Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Kontrola Weterynaryjna...

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Sandi
Użytkownik
Posty: 1948
Rejestracja: 27 września 2010, 16:26
Lokalizacja: Gdańsk.
Świnki morskie: nie posiadam świnki.
Kontaktowanie:

Kontrola Weterynaryjna...

Postautor: Sandi » 16 października 2011, 11:40

Mam problem-Zuzia zaczęła kichać. Najczęściej wieczorem, jak się czyści, to potem siedzi w rogu i co chwilę kicha. Zaczynam się o nią martwić, może ją przewiało, jak wietrzyłam w pokoju? Zawsze, jak uszczelniam okno rano i wieczorem, żeby się wywietrzyło przed snem i po śnie, to zakrywam klatkę ręcznikiem, ale najwidoczniej i to nie pomogło...
Jest już bardzo zimno, mam zamiar jutro (bo dziś niedziela) od razu po szkole iść z obiema do weterynarza, bo Ola ma już długie pazurki. Chcę je nieść w torbie, bo transporter jest zbyt przewiewny-wsadzę tam kocyk i butelkę z ciepłą wodą owiniętą szmatką (nie mam termofora)...O Olę akurat nie mam obaw, bo jej dam ogórka na "podróż" (bo weta mam 5 minut drogi) i ona grzecznie siedzi, ale Zuzia jest jeszcze nieoswojona, bardzo się stresuje, gdy w pobliżu klatki kręci się pies, a co dopiero, gdybym szła z nią przy dość ruchliwej ulicy, gdzie jest nieustanny hałas. Bardzo się obawiam, że serduszko może jej stanąć ze stresu. Co o tym myślicie?
Czekam na odpowiedź, bo jutro już idę (przynajmniej planuję, bo skoro kicha, to muszę ją wyleczyć)...

Ola [*] - będziemy pamiętać.

Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Damian_1
Użytkownik
Posty: 932
Rejestracja: 15 października 2010, 20:28
Lokalizacja: okolice Żywca
Świnki morskie: Bamako
Kontaktowanie:

Re: Kontrola Weterynaryjna...

Postautor: Damian_1 » 16 października 2011, 11:55

Ja wcześniej kiedyś jeszcze chyba zimą jak byłem ze świnkami u weta to zrobiłem tak że dałem bardzo dużo siana żeby świnki mogły się zakopać (do transporterka) i zawinąłem transporter ręcznikiem.
Droga do weta odemnie trwa jakieś 20 minut, świniom nic nie było i się nie bały.
Daj sianko niech sie zakopie i powinno być ok.


Awatar użytkownika
Mango
Użytkownik
Posty: 779
Rejestracja: 1 sierpnia 2010, 10:40
Lokalizacja: Fajna wiocha
Świnki morskie: Celiś & Kubuś
Kontaktowanie:

Re: Kontrola Weterynaryjna...

Postautor: Mango » 16 października 2011, 11:59

Hmm, no nie wiem, ale mogę Ci poradzić coś przed pójściem do weterynarza - daj jej liście malin i paprykę, mojemu świniakowi pomogło.


Awatar użytkownika
Damian_1
Użytkownik
Posty: 932
Rejestracja: 15 października 2010, 20:28
Lokalizacja: okolice Żywca
Świnki morskie: Bamako
Kontaktowanie:

Re: Kontrola Weterynaryjna...

Postautor: Damian_1 » 16 października 2011, 12:00

A co do tego kichania to może masz zbyt drobne trociny lub jakiś pył w sianie i świnka to wdycha i z tego kicha.


Awatar użytkownika
Talia
Hodowca
Posty: 1152
Rejestracja: 11 stycznia 2011, 8:39
Lokalizacja: Toruń
Świnki morskie: Grappa, Anastazja, Princeska, Duchessa, Falbala
Kontaktowanie:

Re: Kontrola Weterynaryjna...

Postautor: Talia » 16 października 2011, 12:11

Jeśli świnka kicha to nie wiem czy wet wiele pomoże.
Moim zdaniem to też wina pyłków. Na wszelki wypadek podaj jej wit C.


Awatar użytkownika
Damian_1
Użytkownik
Posty: 932
Rejestracja: 15 października 2010, 20:28
Lokalizacja: okolice Żywca
Świnki morskie: Bamako
Kontaktowanie:

Re: Kontrola Weterynaryjna...

Postautor: Damian_1 » 16 października 2011, 14:57

Idź do weta bo może to być jakieś przeziębienie czy coś.
Niech obejrzy i zbada świnkę.


Awatar użytkownika
Becia
Użytkownik
Posty: 919
Rejestracja: 4 grudnia 2010, 12:36
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Re: Kontrola Weterynaryjna...

Postautor: Becia » 16 października 2011, 15:01

Sandi, mój Emil też przecież był chory i co chwilę kichał, a w dodatku lała mu się wydzielina z nosa. Nie wiem, gdzie mógł to złapać. Poszłam do weta, on dał mu 2 zastrzyki i kazał przyjść za 4,5 dni. Było coraz lepiej. Emil bardziej się ożywił, nie był osowiały. Najlepiej zrobisz jak pójdziesz do weta. Na pewno będzie dobrze, ja tez się martwiłam, ale jest wszystko w porządku. Możesz również podawać śwince więcej witamin. ;) Zuzie utul mocno w ręcznik, jakoś przejdziesz te 5 minut drogi.


Awatar użytkownika
Nefele
Użytkownik
Posty: 215
Rejestracja: 7 marca 2011, 22:08
Świnki morskie: Zulson
Kontaktowanie:

Re: Kontrola Weterynaryjna...

Postautor: Nefele » 16 października 2011, 16:39

Piszesz, że Zuzia kicha jak się czyści. Moim zdaniem to normalne, Zulson też ja się myje to zawsze kicha bo sobie nos wygila tymi jego długimi kłakami. Jeśli nie widzisz, że świnka jest osowiała i nie kicha cały czas to nie ma co podnosić paniki. Poza tym, tak jak pisali poprzednicy, mogą to być pyły z trocin. Ja bym jej dała witaminy C i poobserwowała 2-3 dni. Może nie ma powody jej stresować podróżą :).

Obrazek

Sandi
Użytkownik
Posty: 1948
Rejestracja: 27 września 2010, 16:26
Lokalizacja: Gdańsk.
Świnki morskie: nie posiadam świnki.
Kontaktowanie:

Re: Kontrola Weterynaryjna...

Postautor: Sandi » 16 października 2011, 16:46

Moje świnki nie mają jako podłoże trocin-Właśnie dlatego, że Ola ma na nie uczulenie i kichała. Na żwirku jest od początku, jak do mnie przyszła, i ani razu nie kichnęła, dopiero teraz. Przedwczoraj zaczęła. Kicha coraz częściej, jest u mnie koleżanka i pieści świnki, Zuzia kicha nawet na jej kolanach. Obie dostają dużo warzyw i owocków, pomidorka, paprykę, marchew, koper, buraka, ogórka, pietruszkę, raz dostały kawałeczek banana, ale nie zjadły, także jutro po szkole jakoś je opatulę i damy radę
Trzymajcie kciuki!

Ola [*] - będziemy pamiętać.

Martex
Użytkownik
Posty: 534
Rejestracja: 26 grudnia 2010, 17:09
Świnki morskie: Miki i Lukas
Kontaktowanie:

Re: Kontrola Weterynaryjna...

Postautor: Martex » 16 października 2011, 18:01

Hm... to może Zuzia ma uczulenie na żwirek ?


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 55 gości

  • Dołącz do nas