zaropiałe oczka i zauważam czasami katar. Jej apetyt też zdecydowanie sie zmniejszył. Bardzo sie martwię o świnkę bo wszystko po operacji było w porządku nawet od razu po wybudzeniu z narkozy biegła za strzykawka z karma ratunkowa a nagle taka zmiana…. Czy to przeziębienie czy świnka sie poddaje? Bardzo proszę o pomoc. Z góry informuje że pani doktor która sie opiekuje świnka jest aktualnie na l4 i dlatego mamy kontrolę w piatek


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 689
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Problemy po przycięciu zębów

Postautor: Renika » 7 lutego 2024, 21:50

To może być początek jakiejś infekcji dróg oddechowych wymagającej szybkiego podania antybiotyku (zaropiałe oczka i katar). Jeżeli choroba miałaby się rozwinąć to lepiej jest pojechać ze świnką do innego weterynarza aby ją zbadał i podał leki oraz pojechać 2 raz w piątek na wizytę kontrolną, trzeba obserwować czy stan się nie pogarsza. Można podać śwince wit.C na wzmocnienie, może jakieś probiotyki i dokarmiać dalej karmą ratunkową. Zwichnięcie szczęki to bardzo poważna diagnoza, mam nadzieję że świneczka wróci do zdrowia i zacznie samodzielnie jeść


Sharpy
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 2 grudnia 2018, 20:28
Świnki morskie: Czarek i Alfik
Kontaktowanie:

Re: Problemy po przycięciu zębów

Postautor: Sharpy » 7 lutego 2024, 22:30

Dziękuję bardzo za odpowiedź, byliśmy ze świnka u innego lekarza i dostaliśmy leki, a świnka dzis czuje sie już lepiej, wciąż ma delikatny katar Ale stan oczek zdecydowanie jest lepszy a sama świnka nabrała energii. Co do szczęki czy jest jakakolwiek szansa, że wszystko wróci do normy? Od zabiegu minął ponad tydzień i zauważyłem że ząbki świnki znowu rosną na ukos i nie do końca sie stykają bo żuchwa jest przechylona na bok :/ pewnie w piatek znowu będzie miał wyrowanane zęby Ale czy da sie coś zrobić zeby żuchwa wróciła na swoje miejsce? Nie chce też świnki męczyć zeby co 2 tygodnie jej przycinać zęby a ona i tak nie może sama sobie czegoś zjeść mimo że bardzo próbuje i widzę jak sie denerwuje że nie może sama :(


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 689
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Problemy po przycięciu zębów

Postautor: Renika » 8 lutego 2024, 19:47

Różnie z tym bywa, niektóre świnki wracają do zdrowia a niektórym trzeba przycinać regularnie ząbki. Trzeba dokładnie zapytać weterynarza (najlepiej skonsultować jeszcze z innym specjalistą od świnek) czy to jest na 100% zwichnięcie szczęki czy może np. nadwyrężenie lub jakiś inny uraz. Ja miałam przypadek nadwyrężenia szczęki i po 2 tygodniach świnka doszła do siebie. Inna świnka ścierała krzywo ząbki z powodu urazu wewnątrz pyszczka, ząbki miała na skos ale samodzielnie nimi jadła. Jak się wszystko zagoiło to zgryz się wyrównał. Jeszcze inna świnka również miała podobną sytuację, ząbki na skos i tu z jedzeniem było różnie. Dokarmiałam karmą ratunkową, ucierałam warzywa i owoce, kupowałam drobne bloki z sianka i świnka zaczynała sama jeść. Przy tej chorobie trzeba być cierpliwym bo stawy regenerują się powoli, podawaj leki i dokarmiaj nadal świnkę. Mam nadzieję że po pewnym czasie powoli sama zacznie jeść.


Sharpy
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 2 grudnia 2018, 20:28
Świnki morskie: Czarek i Alfik
Kontaktowanie:

Re: Problemy po przycięciu zębów

Postautor: Sharpy » 8 lutego 2024, 22:31

Dziękuję za podpowiedzi :) świnka na szczęście czuje sie coraz lepiej i zaczyna przybierać na wadze już je coraz gęstsza papkę z karmy ratunkowej i mimo że ścieram mu warzywa osobno a drugiej śwince daje w kawałkach to i tak mu wyrywa te całe kawałki i powolutku sobie gryzie :tooth:


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 689
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Problemy po przycięciu zębów

Postautor: Renika » 9 lutego 2024, 2:02

Bardzo się cieszę i trzymam kciuki za świneczkę :)


Kasiutka
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 19 lutego 2024, 18:18
Świnki morskie: Dagunia i Tadeusz
Kontaktowanie:

Re: Problemy po przycięciu zębów

Postautor: Kasiutka » 19 lutego 2024, 18:24

Mam podobny problem
06.02 moja świnka miała zabieg przycinania ząbków. Była na lekach przeciwbólowych. Mam problem bo stara się jeść a Mam wrażenie że nie może.sianka nie je w ogóle. Karmy ratunkowej nie koniecznie je.
Najlepiej wchodzi jej szpinak pomidory i ziemniak gotowany. Jaki czas jest potrzebny do tego by świnka zaczęła normalnie jeść?


Sharpy
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 2 grudnia 2018, 20:28
Świnki morskie: Czarek i Alfik
Kontaktowanie:

Re: Problemy po przycięciu zębów

Postautor: Sharpy » 19 lutego 2024, 19:10

Ciężko stwierdzić, moja świnka wciąż nie je sama a minął miesiąc. Jutro mamy znowu zabieg przycięcia zębów oraz rtg ale już w innej Przychodni w innym mieście, która jest polecana bo poprzednia lekarz wzdrygnęła ramionami na moje pytanie czy szczęka świnki wróci do normy :/


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 70 gości

  • Dołącz do nas