Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Nadmierne drapanie aż do krwi i strupki na skórze

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Merowing
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 18 marca 2024, 8:19
Kontaktowanie:

Nadmierne drapanie aż do krwi i strupki na skórze

Postautor: Merowing » 18 marca 2024, 8:41

Dokupiłem nie dawno drugą świnkę i po pewnym czasie zauważyliśmy że właśnie ta nowa coraz bardziej zaczęła łysieć wokół prawego oka. Z racji tego że klatka stoi na biurku obok laptopa to cały czas podczas korzystania z laptopa mam na nie wgląd i widzę że ta nowa (rozetka) dosyć często się drapie. Druga, starsza gładkowłosa nie drapie się prawie w ogóle, no może na 15 drapnięć rozetki, raz drapnie się gładkowłosa. Byłem z nimi u weterynarza ale chyba średnio znał się na przypadłościach świnek morskich, podał im jakiś preparat na grzbiet, kazał rozdzielić na godzinę aby sobie nie zlizały tego i za 3 tygodnie powtórzyć kurację. Rozmawiałem ze znajomym który hoduje psy i powiedział mi że to był prawdopodobnie preparat na pchły i inne żyjątka w sierści. Ale dzisiaj zauważyłem również że rozetka oko wokół którego ma wydrapaną sierść ma nie do końca otwarte. W momencie pisania tego posta zauważyłem jak podrapała się na pyszczku aż do krwi. W sierści zauważyłem jakieś grudki chyba strupy. Co prawda kupiłem im siano dosyć drobne i mocno się pyli przy wkładaniu do paśnika i jest tak że przez jakiś czas jest w paśniku a potem cały dry bed jest tym sianem wyścielony. W sklepie w klatce była druga, praktycznie identyczna świnka (biała rozetka z czerwonymi oczami) która nad prawą tylną nogą miała wielkiego strupa więc podejrzewam że chyba były od jednego hodowcy i może już coś u hodowcy złapały. Dołączam zdjęcia świnki w celu zobrazowania problemu
https://files.fm/f/hvkynqj6b4
https://files.fm/f/w8sztnhzab


Awatar użytkownika

Merowing
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 18 marca 2024, 8:19
Kontaktowanie:

Re: Nadmierne drapanie aż do krwi i strupki na skórze

Postautor: Merowing » 18 marca 2024, 8:47

Myślę że to może przez to dziadowskie siano ale z drugiej strony druga, gładkowłosa nie ma praktycznie żadnych objawów.


SaIReS
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 28 listopada 2021, 17:53
Świnki morskie: Moli i Cola
Kontaktowanie:

Re: Nadmierne drapanie aż do krwi i strupki na skórze

Postautor: SaIReS » 18 marca 2024, 10:28

Musisz znależć weterynarza specjalizującego się w zwierzętach egzotycznych. Na stronie spśm są listy takich weterynarzy polecanych. Twoja świnka może mieć świeżb lub grzybicę, a ta juz jest zaraźliwa również dla ludzi. Może tez mieć inne problemy i tylko specjalista może pomóc. Do czasu diagnozy bądź nawet wyleczenia dobrze myj ręce po kontakcie ze świnkami a najlepiej dotykaj je w rękawiczkach jednorazowych. Niestety grzybica odzwierzęca długo się leczy, wiem z soświadczenia.



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 56 gości

  • Dołącz do nas