Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Czy to alergia?

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Pauleta99
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 27 stycznia 2023, 8:56
Świnki morskie: Kubuś
Kontaktowanie:

Czy to alergia?

Postautor: Pauleta99 » 24 lutego 2024, 19:02

Witam mam 5tygodniową swinkę morską od tygodnia jest umnie od kilku dni bardzo często kicha bylem dziś u wet , przeziebienie wykluczył prawdopodobnie allergia , używam takiego pelletu
https://allegro.pl/oferta/zwirek-drewni ... rJGyjK9SG0
Co doradzicie ?


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 689
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Czy to alergia?

Postautor: Renika » 26 lutego 2024, 0:57

Najlepiej trzymać świnki na dry bedzie ( tylko niezbyt "puchatym"). Jeżeli świnka kicha to trzeba ją obserwować czy nie rozwija się jakaś infekcja bo u maluszków to może być z dnia na dzień. Dobrze że byłeś u weterynarza, mam nadzieję że to był specjalista od małych zwierząt i zna się na świnkach. A jakie podajesz sianko? Może jest zbyt drobne i pylące? Jeżeli pojawią się też inne objawy, np. wyciek z noska, łzawiące oczko, charczenie to trzeba sprawdzić u weterynarza stan ząbków trzonowych, oczywiście przy wykluczeniu choroby układu oddechowego.


Pauleta99
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 27 stycznia 2023, 8:56
Świnki morskie: Kubuś
Kontaktowanie:

Re: Czy to alergia?

Postautor: Pauleta99 » 26 lutego 2024, 7:00

Lekarz badał , słuchał czy są zmiany w płucach brak , oczy i ząbki Ok, zmieniłem podloze pellet na dywanik I mate poprawiło się w klatce wczoraj w ciągu dnia 1raz kichnęła tylko zawsze gdy ja wezmę do łóżka na kołdrę to kicha z 3 razy , nie ma wydzieliny z nosa , podaję siano tivo dla nie jadków , karmę versrle lagę , to gdzie jeszcze szukać przyczyny ?




Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 689
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Czy to alergia?

Postautor: Renika » 27 lutego 2024, 0:09

Czyli - z tego co piszesz - polepszyło się po zmianie podłoża, to dobra wiadomość. Sianko i karma jest ok więc trzeba obserwować świnkę czy się nie pojawiają jeszcze jakieś inne symptomy. Na zdjęciach nosek i oczka wyglądają dobrze.


Pauleta99
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 27 stycznia 2023, 8:56
Świnki morskie: Kubuś
Kontaktowanie:

Re: Czy to alergia?

Postautor: Pauleta99 » 27 lutego 2024, 6:39

Dobrze tylko skąd to kichanie ? Wczoraj przez cały dzień kichnęła 3razy w klatce najbardziej kicha jak jest na łóżku na kołdrze to jest wstanie w ciągu 20minut 3razy kichnąć, może ma coś w nosku w tym tygodniu pojadę jeszcze raz do wet , apetyt ma duży jest ruchliwa , czy np są jakieś sposoby lub badania aby stwierdzić czy to jest na podłożu allergicznym?


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 689
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Czy to alergia?

Postautor: Renika » 28 lutego 2024, 2:22

Niestety nie wiem, czy są takie metody badania aby stwierdzić czy to na 100% alergia. Zazwyczaj kichanie jest przyczyną innych chorób lub dolegliwości a rzadziej ma podłoże alergiczne. Może zrób test i przez kika dni nie dawaj świnki na kołdrę, zobaczysz czy świnka będzie nadal kichać. Może proszek do praniu kołdry jest przyczyną tych objawów?


Pauleta99
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 27 stycznia 2023, 8:56
Świnki morskie: Kubuś
Kontaktowanie:

Re: Czy to alergia?

Postautor: Pauleta99 » 28 lutego 2024, 6:29

Np. Kichanie może jakie jeszcze inne choroby powodować? Kołdrę wyprałem w proszku przeciwalergiczny .


SaIReS
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 28 listopada 2021, 17:53
Świnki morskie: Moli i Cola
Kontaktowanie:

Re: Czy to alergia?

Postautor: SaIReS » 28 lutego 2024, 21:47

Czy lekarz jest specjalistą od zwierząt egzotycznych czy takim ogólnym, który leczy też świnki? Bo diagnostyka tej poprzedniej świnki nie dońca wskazuje na specjalistę. Jeśli nie ma zmian w płucach, może być zapalenie GDO, u moich świnek nigdy nie bylo przy tym mokrego kataru tylko suche kichanie.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 52 gości

  • Dołącz do nas