Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Problem z bobkami - pastelowe i bardzo duże

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Aroniaa
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 5 marca 2024, 22:24
Świnki morskie: Fernando i Manuel
Kontaktowanie:

Problem z bobkami - pastelowe i bardzo duże

Postautor: Aroniaa » 5 marca 2024, 22:58

Cześć! Moj prosiaczek który ma 2.5 roku - Manuel. W połowie stycznia złapał pasożyta z niedosuszoneho sianka (nie pamiętam nazwy pasożyta) odwiedziłam z Nim wtedy 3 weterynarzy którzy leczyli go przez problemy z błędnikiem po chorą nóżkę - dlaczego? Dlatego że znosiło go na lewą stronę i się przewracał. Dopiero po 4 wizycie u kolejnego weterynarza okazało się że Manuel ma pasożyta który paralizuje układ nerwowy. Odpowiednie leki, kroplówka i zastrzyk pomógł Mu się z tego wykaraskać. Ale problemów zdrowotnych nie ma końca bo zanim skończył leczenie pasożyta to już miał gazy w brzuszku które strasznie go wzdęły i długo żadne espumisany czy masaże brzuszka Mu nie pomagały aż po około 2 tygodniach brzuszek zaczął robić się mniejszy - przez ten cały czas karmiłam go karmą ratunkową i wodą w strzykawce co 2/3 godziny nawet w nocy.

Na dzień dzisiejszy zmagamy się z problemem kupki. Manuel nie robi kupek. Wszystko mu się zbiera tak jak by już przy wylocie. Kupy są ogromne i pastelowe - śmierdzące bardzo. Co jakiś czas wyciskam mu je sama bo już ma ten woreczek tak duży... :sad: Dopuki Mu nie wypadną takie wielkie to sam nie zrobi.
Byliśmy w środę u weterynarza (który Mu pomógł) dostał leki na odbudowę flory jelitowej i probiotyk z tego względu że w ostatnim czasie dostawał bardzo dużo antybiotyków i zastrzyków.
Minął tydzień 0 poprawy. Ma apetyt, pije wodę, je suchą karmę i sianko - przez ponad tydzień nie dostaje warzyw ale dziś dałam Mu ogórka i pietruszkę. Dużo śpi i odpoczywa ale też stracił dużo sierści na jednym bioderku.
W czwartek planuje zawieźć kupke na badania czy to nie jest znów jakiś pasożyt.

CZY KTOŚ MIAŁ PODOBNY PROBLEM? PROSIMY O PORADĘ.


Awatar użytkownika

Aroniaa
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 5 marca 2024, 22:24
Świnki morskie: Fernando i Manuel
Kontaktowanie:

Re: Problem z bobkami - pastelowe i bardzo duże

Postautor: Aroniaa » 25 marca 2024, 1:17

Dziękuję za pomoc


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 689
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Problem z bobkami - pastelowe i bardzo duże

Postautor: Renika » 25 marca 2024, 20:50

Ja co prawda mam samiczki więc nie miałam doświadczenia z tym problemem ale w książce o chorobach świnek morskich przeczytałam że może to być zatkanie jelita prostego. Jako leczenie stosuje się usuwanie ręcznie masy kałowej oraz podawanie witaminy B jeżeli samczyk nie może pobierać swoich kupek z jelita ślepego. Można jeszcze przeczytać o tym schorzeniem na stronie: https://swinkimorskie.eu/porady/zatrzym ... krotrofow/


Aroniaa
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 5 marca 2024, 22:24
Świnki morskie: Fernando i Manuel
Kontaktowanie:

Re: Problem z bobkami - pastelowe i bardzo duże

Postautor: Aroniaa » 25 marca 2024, 21:21

Dziękuję że odpowiedziałaś po tak długim czasie. Zmieniłam weterynarza i po zrobieniu badań krwi okazało się że prosiak ma "OSTRĄ NIEWYDOLNOŚĆ NEREK"
Prosiaczek pije i je - ma apetyt i jest aktywny mimo że dużo sobie odpoczywa i śpi. Widzę że jest osłabiony bo wolno przeżuwa pokarm, nie je skórek warzyw czy sianka. Je z apetytem karmę ratunkową którą zaczął dostawać dopiero dzisiaj - dzisiaj dopiero dowiedziałam się o wynikach badań. Czy wiesz coś na temat ostrego zapalenia nerek? Mały leki będzie dostawał dopiero od czwartku bo nie mieli w klinice a dopiero dzisiaj zamówili. Mały stracił na wadze ale nie dostawał warzyw w ogóle bo było podejrzenie braku flory bakteryjnej jelit - mały nadal dostaje probiotyk i leki na florę. Weterynarz powiedział że to go wzmocni ale wątpi że leki na nerki pomogą. Jak nie to euranazja


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 689
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Problem z bobkami - pastelowe i bardzo duże

Postautor: Renika » 25 marca 2024, 23:14

A czy weterynarz do którego chodzisz jest specjalistą od małych zwierząt?
Niewydolność nerek to poważna diagnoza, może warto jeszcze skonsultować się (chociażby telefonicznie) z innym weterynarzem polecanym na tej stronie: https://forum.swinkimorskie.eu/viewforu ... fe64f03eb3
Ja niestety nie miałam świnki z taką diagnozą, jedynie miałam przypadki kamieni nerkowych, zapalenia pęcherza moczowego i piasku w moczu. Z leków jakie stosowałam to oczywiście te przepisane przez weterynarza oraz dodatkowo allrodin uti, Shilington pian, dr ziętek nefro herb, karma ratunkowa nefroprotektyczna i żurawina.
W książce wyczytałam że ostra niewydolność nerek może być spowodowana zatruciem kwasem szczawiowym (występuje w szczawiu, szpinaku lub burakach ćwikłowych) i w drogach moczowych wytrącają się liczne kryształy szczawianu wapnia, rokwania w tym wypadku nie są zbyt pomyślne...Ale może to łagodniejsza forma choroby którą można leczyć zgodnie z zaleceniami weterynarza i dzięki temu nie będzie dalej postępować. Piszesz że świnka ma apetyt i czuje się dobrze więc w tym momencie warto dać jej szansę na leczenie. Czy świnka ma wzmożone pragnienie? Czy piszczy podczas załatwiania się, czy jest obecna krew w moczu?
Przesyłam jeszcze link do strony na której omawiane są różne przypadki chorób związanych z nerkami i drogami moczowymi, może znajdziesz tu podobny przypadek: https://forum.swinkimorskie.eu/viewforu ... 3&start=25


Aroniaa
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 5 marca 2024, 22:24
Świnki morskie: Fernando i Manuel
Kontaktowanie:

Re: Problem z bobkami - pastelowe i bardzo duże

Postautor: Aroniaa » 29 marca 2024, 16:39

Tak. Weterynarz do którego jeździmy ma też specjalizację zwierząt egzotycznych. Mieszkam w Holandii i ciężko tu o dobrego weterynarza (opisałam to w pierwszym poście) teraz jeździmy do Belgii, szału nie ma ale najbardziej nam pomogła.


Dziękuję za stronę. po świętach postaram się skontaktować z którymś z tych lekarzy na poradę telefoniczną lub meilową.

Moj Manuel niewydolność nerek najprawdopodobniej ma po pasożycie EC który w styczniu sparaliżował mu układ nerwowy. Nie daje Mu szpinaku i buraków bo nie lubi a tym bardziej szczawiu którego nigdy na oczy nie doświadczyłam w Holandii.

Wyłączyłam z jego diety warzywa z wapniem. Niestety ale też staram się ograniczać mu sianko do minimum bo też zawiera wapń.

Mały ma apetyt. Piję wodę i je warzywa + dokarmiam go 2x dziennie 10/12ml karma ratunkową Critical Care Herbivors. Leki na nerki jakie dostał to: Coenzyme compositium, Solidago compositium I Ubichinion conpositium plus zalecenie weterynarza co 2 dni probiotyk na wzmocnienie organizmu.

Na pewno nie ma krwi w moczu bo nie zauważyłam nigdzie na matach czy kocykach. Nie słyszałam też żeby piszczał co by świadczyło że to z bólu podczas wydalania moczu. Mają klatkę w mojej sypialni, więc w nocy na pewno słyszała bym piski.

Nadal ma problemy z kupkami i muszę mu je "wyciskać" nie formują mu się i zbierają w woreczku. Do tego od 3/4 dni zauważyłam że gdy je warzywa to tak jak by zgrzytają mu zęby i ma problem zjeść bardziej liściaste rzeczy na przykład koper czy liście mniszka lekarskiego. Dotykałam go po szczęce i nie piszczy co świadczy o tym że go nie boli? Je suchą karmę czy mniejsze przekąski te większe zostawia "w spokoju" mimo że widzę że ma na nie ochotę, wtedy muszę mu je rozdrobnić. Czy to może być przerost zębów środkowych? Lub czy może to być przez osłabienie organizmu? Wydaje mi się że gdyby było coś poważnego z zębami to by w ogóle nie chciał jeść. Dopiero po świętach możemy jechać do weterynarza i sproboje skontaktować i umówić się z innym bo coś mi śmierdzi że problemy z kupami ma przez nerki.

Jakie jest Wasze zdanie?


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 539
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Problem z bobkami - pastelowe i bardzo duże

Postautor: MajaiRosie » 30 marca 2024, 15:35

Nie ograniczaj siana, w czym jest wapń? Najwyżej zmień gatunek trawy. Świnki potrzebują siana jako paszy objętościowej, gdyż muszą non stop mieć pokarm w żołądku. W odróżnieniu do człowieka, u kawii enzymy trawienne są aktywne cały czas, nie posiadają one inhibitorów które zastopowałyby proces trawienia. W związku z tym trawią one non-stop. Jeśli nie będą miały pokarmu w żołądku, zaczynają dosłownie trawić same siebie od środka. Szacuje się, że po kilku godzinach braku pokarmu ściana żołądka jest trawiona, co prowadzi do śmierci w przeciągu 24-48 godzin.
Siano jest na tyle niskokaloryczne, że nie ma znaczenia jak dużo go podajemy.

Dotykanie po szczęce z zewnątrz nic nie potwierdzi, zobacz sobie jak wygląda czaszka świnki. Zęby trzonowe są bardzo głęboko, niemożliwe do oceny bez wziernika.

Co do bobków to nie potrafię pomóc, nie mam doświadczenia w tym temacie


Aroniaa
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 5 marca 2024, 22:24
Świnki morskie: Fernando i Manuel
Kontaktowanie:

Re: Problem z bobkami - pastelowe i bardzo duże

Postautor: Aroniaa » 30 marca 2024, 18:54

Nie zabrałam im całkowicie sianka. Mają je w klatce cały czas, ale zauważyłam że mały i tak go nie chce jeść. Zmieniłam już trzeci raz sianko bo myślałam że im nie smakuje - Fernando (zdrowy prosiaczek) co jakiś czas skubie sianko, Manuel w ogóle. Mają dostęp do świeżych warzyw 24/7 - (myje miseczkę i dokładam świeże 3x dziennie) więc może dlatego że są najedzeni?

Niestety jest okres świąt i żaden weterynarz od czwartku nie jest czynny. Dopiero we wtorek mamy szansę się dostac do gabinetu gdzie bywamy od stycznia.

Dziękuję za radę! Siano ma wapn - a wapń źle wpływa na pracę nerek których nie ma w dobrym stanie.


Aroniaa
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 5 marca 2024, 22:24
Świnki morskie: Fernando i Manuel
Kontaktowanie:

Re: Problem z bobkami - pastelowe i bardzo duże

Postautor: Aroniaa » 5 kwietnia 2024, 8:52

ZAMYKAM TEMAT [*]


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot], Google Adsense [Bot] i 48 gości

  • Dołącz do nas