Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Swinka morska gubi sierść

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
bartek30

Re: Swinka morska gubi sierść

Postautor: bartek30 » 17 marca 2011, 0:18

to nie jest rozetka, gładkowłosa, identyczna jak na twoim awatarze. niestety tak sprzedają, króliczka tez kupiłem takiego małego, ważył 230gr, teraz ma 600gr, mogł miec max 3 tyg.


Awatar użytkownika

bartek30

Re: Swinka morska gubi sierść

Postautor: bartek30 » 17 marca 2011, 8:55

ja kupuje ziwrzaki na giełdzie, powód? za króliczka rexa dałem 25zł a w sklepie 110zł ! , swinka to koszt 40-55zł a tam 20zł

co do siersci to... znalazłem mase białych kropeczek w sierści, łupież?, cięzko powiedzieć bo sa mikroskopijne.
Pozatym normalnie je (przez noc "wtrąbiła" spory kawałęk korzenia pietruszki). pije, biega skacze.


Awatar użytkownika
świniaczek
Użytkownik
Posty: 137
Rejestracja: 14 stycznia 2011, 15:24
Lokalizacja: Poznań
Świnki morskie: Major i Olesia
Kontaktowanie:

Re: Swinka morska gubi sierść

Postautor: świniaczek » 17 marca 2011, 13:29

A jak ten placek wygląda? możesz wrzucić zdjęcie?

Moje świnki - Olesia i Major :)
Lester w nowym domku:)
za TM Hey [*]

agaton
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 25 lutego 2011, 8:29
Kontaktowanie:

Re: Swinka morska gubi sierść

Postautor: agaton » 17 marca 2011, 22:02

Te białe kropeczki to nie łupież to po prostu wszołki. Sa to takie pchełki, które powodują swędzenie i wypadanie sierści taki plackami. Jeżeli się tego nie usunie świnka będzie słabła a następnie doprowadzi to ją do śmierci. U dobrego weta powinnaś dostać kropelki na skórę i po 10 dniach zabieg powtórzyć. W żadnym wypadku nie wolno podawać śwince preparatu dla psów i kotów na pchełki to zazwyczaj doprowadza do śmierci zwierzęcia. Weterynarze, niestety, nie mają dużej wiedzy o świnkach morskich. Większość jest specami od chorób psów i kotów, większość zaleca to samo, co dałby psu, czyli Frontline dla świnki należałoby podchodzić z ostrożnością, i do Insectinu.
Lepsza byłaby, albo iwermektyna (Ivomec), albo selamektyna (Stronghold). Obydwa preparaty działają także na świerzbowce
Świnka także powinna dostawać wit C, najlepiej nacierać marchewkę kropelka lub dwiema, wypadanie włosa u świnki to pierwszy objaw niedoboru tej witaminy. Nie wolno podawać świnką multiwitaminy!!!! Najlepiej jest podawać śwince karmę, która zawiera ta wit C i tu polecałabym Versele Lage. Nie zapominajmy też o warzywach i owocach, taka porcje świnka powinna dostawać codziennie. (marchew, burak, pietruszka, ogórek, jabłko 1 raz na tydzień, mandarynka, papryka czerwona, łodygę brokuła, itp) :D


ejka
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 10 września 2013, 10:52
Kontaktowanie:

Re: Swinka morska gubi sierść

Postautor: ejka » 27 września 2013, 23:07

Witam znów podepnę się pod temat, kiedyś byłam u veta z świnką morską... powiedziano mi że ma prawdopodobnie ehh :sad: grzybice na skórze.. stwierdzono to po tym jak zdjęłam z jej grzbietu taka kępkę sierści hmm obrośnięte takim jak by strupkiem...

zaczęło się to tak, świnka mi się bardzo haratała i gryzła, przejrzałam jej skórę i zobaczyłam takie żółte jak by wyrastające Chrostki, bo myślałam że to Chrostki.. potem one schły i odpadały, w tym miejscu skóra była wyschnięta i dalej się łuszczyła do zagojenia, zaczęło pojawiać się więcej i schodziło to razem ze sierścią kępkami śwince trochę przerzedziła się sierść ale nie łysieje..

Wet wtedy kazał mi ją kąpać co tydz. x 2, i co 3 tyg. x 2. Było lato więc śmiało mogłam ją często kapać. Po pierwszym myciu jak by ulga, nie drapała się wcale... im dalej kuracji tym leki chyba mniej działaczy, bo swędziało ją. Teraz kiedy już jej nie kompie w tym zaczęło się to samo.. Jak sądzicie czy to jest na pewno ta choroba, ktoś z was spotkał się z takim czymś???


Henia i jagoda
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 28 lutego 2016, 8:55
Kontaktowanie:

Re: Swinka morska gubi sierść

Postautor: Henia i jagoda » 26 września 2016, 22:29

Moje dziewczyny też gubią sierść ale nie jest to tak ze mają łuse placki czy rzadką sierść . Jak je kupiłem to okazało się ze jagoda miała swierzba i grzybice to odrazu obie trafiły na zastrzyk i kąpiel. I od tamtego czasu nic się nie dzieję. Henia ma jedynie za uszkiem taki placek ale jakby z takimi krótkimi włosami. Dodam ze obserwuję codziennie swinke i nie widzę zmiany . Myślę ze to ma taką po prostu wadę bo tą plamkę zakrywają inne włosy . Oczywiście gdy zobaczyłem tą plamkę wykompałem obie w szamponie i ostatnio kupiłem suchy szampon dla gryzoni . I też stosuję raz na 2 tygodnie. Ale wracając do tematu . U Ciebie moim zdaniem jest trochę nadmierne według mnie . Jak mam świnki na koszulce i glaskam to potem mam całą koszulkę w sierści ale strzepuje i niema nic. A jak je czesze to mało włosów się wyczesuję ( trochę dziwne) . Moim zdaniem zmień mu dietę i wykomp w jakimś szamponie przeciw pasożytą. I może zmień producenta ściółki czy też rodzaj . W sumie to to nie ma większego znaczenia.


Awatar użytkownika
Karolina.G
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 17 kwietnia 2016, 10:53
Kontaktowanie:

Re: Swinka morska gubi sierść

Postautor: Karolina.G » 26 września 2016, 22:50

Henia i jagoda pisze:Moje dziewczyny też gubią sierść ale nie jest to tak ze mają łuse placki czy rzadką sierść . Jak je kupiłem to okazało się ze jagoda miała swierzba i grzybice to odrazu obie trafiły na zastrzyk i kąpiel. I od tamtego czasu nic się nie dzieję. Henia ma jedynie za uszkiem taki placek ale jakby z takimi krótkimi włosami. Dodam ze obserwuję codziennie swinke i nie widzę zmiany . Myślę ze to ma taką po prostu wadę bo tą plamkę zakrywają inne włosy . Oczywiście gdy zobaczyłem tą plamkę wykompałem obie w szamponie i ostatnio kupiłem suchy szampon dla gryzoni . I też stosuję raz na 2 tygodnie. Ale wracając do tematu . U Ciebie moim zdaniem jest trochę nadmierne według mnie . Jak mam świnki na koszulce i glaskam to potem mam całą koszulkę w sierści ale strzepuje i niema nic. A jak je czesze to mało włosów się wyczesuję ( trochę dziwne) . Moim zdaniem zmień mu dietę i wykomp w jakimś szamponie przeciw pasożytą. I może zmień producenta ściółki czy też rodzaj . W sumie to to nie ma większego znaczenia.

Wszystkie swinki mają lyse placki za uszkami, taka ich uroda, nie mają siersci także na stopach. :)


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

  • Dołącz do nas