Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Połamane zęby

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: jeden złamany ząb

Postautor: vagina_denata » 22 lutego 2011, 14:38

Akurat Lucek miał zalecenie od weta, żeby jeść dużo wapnia, ale dzięki za przypomnienie, mam to na uwadze ;)

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

Awatar użytkownika

gość_tbg

Re: jeden złamany ząb

Postautor: gość_tbg » 5 marca 2011, 15:17

Odświeżam temat.
Dzisiaj pod naszą nieobecność swinka złamała sobie trzy zęby - 2 dolne i 1 górny.
Jak ją karmić? Ile trwa odrastanie zębów?


Awatar użytkownika
NiCiA
Użytkownik
Posty: 799
Rejestracja: 21 listopada 2010, 13:02
Lokalizacja: Polska
Świnki morskie: Philipek i Kajtuś
Kontaktowanie:

Re: jeden złamany ząb

Postautor: NiCiA » 5 marca 2011, 22:26

karm ją takimi porcjami co zawsze.Podawaj jej suchą karmę z witaminą C np. Versele-Laga Cavia Nature.Możliwe,że Twoja świnka ma brak witaminy C lub w czasie zabawy złamały jej się ząbki.
Odrosną jej bardzo szybko,codziennie obserwuj jej ząbki czy już ładnie odrastają.Oczywiście postaraj się zwiększyć dawkowanie witaminy C np. 8 kropelek na dzień Juvitu lub Cebionu na dzień do pysia. ;)
Jednakze jeśli nie zauważysz poprawy to radzę Ci iść ze świnką do weterynarza.


Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: Połamane zęby

Postautor: vagina_denata » 6 marca 2011, 0:49

Moim zdaniem powinnaś natychmiast iść do weterynarza, ponieważ z takimi uszkodzeniami jamy ustnej świnka może przestać jeść. To nie jest normalne, ze zwierzę bez powodu łamie sobie kości! To może być objaw szkorbutu, odwapnienia kości lub fatalnego zgryzu, albo jeszcze innej choroby, o której nawet nie mam pojęcia.
Leć z nią do lekarza, tu nie ma na co czekać.

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

Gaga
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 8 marca 2011, 21:14
Kontaktowanie:

Re: Połamane zęby

Postautor: Gaga » 10 marca 2011, 5:11

Dziewczyny!
Zacznijmy od oczywistej kwestii a mianowicie koloru zebow. Jesli zauwazysz brudny,szarobury kolor to masz do czynienia ze szkorbutem.
Oczywiscie postaraj sie zwiekszyc dawke witaminy C do 8 kropelek...

NiCiA! Na podstawie jakich informacji poradzilas "kuracje" w ilosci 8 kropel Vit C?! Sugestia Michaliny wydaje sie juz bardziej prawdopodobna. Nigdzie nie ma mowy o wadze swinki. Tak wiec ..kolejne istotne pytanie a mianowicie ile wazy swinka. I teraz dopiero bedzie mozna stwierdzic wskazana ilosc Vit C. Niestety nadal bedzie to tylko "prawdopodobna" ilosc poniewaz przy takim ubytku nalezy liczyc sie z innym, dodatkowym powodem polamanych zabkow. Fakt ze ma juz trzy zlamane zeby nadal najprawdopodobniej oznacza szkorbut, ale posluchaj rady vagina_denaty i zabierz swinke do weterynarza. Nasz Leo kilkakrotnie mial zlamane 2-3 zeby. W istocie byl to szkorbut ale wtorny, poniewaz prawdziwa przyczyna byl gronkowiec bialy umiejscowiony w przewodzie pokarmowym ktory zachwial wchlanianie mikro- i makroorganizmow z pozywienia i lekow.
Zabki odrastaja stosunkowo szysbko ale teraz bedzie prosiaczek wymagal wspomagania. Moze wystarczy jesli namoczysz mu jego karme. Jesli nie to zmiel ja w mlynku, dodaj odrobine wody i...Voila! Jesli nadal bedzie odmawial spozycia "papki" dodaj mu do tego kawalek np startego jablka, albo plasterek banana ..Czyli cokolwiek co nada temu smak. Niektorzy dodaja Gerberka. Osobiscie nie opowiadam sie za nimi poniewaz dla prosiaczka nie przedstawiaja zadnych wartosci odzywczych. Teraz musisz szczegolnie uwaznie obserwowac nie wyglad zabkow (naturalnie mozesz to robic ale nie jest to najwazniejsze) ale wage swinki. Przy chwilowych problemach ze spozywaniem pokarmow moze szybko spasc z wagi. Dlatego najlepiej waz ja czesto. Az do momentu jak dojdzie do siebie czyli odrosna zabki. Niemniej pamietaj aby caly czas podsuwac swineczce pod nosek smakolyki, tylko drobno pokrojone. Wrecz posiekane. I ostatnia WAZNA SPRAWA. Poniewaz nie ma zabkow moze dlawic jedzac siano, wiec zwroc uwage jak sobie z tym radzi. Leo mial z tym powazny problem wiec kroilysmy mu nozyczkami na kawalki. :D
vagina_denata pisze:Akurat Lucek miał zalecenie od weta, żeby jeść dużo wapnia, ale dzięki za przypomnienie, mam to na uwadze ;)
Kochana! Przy podawaniu zwiekszonych ilosci Calcium nie tylko zwiekszamy ryzyko zachorowan na ZUM i kamice ale pojawiaja sie tez dodatkowe problemy jak calcyfikacja skory. Obydwa sa niezwykle przykrymi dolegliwosciami dla prosiaczkow. Nawet nasz, z natury cierpliwy Leo poplakiwal podczas krwiomoczu. Nie wspomne o tym jak wiercil sie podczas moczenia stopek w specjalnej kapieli leczniczej.
Pozdrawiam Was wszystkich a szczerbatej swinusi zycze aby szybko odrosly jej zabki. Pa


Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: Połamane zęby

Postautor: vagina_denata » 10 marca 2011, 20:37

Gaga pisze:
vagina_denata pisze:Akurat Lucek miał zalecenie od weta, żeby jeść dużo wapnia, ale dzięki za przypomnienie, mam to na uwadze ;)
Kochana! Przy podawaniu zwiekszonych ilosci Calcium nie tylko zwiekszamy ryzyko zachorowan na ZUM i kamice ale pojawiaja sie tez dodatkowe problemy jak calcyfikacja skory. Obydwa sa niezwykle przykrymi dolegliwosciami dla prosiaczkow. Nawet nasz, z natury cierpliwy Leo poplakiwal podczas krwiomoczu. Nie wspomne o tym jak wiercil sie podczas moczenia stopek w specjalnej kapieli leczniczej.
Pozdrawiam Was wszystkich a szczerbatej swinusi zycze aby szybko odrosly jej zabki. Pa


Gaga, wiem, ale jak już pisałam to nie było moje widzimisię - Lucek we wczesnym dzieciństwie, w sklepie lub w hodowli, złamał sobie tylną kość udową, która przez zaniedbanie ze strony poprzednich opiekunów zaczęła się zrastać w patologiczny sposób. Wapń był mu niezbędny do utworzenia tkanki bliznowatej, która ze względu na nieprawidłowe zrastanie złamania była duża, o wiele większa niż przy właściwym gojeniu. Ten zrost widać gdy biegnie i czuć gdy się go pomaca. Przez pewien czas musiał dostawać zwiększone ilości wapnia.
Teraz już jest ok., łapka się zrosła, dieta wróciła do normy :)

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

Gaga
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 8 marca 2011, 21:14
Kontaktowanie:

Re: Połamane zęby

Postautor: Gaga » 10 marca 2011, 20:44

Hej!
No to obydwie mamy takich slodkich, kochanych polamancow. Nasz Leo rowniez z powodu zlamanej nozki mial zwiekszona dawke Calcium w diecie.
Ciesze sie ze Lucek w dobrej formie. :D Pozdrawiam.


Mańka912
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 17 grudnia 2016, 20:50
Świnki morskie: Maniek i Wiewiór
Kontaktowanie:

Re: Połamane zęby

Postautor: Mańka912 » 14 kwietnia 2017, 9:00

Chciałabym odświeżyć temat. Mam świniaczka 3 dzień i zaczeło mnie martwić jego uzębienie. Sprawdziłam i zęby górne wyglądają jakby były złamane :( świnka je ale nie zadużo wiem że też ze strachu, ale za bardzo nie ma czym :( jestem winna też bo nie sprawdziłam od razu jaki jest ich stan. Łączyłam ją ze swoją koło 5 miesięczną świnką (bezzębna też podobno ma tyle), dostają to samo jedzenie, więc opcja że coś przy jedzeniu zrobił odpada. Może to podczas walki ale jak sprzątałam to nie widziałam nic takiego. Mój chłopak mówi że w miejscu gdzie go kupowałam dostawał suchy chleb więc może tym. Dzięki temu temacie wiem że mogę mu pomóc w odrastaniu ale martwię się i chiałabym zapytać was która z wersji złamania zębów jest najprawdopodobniejsza. Z góry dziękuję za pomoc :)


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości

  • Dołącz do nas