Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Problemy ze skórą czyli "alergii" ciąg dalszy...

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Awatar użytkownika
Cherry
Użytkownik
Posty: 232
Rejestracja: 5 marca 2011, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
Świnki morskie: Krakers i Drops
Kontaktowanie:

Problemy ze skórą czyli "alergii" ciąg dalszy...

Postautor: Cherry » 15 lipca 2011, 20:18

Ogólnie wszelkie problemy skórne moich świń zaczęły się w pod koniec lutego tego roku (i leczenie trwało do kwietnia, ze względu na to, że ponad 6 tygodni czekałam na wyniki badań). Obie świnki intensywnie się drapały, Krakers miał wiele łysych miejsc, mnóstwo strupków. Badanie mykologiczne nie wykazało grzybicy, a zeskrobina nie wskazywała na świerzba. Według pani weterynarz miała być to alergia. Oprócz zastrzyków przeciw drapaniu Krakers był pryskany Fungidermem, który pomagał do pewnego czasu.

Ja powiem tak - świnki NIE zostały wyleczone do końca. Zaprzestałam wizyt jak zobaczyłam, że leczenie nie wykazuje poprawy, a kasę dalej ode mnie wyciągają. Od kwietnia do teraz nie drapały się co prawda często, ale ich skóra była lekko zaróżowiona i wskazywała na podrażnienie.

Teraz problem ponownie powrócił tylko role się odwróciły i nie jest to aż tak intensywne. Aż żal patrzeć jak biedny Drops prawie co chwile się drapie, jest mocno różowy i w jednym miejscu za uchem ma malutką rankę. Krakers ma "tylko" trochę podrażnioną skórę na karku. W poniedziałek w ubiegłym tygodniu byłam u weterynarza, ponieważ na pupie Dropsa pojawiły się ranki. Weterynarz stwierdziła, że wcześniej u nich wystąpiły reakcje alergiczne więc teraz zapewne jakieś czynniki wpłynęły na nasilenie się. Drops dostał zastrzyk przeciw drapaniu i zalecono, żeby wykąpać obie świnki w Nizoralu, co też zrobiłam. Nie wiem czy to pomogło czy nie, bo tego samego dnia wyjechałam na wakacje.

Jeżeli to miałaby być alergia to prawdopodobnie od Cavii Complete i ziółek z Vitapola, które zostały naturalnie już odstawione. W tym tygodniu pojawił się jedynie nowy żwirek (http://www.grupa-orzel.pl). Nie wydaje mi się jednak, żeby to on był przyczyną. Poza tym w klatce luzem leży sianko do umilenia im snu, więc myślałam, że to jakieś pyłki ich podrażniają, ale najwyraźniej nie.

Ani Drops, ani Krakers nie mają strupków (tzn. Drops ma małą wspominaną rankę, ale chyba każdy by miał jakby się co 15 minut musiał drapać), nie mają łysych placków.

Jutro odbieram książeczkę zdrowia i idę do innego weterynarza (do p.Strugały). Moje pytanie, dość ironiczne w sumie - jak to możliwe, że dwie świnki w tym samym czasie mają alergię? Sama nie wiem co to może być, mam nadzieję, że p.Strugała pomoże. Może ktoś z was zetknął się z alergiami świnek?

"Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem." Artur Schopenhauer

Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: Problemy ze skórą czyli "alergii" ciąg dalszy...

Postautor: vagina_denata » 16 lipca 2011, 1:43

A może to po prostu inne pasożyty zewnętrzne? Z tego co widzę w "Chorobach świnek morskich" Richardson [polecam tą książkę swoja drogą] wyłysienie i świąd pojawia się przy nużycy, sam świąd przy wszołach. Myślę, że dobry weterynarz powinien postawić diagnozę, bo ta alergia to jakoś nie bardzo...

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

Awatar użytkownika
Cherry
Użytkownik
Posty: 232
Rejestracja: 5 marca 2011, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
Świnki morskie: Krakers i Drops
Kontaktowanie:

Re: Problemy ze skórą czyli "alergii" ciąg dalszy...

Postautor: Cherry » 16 lipca 2011, 9:47

Właśnie ta alergia to też mi tak niezbyt pasuje. :?

"Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem." Artur Schopenhauer

Awatar użytkownika
Cherry
Użytkownik
Posty: 232
Rejestracja: 5 marca 2011, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
Świnki morskie: Krakers i Drops
Kontaktowanie:

Re: Problemy ze skórą czyli "alergii" ciąg dalszy...

Postautor: Cherry » 29 lipca 2011, 11:34

No i teraz już wiemy, że mamy do czynienia z pasożytami. Obaj dostają po jednej kropelce trucizny na pasożyty na kark tygodniowo. Dostali na razie raz, poprawy jakiejś wielkiej nie ma nie licząc tego, że nieco rzadziej się drapią. Wczoraj Dropsowi zniknął strupek z pupy, ale dzisiaj znowu ma tam zaróżowioną skórę.
Btw. czym można przemyć rankę? Sama woda wystarczy? Bo Krakers chyba do krwi się na uchu podrapał, albo znowu to zęby Dropsa wkroczyły do akcji i nie wiem czym mu to przemyć.

"Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem." Artur Schopenhauer

Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: Problemy ze skórą czyli "alergii" ciąg dalszy...

Postautor: vagina_denata » 29 lipca 2011, 13:11

Najlepiej spirytusem salicylowym albo wodą utlenioną, jodyną.

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

Awatar użytkownika
LidiaL
Użytkownik
Posty: 169
Rejestracja: 16 marca 2011, 14:00
Świnki morskie: Jaroski ,Jessy ,Tuptuś oraz Moris <3

Re: Problemy ze skórą czyli "alergii" ciąg dalszy...

Postautor: LidiaL » 29 lipca 2011, 13:13

Tuptuś jest uczulony na trociny kicha ,oczy mu ropieją wygląda to strasznie .... :( ale jesteśmy na żwirku i kocu i jest ok :)

Life is like a poetry-sometimes hard to understand it. heh

Awatar użytkownika
Sensibles
Zasłużony
Posty: 2500
Rejestracja: 2 grudnia 2010, 21:26
Lokalizacja: Szczecin
Świnki morskie: Xsara [*], Funiek
Kontaktowanie:

Re: Problemy ze skórą czyli "alergii" ciąg dalszy...

Postautor: Sensibles » 30 lipca 2011, 22:09

Xsara też ma uczulenie na trociny, ale jej oczy nie ropieją. Ona kicha i się ciągle drapie, na szczęście oczy nieruszone. ;)

Idąc cmentarną aleją szukam Ciebie, mój przyjacielu.

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 69 gości

  • Dołącz do nas