Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Sufitowanie u dorosłej świnki

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
pomarancza75
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 2 lipca 2011, 12:19
Kontaktowanie:

Sufitowanie u dorosłej świnki

Postautor: pomarancza75 » 2 lipca 2011, 12:20

Witam
Proszę o pomoc, poniżej podam link jak wygląda to co chcę opisać.
Posiadam 3 świnki morskie. Wszystkie hodowli, wypielęgnowane, piękne, zdrowe...
Najpierw były dwie, jedna lat 3 , druga ponad rok (w tej chwili ), te dwie świnki mam już od około roku. Oswoiły się niesamowicie, przychodzą jak pieski do ręki. Niedawno tj. jakieś 1,5 miesiąca temu zaadoptowałam trzecią świnkę, która ma już 3 lata.
Jest bardzo bojaźliwa, ale to kwestia oswojenia się z nowym domem, bo tak samo miała poprzednia starsza świnka. Pozostałe świnki ją zaakceptowały, nie ma ani walk, razem śpią, więc tutaj problemu nie ma.
Natomiast jest coś dziwnego w zachowaniu tej nowej świnki, non stop jak tylko nie skupia uwagi na czymś innym np. dźwiękach z domu, czy gdy nas nie ma w pobliżu "sufituje" tj. patrzy intensywnie w górę, ale wykrzywia główkę czasami tak, że prawie ją kładzie na plecach. Wówczas nie ma szansy na obserwację, noskiem raczej nie węższy, bo nos się nie rusza. Podchodząc do niej w takiej sytuacji jak w końcu usłyszy, że jest ktoś blisko oczywiście reaguje nerwowo i ucieka. Pozostałe zachowanie w porządku, grucha przy głaskaniu, na kolankach się rozkłada i spokojnie śpi, nie ma problemów z jedzeniem z pozostałymi świnkami.
Czy to może być objaw stresu, czy też jakiejś choroby w tym i psychicznej na które i zwierzęta cierpią? Może ktoś ma na ten temat wiedzę, czy sam zauważył takie zachowanie u swojej świnki.
Z góry dziękuję za pomoc.


Awatar użytkownika


Awatar użytkownika
Becia
Użytkownik
Posty: 919
Rejestracja: 4 grudnia 2010, 12:36
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Re: Sufitowanie u dorosłej świnki

Postautor: Becia » 2 lipca 2011, 15:36

Wiesz, ja nigdy o czymś takim nie słyszałam, żeby to była choroba, czy coś innego. Wiadomo świnki odwracają główki, żeby coś zobaczyć i powąchać. ;) Ale może ją coś swędzi tam z tyłu na karku i chce sobie tam ząbkami skubnąć, żeby ją nie swędziało. No nie mam lepszego pomysłu. Może ktoś jeszcze się wypowie na ten temat?


Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: Sufitowanie u dorosłej świnki

Postautor: vagina_denata » 2 lipca 2011, 15:54

Gdyby była człowiekiem powiedziałabym, że ma kręcz karku... Nigdy nie słyszałam o takim zachowaniu u świnek, ale myślę, że powinnaś poradzić się weterynarza.
Napisałaś, że świnka jest z hodowli, czy u hodowcy tez się tak zachowywała?

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

pomarancza75
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 2 lipca 2011, 12:19
Kontaktowanie:

Re: Sufitowanie u dorosłej świnki

Postautor: pomarancza75 » 2 lipca 2011, 16:15

Świnka nie zachowywała się tak wcześniej jak z resztą i inne świnki, mam z hodowcą kontakt, zawsze służy radą i pomocą, ale również pierwszy raz słyszy o czymś takim i nie potrafi pomóc. Świnka to okaz zdrowia biega, chodzi , je, nie ma zaburzeń równowagi, tuli się do innych świnek, na kolankach też się rozkłada, a tutaj taki objaw. Gdybym miała pewność, że to jej urok... to niech sobie sufituje i łączy się z kosmosem, ale jeżeli to objaw chorobowy to nie mogę tego zignorować. Napisałam już maila do specjalisty w Poznaniu od świnek morskich (przynajmniej tak wyczytałam), może mi odpowie. Bardzo trudno o specjalistę od gryzoni w Poznaniu. Mają problemy nie tylko diagnostyczne, ale także jeżeli chodzi o pomoc, zbyt małe zwierzęta, aby dobrze dobrać proporcje leków itp. To nie są moje pierwsze świnki i troszkę się już w życiu najeździłam do weterynarzy.
Do tej pory nie znam weterynarza - miłośnika akurat świnek morskich, który ma dużą wiedzę, jaką w tym przypadku trzeba jednak zdobyć przez doświadczenie.


Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: Sufitowanie u dorosłej świnki

Postautor: vagina_denata » 2 lipca 2011, 23:25

No tak, rozumiem, faktycznie trudno znaleźć weta od małych zwierząt.
pomarancza75 pisze:Gdybym miała pewność, że to jej urok... to niech sobie sufituje i łączy się z kosmosem, ale jeżeli to objaw chorobowy to nie mogę tego zignorować.

Może taka hipiska z niej? :p

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

Awatar użytkownika
Karl Ruger
Użytkownik
Posty: 775
Rejestracja: 1 listopada 2010, 10:13
Lokalizacja: Ruda Śląska
Świnki morskie: Luna & Blanka
Kontaktowanie:

Re: Sufitowanie u dorosłej świnki

Postautor: Karl Ruger » 3 lipca 2011, 11:36

Hah :lol: Obserwuj świnkę, jeśli nie zauważysz nic niepokojącego, to może być ok. Ale jednak spróbuj znaleźć dobrego weta, wiem, będzie ciężko, ale musisz jakiegoś mieć w pogotowiu, jeśli świnka zachoruje.

Obrazek

Living is easy with eyes closed.

Awatar użytkownika
Becia
Użytkownik
Posty: 919
Rejestracja: 4 grudnia 2010, 12:36
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Re: Sufitowanie u dorosłej świnki

Postautor: Becia » 3 lipca 2011, 11:40

No ale jak przynajmniej je, biega i wszystko u niej w porządku to choć tyle. :) Może rzeczywiście to jej urok. A może ona wyczuwa jakiś zapach i tak robi? Może nad klatka wisi jakiś kwiatek albo jakaś roślinka? Naprawdę chcemy Ci pomóc, ale nie mam lepszych propozycji, co jej może być.


Awatar użytkownika
Nefele
Użytkownik
Posty: 215
Rejestracja: 7 marca 2011, 22:08
Świnki morskie: Zulson
Kontaktowanie:

Re: Sufitowanie u dorosłej świnki

Postautor: Nefele » 3 lipca 2011, 23:10

Okej pogrzebałam trochę na zagranicznych stronach i okazuje się, że świnki mają całkiem rozbudowany dział z chorobami karku. Nie znalazłam nic co by pokrywało się identycznie z Twoim przypadkiem, ale znalazłam coś co się nazywa Wryneck lub Torticollis i jest to stan w którym świnka ma zawsze przekrzywioną głowę w jedną stronę (wywołane jest to skurczem mięśni jeśli dobrze rozczytałam, ale to był artykuł medyczny i miałam lekkie trudności). Z tego co rozczytałam coś takiego leczy się między innymi środkami rozkurczowymi i rehabilitacją (czasem nawet ultradźwiękami). Myślę, że nie jest wkluczone, że ona ma jakieś kurcze, jak widać nie jest to nie spotykane u tych zwierząt jednak więcej nie jestem w stanie powiedzieć :/. Będę dalej szukać dalej jak coś.

Tutaj też znalazłam ciekawą stronę, ale jej jeszcze nie przejrzałam http://www.oginet.com/pgurney/index.html <- anglojęzyczna

Obrazek

Awatar użytkownika
Karl Ruger
Użytkownik
Posty: 775
Rejestracja: 1 listopada 2010, 10:13
Lokalizacja: Ruda Śląska
Świnki morskie: Luna & Blanka
Kontaktowanie:

Re: Sufitowanie u dorosłej świnki

Postautor: Karl Ruger » 4 lipca 2011, 13:27

Ciekawa ta strona, trochę się zaczytałam :)

Może świnka nie ma aż takich mocnych skurczy, żeby miała cały czas przekrzywioną głowę w jedną stronę, ale nie jest wykluczone, że jednak jakieś ma, dlatego tak robi.
Jest wiele opcji na temat tego zachowania, ja bym jednak wybrała się do weta.

Obrazek

Living is easy with eyes closed.

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości

  • Dołącz do nas