Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Powracające kamienie

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
seba_115
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 5 lutego 2024, 20:15
Świnki morskie: Freddy, Edek
Kontaktowanie:

Powracające kamienie

Postautor: seba_115 » 5 marca 2024, 21:30

Witam wszystkich, mam problem z roczną świnką, mianowicie z kamieniami które się wytwarzają. Dwa miesiące temu świnka wylądowała w klinice bo kamień całkowicie zablokował możliwość oddawania moczu i kalu, udało im się wepchnąć go do środka i tam usunąć bez konieczności operowania pęcherza. Po tygodniu spędzonym w klinice wróciłem ze świnka do domu, przyjmowała lekarstwa tak jak zalecili i wiadomo, że początkowo trochę popiskiwała i delikatnie krwawiła ale po około tygodniu wszystko ustąpiło, byliśmy również n kontroli i wszystko było w porządku, niestety po kolejnym tygodniu świnka znowu zaczęła popiskiwać i zauważyłem na kale charakterystyczne slady jakby od kolejnego kamienia, nie chciało mi się w to wierzyć ale pojechaliśmy na prześwietlenie i ku zdziwieniu niestety okazało się to prawdą. Miesiąc po usunięciu pierwszego kamienia pojawił się następny. Zabrałem go do tej samej kliniki, i na razie dostał antybiotyk, jakieś tabletki i coś przeciwbólowego i za tydzień jedziemy na kolejną kontrolę. Na ostatniej wizycie lekarze nie chcieli wycinać kamienia z obawy o stan jego zdrowia. Czy spotkaliście się kiedyś z taką sytuacją? Co mogę zrobić żeby zatrzymać nawrót kamieni?


Awatar użytkownika

SaIReS
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 28 listopada 2021, 17:53
Świnki morskie: Moli i Cola
Kontaktowanie:

Re: Powracające kamienie

Postautor: SaIReS » 5 marca 2024, 22:49

Niestety niektóre świnki mają tendencję do nawracających kamieni, nie do końca wiadomo co jest przyczyną, ale może to być podłoże genetyczne.
U mojej było podobnie.
Napewno bardzo ważna jest dieta odpowiednia, wyeliminowanie warzyw i ziół które zawierają dużo wapnia m.in. pietruszka.
Czytałam, że ważne jest aby w diecie zachować odpowiedni stosunek Ca do P.
Można suplementować leki które podobno mają rozpuszczać piasek, który tworzy kamienie, oczywiscie pod kontrolą weterynarza, nie na własną rękę, Shillintong pian forte.


seba_115
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 5 lutego 2024, 20:15
Świnki morskie: Freddy, Edek
Kontaktowanie:

Re: Powracające kamienie

Postautor: seba_115 » 6 marca 2024, 15:01

Tak, wspominałem o tym weterynarzowi, zna ten preparat ale nigdy go nie stosował i jest raczej niechętny na to rozwiązanie. Po pierwszym kamieniu zmieniłem dietę, wyeliminowałem wszystko z wysoką zawartością wapnia, dostałem indywidualne jedzenie dla świnki z idealnymi proporcjami wapnia do potasu tylko problem w tym, że nawet nie chce go ruszyć.


SaIReS
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 28 listopada 2021, 17:53
Świnki morskie: Moli i Cola
Kontaktowanie:

Re: Powracające kamienie

Postautor: SaIReS » 6 marca 2024, 20:08

A czy Twój weterynarz jest specjalistą od zwierząt egzotycznych? Jeśli nie to udaj sie do takiego bo mają oni większe możliwości leczenia małych zwierząt, w tym większą wiedzę i praktykę.


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 689
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Powracające kamienie

Postautor: Renika » 7 marca 2024, 0:39

Ja stosowałam u mojej świnki Shillintong pian forte oraz preparat allrodin uti więc mogę polecić.


seba_115
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 5 lutego 2024, 20:15
Świnki morskie: Freddy, Edek
Kontaktowanie:

Re: Powracające kamienie

Postautor: seba_115 » 8 marca 2024, 11:42

Tak, weterynarz jest specjalistą od zwierząt egzotyczny, w środę mamy kontrolę to porozmawiam z nim na temat tych środków


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 57 gości

  • Dołącz do nas