Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

biała plamka na oku

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Anonymous

biała plamka na oku

Postautor: Anonymous » 20 lipca 2010, 23:41

witam. wczoraj kupiłam swinkę i zaobserwowałam że ma na jednym oku plamkę. plamka jest biaława tyle że nie jest bardzo wyraźna można by ją porównać z mgiełką. plamka nie jest na całym oku tylko na środku na samym dole oka. nie mam za bardzo możliwości pójścia z nią do weta. proszę o pomoc


Awatar użytkownika

Karena
Użytkownik
Posty: 557
Rejestracja: 28 sierpnia 2007, 20:31
Lokalizacja: Koszalin
Kontaktowanie:

Re: biała plamka na oku

Postautor: Karena » 21 lipca 2010, 15:33

Może to być bielmo lub coś innego. W każdym razie koniecznie odwiedź weterynarza. Dlaczego nie masz możliwości? Gdzie mieszkasz?

Duszek [*]

Awatar użytkownika
Stokrotka
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 17 kwietnia 2010, 22:01
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Świnki morskie: rozetka Kuba
Kontaktowanie:

Re: biała plamka na oku

Postautor: Stokrotka » 21 lipca 2010, 22:32

Witaj!
To jest rzeczywiście bielmo. Moje wszystkie świnki je miały. Obecna - Kuba - również, co zauważyłam niedawno, a ma skończone w kwietniu dopiero 2 lata. Podejrzewam, że mają je w późniejszym wieku. Kiedyś jak zapytałam weterynarza, co należy zrobić, to odrzekł, że nie ma na to lekarstwa, większość świniaczków ma bielmo na oku, można jedynie śwince zakrapiać oczka jakimiś kroplami. Gorzej, gdy świnka ma zajęte całe oczy, wtedy prawdopodobnie już nie widzi. Nadmieniam od razu, że świnki mają gorszy wzrok niż słuch, a nawet przeczytałam, że widzą nie najlepiej. Należy uważać na to, żeby świnka nie miała jakichś urazów od wpadniętego do oka np. kawałka źdźbła sianka czy trocin oraz żeby z oczu nie sączyła się np. jakaś ropa. Trzeba wtedy udać się do weterynarza. I nie wolno świnek trzymać np. w całkowitych ciemnościach, zaś potem wystawiać je na światło dzienne, wtedy na pewno straci wzrok, ze względu na porażenie nerwu wzrokowego. W Twoim przypadku poszłabym tak kontrolnie ze świnką do weterynarza. Pozdrawiam.


Karena
Użytkownik
Posty: 557
Rejestracja: 28 sierpnia 2007, 20:31
Lokalizacja: Koszalin
Kontaktowanie:

Re: biała plamka na oku

Postautor: Karena » 22 lipca 2010, 14:33

Mam świnkę z bielmem, ma je chyba od urodzenia, w każdym razie miał już w wieku 2-3 miesięcy. Drugie oko zdrowe. Nie przeszkadza to w normalnym funkcjonowaniu.

Duszek [*]

Anonymous

Re: biała plamka na oku

Postautor: Anonymous » 24 lipca 2010, 23:42

zrobiłam zdjęcia oczka może to bardziej pomoże.


ps. nie mogę iść ze świnką do weterynarza bo mieszkam na wsi i ten zajmuje sie tylko prostymi chorobami u małych zwierząt.


Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us


Awatar użytkownika
Stokrotka
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 17 kwietnia 2010, 22:01
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Świnki morskie: rozetka Kuba
Kontaktowanie:

Re: biała plamka na oku

Postautor: Stokrotka » 25 lipca 2010, 16:56

Witaj Kaju :)
Śliczną masz tą świneczkę. To jest bielmo. Obserwuj świnkę i czy jej się nie powiększa. Z tego co widzę, to jest dość duże. Możesz kupić w aptece jakieś łagodne kropelki do oczu bez recepty i jej po jednej do każdego oczka wkrapiać. To na pewno nie zaszkodzi. Nie wystawiaj świnusi na ostre słońce. Pewnie z wiekiem jej się to bielmo powiększy, albo wystąpi na drugim oczku. Dopóki świnka swobodnie biega i przychodzi do Ciebie bez obawy, znaczy że widzi, ale gdybyś w jej zachowaniu zauważyła strach czy też dezorientację, czy też wpadałaby na różne rzeczy, to znaczy, że jej wzrok się mógł pogorszyć. Nie martw się na zapas: świnki dożywają późnych lat ze zmianami na oczkach i są pogodne. Opiekuj się nią dobrze i nie szczędź jej pieszczot. Odpłaci Ci przywiązaniem i miłością. Pozdrawiam, Beata


Karena
Użytkownik
Posty: 557
Rejestracja: 28 sierpnia 2007, 20:31
Lokalizacja: Koszalin
Kontaktowanie:

Re: biała plamka na oku

Postautor: Karena » 25 lipca 2010, 17:11

Dobrze by było, gdybyś znalazła jakiegoś w okolicy, koło jakiej większej miejscowości mieszkasz? Co będzie, jak świnka zachoruje poważniej?

Duszek [*]

Gość

Re: biała plamka na oku

Postautor: Gość » 21 lipca 2011, 17:53

Nie ma się czym martwić. Ja byłam właśnie z takim czymś do weterynarza i powiedział, że to jest fizjologiczne i, że to normalne. Raz ta plamka moze byc a raz nie. To po prostu błona opadająca, ale to jest normalne ;)


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 70 gości

  • Dołącz do nas