Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Trzeci ząb???

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Awatar użytkownika
Turkusowa
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 12 czerwca 2011, 13:33
Kontaktowanie:

Trzeci ząb???

Postautor: Turkusowa » 12 czerwca 2011, 13:53

Witajcie ;)
Jestem tutaj pierwszy raz,z ciekawością czytam Wasze forum,i postanowiłam napisać.
Mam taki problem ze swoją świnką,oczywiście pójdę do weta ale jestem ciekawa czy miał ktoś już taki problem...
Chodzi o to że mojej śwince chyba rośnie trzeci ząb z przodu :shock: między ząbkami na górze pojawił się długa cieniutka "szpila",na początku myślałam że po prostu wbiła się jej miedzy zęby łupina od słonecznika,ale potem wyczyścił jedzeniem i ta szpila jest biała,czyli to ząb...Dodam że świnka nie zmieniła swojego zachowania,jest żywa,radosna,nadal dużo je,więc skąd ten ząb i co wet z nim zrobi?
Na dowód dodaję zdjęcie,nie patrzcie że ząbki brudne bo świeżo jadła trawę :oops:
http://zapodaj.net/images/5da86036f085.jpg


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: Trzeci ząb???

Postautor: vagina_denata » 12 czerwca 2011, 16:02

Zdjęcie się nie otwiera, możesz wrzucić na inny serwer?

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.


Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: Trzeci ząb???

Postautor: vagina_denata » 12 czerwca 2011, 20:14

O matko, ale dziwne! Na guinealynx.info znalazłam informację, że
And rarely, a guinea pig grows an extra set of front teeth similar to the "peg teeth" found on a rabbit. Rabbits have four incisors, two on the top, and two on the bottom. Right behind the top incisor teeth are two small peg-like teeth called auxiliary incisors or "peg teeth". -- from the House Rabbit Society website."The second set may erupt later in life.

Czyli, że rzadko starszym świnkom wyrastają dodatkowe żeby przednie. Jeżeli znasz angielski tu masz cały temat o tym:
http://www.guinealynx.info/forums/viewtopic.php?t=21934

Koniecznie napisz co powiedział weterynarz. :shock:

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

Awatar użytkownika
Turkusowa
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 12 czerwca 2011, 13:33
Kontaktowanie:

Re: Trzeci ząb???

Postautor: Turkusowa » 12 czerwca 2011, 20:20

Dziękuję,zaraz poczytam,moja świnka ma 3 i pół roku,do weta idę już jutro,dam znać ;)


Awatar użytkownika
Turkusowa
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 12 czerwca 2011, 13:33
Kontaktowanie:

Re: Trzeci ząb???

Postautor: Turkusowa » 13 czerwca 2011, 23:23

Witam,byłam u weterynarza,powiedział że czasem zdarza się że wyrośnie trzeci ząb,kazał mi czekać jak zrówna się z pozostałymi ząbkami i obserwować ćzy będzie się ścierał przy gryzieniu,jak nie to mam przyjść do przycięcia. Świnek był bardzo niegrzeczny i nie chciał sobie dać zajrzeć w pyszczek :lol: więc nie wyobrażam sobie jakby sobie wet dał radę z przycinaniem :?:
Dziękuję za pomoc,i jakby coś się zmieniło u świnka,dam znać ;)


Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: Trzeci ząb???

Postautor: vagina_denata » 14 czerwca 2011, 0:44

Zęby przycina się na znieczuleniu ogólnym, a przynajmniej powinno, ponieważ zdarza się, że świnka, której żeby przycięto "na żywca" nie chce potem jeść.
Mój świniak też miał ostatnio badany pyszczek, wierzgał łapkami jakby w maratonie biegł :lol:

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

Awatar użytkownika
Turkusowa
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 12 czerwca 2011, 13:33
Kontaktowanie:

Re: Trzeci ząb???

Postautor: Turkusowa » 25 czerwca 2011, 23:47

Świnkowi złamał się ten trzeci ząb,kupiłam mu kolbę do gryzienia-dawniej chętnie jadł te kolby,od kilku miesięcy nie chciał ich jeść,ale dałam mu jedną co została,i na tej kolbie właśnie złamał tego dodatkowego zęba u samej góry :) będę obserwować czy urośnie spowrotem ;)

świnki sią bardzo niecierpliwe u weta,jak miałam króliczka miniaturkę to bez problemu dał sobie zaglądać w pyszczek,wet czyścił mu uszy,zakrapiał i króliś nie reagował,a świniaka się dotknąć nie da bo tak wierzga nogami i kwiczy :lol:


Awatar użytkownika
świniaczek
Użytkownik
Posty: 137
Rejestracja: 14 stycznia 2011, 15:24
Lokalizacja: Poznań
Świnki morskie: Major i Olesia
Kontaktowanie:

Re: Trzeci ząb???

Postautor: świniaczek » 26 czerwca 2011, 1:02

:shock: A to ci, nie widziałam czegoś takiego nigdy... Dobrze, że świnek sam je i ząbek mu nie przeszkadza :)

Trzonowce na pewno przycina się w znieczuleniu ogólnym, ale nie spotkałam się, żeby do przycięcia siekaczy usypiano świnkę. Co do brudnych ząbków, jak byłam z moim prosiem u wetki to się śmiała, że on ma na zębach i pod policzkami schowane na później :D

Moje świnki - Olesia i Major :)
Lester w nowym domku:)
za TM Hey [*]

Awatar użytkownika
Karl Ruger
Użytkownik
Posty: 775
Rejestracja: 1 listopada 2010, 10:13
Lokalizacja: Ruda Śląska
Świnki morskie: Luna & Blanka
Kontaktowanie:

Re: Trzeci ząb???

Postautor: Karl Ruger » 26 czerwca 2011, 11:39

Turkusowa, i co u świniaka? Rośnie mu ten ząbek?

Co się z tymi świneczkami dzieje, jeden dodatkowy ząbek, jeden dodatkowy paluszek :P Może być, byle by tylko świneczce nie przeszkadzał ;)

Obrazek

Living is easy with eyes closed.

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 54 gości

  • Dołącz do nas