Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Ząbki

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Awatar użytkownika
Cyzio
Użytkownik
Posty: 168
Rejestracja: 11 listopada 2006, 15:45
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Ząbki

Postautor: Cyzio » 12 stycznia 2007, 21:23

Mam problem. Moja swinka o imieniu kubus to jest samiec zlamal se zeba w polowie czy to normalne wedlug mnie to dziwne ;/ wole jednak wiedziec co o tym sadzicie


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Magda_Oska
Zasłużony
Posty: 1996
Rejestracja: 13 listopada 2006, 22:05
Lokalizacja: Szczecin/Niebuszewo
Świnki morskie: Izzy, Klara, Elvirka [*], Elias [*]; FRETKI: Bajzel[*] i Chandramukhi
Kontaktowanie:

Postautor: Magda_Oska » 12 stycznia 2007, 21:40

Jeśli sobie złamał, to się nie martw, odrośnie mu, z połową zęba da się życ :D na szczęście odrastają. Pilnuj tylko aby normalnie jadł i pił. Myślę, że połowa zęba nie będzie mu przeszkadzać w normalnym jedzeniu, ale możesz mu też podać jakieś miększe jedzonko.

Pozdrawiam:
Magda_Oska
Obrazek

LunCavia
Hodowca
Posty: 427
Rejestracja: 12 października 2006, 15:19
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontaktowanie:

Postautor: LunCavia » 12 stycznia 2007, 21:58

Zdarza się i póki prosiak je nie ma co się niepokoić :)

Obrazek

Awatar użytkownika
Cyzio
Użytkownik
Posty: 168
Rejestracja: 11 listopada 2006, 15:45
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Cyzio » 13 stycznia 2007, 20:23

no wlasnie je nie ma z tym problemow pic tez pije ale myslalem ze to cos powazniejszego


megara
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 24 stycznia 2007, 13:18
Lokalizacja: Poznan
Kontaktowanie:

Postautor: megara » 24 stycznia 2007, 13:25

Wiatam. Moja siostrzenica poprosila mnie abym dowiedziala sie czy to normalne ze swinka zlamie sobie zabka. Ma Swinke Marcela i ostatnio zauwazyla ze nie ma jednego zeba. Po paru dniach okazalo sie ze nie ma tez drugiego i ma problem z jedzeniem. Kroi mu drobno jablko i jakos mu idzie. Ale nie wiemy czy to normalne? Dlaczego zgubil zeby? :unsure: Nie wiemy co robic. Prosze pomozcie nam.

megara

RsQ
Zasłużony
Posty: 623
Rejestracja: 24 lutego 2006, 14:07
Kontaktowanie:

Postautor: RsQ » 24 stycznia 2007, 14:05

Czasami śwince wypadają ząbki. Lepiej niech idzie do weta ze świniakiem a on da jej jadłospis czym karmic świniaka

Moje gg: 1844697

megara
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 24 stycznia 2007, 13:18
Lokalizacja: Poznan
Kontaktowanie:

Postautor: megara » 24 stycznia 2007, 14:29

naz razie daje jej jabluszko starte i marchew tez starta. sianko tez palaszuje. No i apetyt ma niezly. :)

megara

LunCavia
Hodowca
Posty: 427
Rejestracja: 12 października 2006, 15:19
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontaktowanie:

Postautor: LunCavia » 24 stycznia 2007, 14:30

Łamanie jest normalne, lecz jak zęby WYPADŁY to już nie jest normalne. Najbardziej prawdopodobny jest niedobór witaminy C. Dawaj jej bezpośrednio do pyszczka witaminę np. Cebion, albo Juvit ok. 10 kropelek dziennie, waż świnkę regularnie i oczywiście karm papkami.

Obrazek

moherek
Użytkownik
Posty: 70
Rejestracja: 27 grudnia 2006, 13:12
Lokalizacja: wawa
Kontaktowanie:

Postautor: moherek » 24 stycznia 2007, 14:40

Na polepszenie stanu ząbków można też podawać śwince przez ok. 2 tygodnie po 3-4 krople wapna (calcium dla dzieci) . Problemy z niedoborem witaminy C "widać na ząbkach" świnek. Bardzo często jeżeli świnka ma zamało wit.C to jej górne siekacze są troszkę ciemniejsze od dolnych, przy dużych niedoborach zęby robią się ciemne, kruche, łamią się w dziąsłach, a nawet rozwarstwiają się .

Obrazek

megara
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 24 stycznia 2007, 13:18
Lokalizacja: Poznan
Kontaktowanie:

Postautor: megara » 24 stycznia 2007, 16:07

chyba przejade sie do weta

[ Dodano: 24 Styczeń 2007, 16:07 ]
dzwonilam do weta. Powiedzial ze mam pokruszyc wapno i dawac razem z jedzeniem tzn. startym jablkiem np. i przyjechac za 10 dni do kontroli. No chyba ze przestalby jesc wtedy przyjechac jak najszybciej. Tak wiec bedziemy obserwowac. :blush:
Pozdrawiam

megara

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości

  • Dołącz do nas