Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Problemy z układem moczowym

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Konto usunięte

Problemy z układem moczowym

Postautor: Konto usunięte » 10 marca 2012, 13:03

Zapalenie dróg moczowych

Świnki morskie mają krótkie łapki, przez co ich brzuszki znajdują się w niewielkiej odległości od gruntu. W rezultacie gryzonie te mają skłonność do zakażeń układu moczowego bakteriami z wilgotnej ściółki i odchodów.

Podstawowe objawy infekcji dróg moczowych:
Krew w moczu
Piszczenie z bólu podczas oddawania moczu

Należy od razu iść ze świnką do weterynarza, który oprócz ogólnego badania może zlecić prześwietlenie, aby wykluczyć kamienie w pęcherzu. Czasami wykonuje się badanie moczu na obecność krwi i posiew kultur bakteryjnych.
Zapalenie dróg moczowych leczy się najczęściej antybiotykami. Kuracja powinna trwać 2 lub 3 tygodnie i nie należy jej przerywać przed upływem przewidzianej kuracji. Gdyby krwawienie powróciło po leczeniu, niezwłocznie zgłosić się do weterynarza.
Infekcjom można starać się zapobiegać. Zapobieganie polega na trzymaniu świnek na suchym, czystym podłożu i przystrzyganiu długich włosów na zadku, żeby nie były wilgotne. Podobnie jak u ludzi, dobre efekty daje podawanie soku z żurawin. Musi to być naturalny sok, niesłodzony i bez konserwantów, nie napój żurawinowy.
Zaniedbane, mokre świnki mogą - oprócz infekcji pęcherza - dostać także bolesnych odparzeń od moczu. Odparzenia leczy się przede wszystkim przez usunięcie przyczyny dolegliwości. Podrażnione miejsca przemywa się wodą lub wodnym roztworem środka odkażającego, osusza i smaruje maściami łagodzącymi stosowanymi u ludzkich niemowląt na wysypkę pieluszkową, np. Bepanthen, Desitin.

Kamienie moczowe w pęcherzu

Kamica moczowa daje bardzo podobne objawy do ogólnego zapalenia dróg moczowych - krew w moczu, bolesność przy oddawaniu moczu lub kału. W moczu może znajdować się szlam moczowy - drobnoziarnisty osad złogów tworzących się w pęcherzu. Kamienie mogą samoistnie "schodzić", co bywa bardzo niebezpieczne, gdyż kamień może utknąć w przewodzie moczowym i upośledzić oddawanie moczu, a nawet całkowicie zablokować cewkę. Szczególnie dotyczy to samców, u których jest ona węższa. Kamienie w pęcherzu lub przewodzie moczowym usuwa się operacyjnie.
Zdjęcie ogromnego kamienia moczowego u czteroletniego samca Radara:
http://www.guinealynx.info/photos/mammabear66-1.jpg
Niestety, samczyk, od dawna cierpiący również na komplikacje po kastracji, nie przeżył.

Zapobieganie: Przyczyna powstawania kamieni moczowych nie jest do końca znana. Przypuszczalnie odgrywa w tym pewną rolę genetyka. Uważa się, że prawidłowa dieta może pomóc w zapobieganiu tworzenia się kamieni.
W diecie świnek morskich ważne jest zadbanie o właściwą równowagę między wapniem a fosforem Ca:P. Prawidłowy stosunek powinien wynosić mniej więcej od 1,5:1 do 2:1 z przewagą wapnia nad fosforem. Zbyt dużo fosforu sprzyja tworzeniu się w moczu kryształków fosforanów, które drażnią ścianki pęcherza i odkładają się w postaci złogów. Najprostsza zasada żywienia mówi, że więcej wapnia mają zielone, wegetatywne części roślin, natomiast części reprodukcyjne, jak korzenie, nasiona i owoce (np. marchew, jabłka i mieszanki ziaren) mają więcej fosforu. Kolejny powód, aby podawać ten pokarm jako przysmak raczej niż poważną część codziennego posiłku.
Czasami mimo objawów zapalnych nie wykrywa się kamieni moczowych ani infekcji bakteryjnej. Przyczyną takich objawów może być międzymiąższowe zapalenie pęcherza. Leczy się je dietą, zwiększoną ilością płynów oraz lekami przeciwbólowymi, podobnie jak u ludzi.
Czasami objawy podobne do zapalenia dróg moczowych u samic może dawać ropomacicze, które jednak jest już schorzeniem narządów rozrodczych. Weterynarz bez wątpienia będzie potrafił ustalić, co jest przyczyną dolegliwości świnki.

Źródło: internet, głownie Guinealynx
http://www.guinealynx.info/uti.html
http://www.guinealynx.info/stones.html


Awatar użytkownika

Konto usunięte

Re: Problemy z układem moczowym

Postautor: Konto usunięte » 12 marca 2012, 0:16

W przypadku stwierdzenia, że świnka ma problemy z kamicą, a w moczu znajduje się zbyt wiele wapnia, pomóc może preparat zawierający cytryniany potasu i sodu. Cytryniany łączą się z jonami wapnia, przez co obniża się zawartość szkodliwych (budujących kamienie) fosforanów wapnia i szczawianów wapnia. Im więcej cytrynianów w moczu, tym bardziej zasadowy jest jego odczyn. U zdrowej świnki odczyn moczu jest zasadowy, ale kamica, stany zapalne lub predyspozycje genetyczne do chorób układu moczowego mogą obniżyć zawartość cytrynianów. Wtedy korzystne może być podawanie takich preparatów, jak np. Citrolyt - oczywiście po zaakceptowaniu prze weterynarza, który ustali odpowiednią dawkę dla świnki. Citrolyt to polski odpowiednik wymienianego na GL leku Polycitra. http://www.guinealynx.info/polycitra.html
Opis Citrolytu: http://www.guinealynx.info/polycitra.html
Lekiem bardzo polecanym przez użytkowników forum GL na dolegliwości związane z kamicą moczową u świnek morskich jest chiński lek ziołowy, znany jako Shi Lin Tong (shilintong). Jest to stosowany także w medycynie ludzkiej wyciąg z chińskiej rośliny Desmodium styracifolium. Działa przede wszystkim przeciwbólowo, co jest niezwykle ważne przy leczeniu, lub nawet tylko życiu z kamicą nerkową. Może zastąpić, przynajmniej częściowo, klasyczny środek przeciwbólowy, metacam.
Dla świnek morskich dawka to jedna tabletka dziennie, najlepiej podzielona na dwa razy. Tabletkę należy skruszyć i zmieszać z jakimś smacznym jedzeniem lub rozpuścić w wodzie i podać strzykawką do pyszczka. 1/2 rozkruszonej tabletki na 1cc wody lub soku.
Cytuję za http://shilintong.webpark.pl/:
" SHI LIN TONG działa odtruwająca, przeciwbakteryjnie oraz rozkurczowo. Miękczy, rozdrabnia i usuwa kamienie. Usuwa napady bólowe (kolki).uspokaja ból powstały podczas wypróżniania, niweluje pęcznienie. Jest bardzo skutecznym środkiem w leczeniu zaburzeń i stanów zapalnych układu moczowego."
Informacje o shilintong w języku polskim np:
http://centrummedycynynaturalnej.home.p ... lithiasis/
Bywa, że mimo objawów zapalnych nie wykrywa się kamieni moczowych ani infekcji bakteryjnej. Przyczyną takich objawów może być międzymiąższowe zapalenie pęcherza. Leczy się je dietą, zwiększoną ilością płynów oraz lekami przeciwbólowymi, podobnie jak u ludzi.
Czasami też objawy podobne do zapalenia dróg moczowych u samic może dawać ropomacicze (pyometra) lub krwiomacicze (hematometra), które jednak są już schorzeniem narządów rozrodczych. Weterynarz bez wątpienia będzie potrafił ustalić, co jest przyczyną dolegliwości świnki.
Lekow nie podawac bez konsultacji z weterynarzem.

Źródło: Internet, głownie Guinealynx
http://www.guinealynx.info/uti.html
http://www.guinealynx.info/stones.html


spychata
Hodowca
Posty: 6
Rejestracja: 10 marca 2008, 23:24
Kontaktowanie:

Re: Problemy z układem moczowym

Postautor: spychata » 12 marca 2014, 9:12

tak, zgodzę się tylko nikt nie zna jego składu....


Mack
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 20 stycznia 2016, 16:55
Kontaktowanie:

Re: Problemy z układem moczowym

Postautor: Mack » 20 stycznia 2016, 17:17

witam serdecznie,jedna z moich świnek ma 1,5 roku i dzisiaj rano zaobserwowałem u niej(samiczka) w moczu krew ze skrzepami.Od razu udałem się do lekarza ,który zastosował antybiotyk w zastrzykach i skierował świnkę na usg ,które zostanie wykonane jutro .Weterynarz sugeruje ,że są to cysty na jajnikach i świnkę trzeba będzie operować.Dodam ,że u świnki nigdy nie zaobserwowałem rui.Zwierzak w tej chwili 7 godzin po zastrzyku zachowuje się normalnie tzn. je ,pije i entuzjastycznie reaguje na dostarczany pokarm.Może ktoś z Was był w podobnej sytuacji i może mi coś podpowiedzieć?
Pozdrawiam wszystkich świnkowców


Awatar użytkownika
SwinekDuduś
Użytkownik
Posty: 127
Rejestracja: 13 marca 2016, 14:05
Lokalizacja: Polska
Świnki morskie: Duduś, niedługo, być może druga świnka.
Kontaktowanie:

Re: Problemy z układem moczowym

Postautor: SwinekDuduś » 17 października 2016, 18:42

Mack pisze:witam serdecznie,jedna z moich świnek ma 1,5 roku i dzisiaj rano zaobserwowałem u niej(samiczka) w moczu krew ze skrzepami.Od razu udałem się do lekarza ,który zastosował antybiotyk w zastrzykach i skierował świnkę na usg ,które zostanie wykonane jutro .Weterynarz sugeruje ,że są to cysty na jajnikach i świnkę trzeba będzie operować.Dodam ,że u świnki nigdy nie zaobserwowałem rui.Zwierzak w tej chwili 7 godzin po zastrzyku zachowuje się normalnie tzn. je ,pije i entuzjastycznie reaguje na dostarczany pokarm.Może ktoś z Was był w podobnej sytuacji i może mi coś podpowiedzieć?
Pozdrawiam wszystkich świnkowców

Takie niestety są skutki nie zrobionej sterylizacji :(
Polecam wysterylizować świnkę po tym (o ile wet tego nie zrobi za ciebie).
Cysty na jajnikach są raczej problemem świnek młodszych od twojej, po ciąży, po wielokrotnym kryciu.


Blackbird
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 10 marca 2012, 17:02
Świnki morskie: Tosiek, Kajtek [*], Fredek
Kontaktowanie:

Re: Problemy z układem moczowym

Postautor: Blackbird » 23 marca 2017, 22:07

Dzień dobry - mam pytanie.
Mam dwóch samców - 5 latka i około trzymiesięcznego chłopca. Dzisiaj po wypuszczeniu ich na wybieg zauważyłam, że siuśki któregoś z nich (nie wiem którego) miały rdzawobrązowy kolor. Przy czym apetyt obydwu dopisuje i podczas siedzenia na wybiegu i jeden i drugi popcornowali, byli równie weseli i aktywni jak normalnie. Czy powinnam od razu lecieć do weta czy poczekać i poobserwować?


Wika_36
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 13 czerwca 2020, 22:13
Kontaktowanie:

Re: Problemy z układem moczowym

Postautor: Wika_36 » 14 czerwca 2020, 4:37

Dzień dobry, wczoraj u mojej świnki zobaczyłam czerwony mocz. Bardzo się przestraszyłam, ale zobaczyłam na karmie, że zawiera w sobie suszonego buraka. Z tego co pamiętam, był to naprawdę maleńki kawałek, stąd nie mam pojęcia, czy czasem nie była to jednak krew. Mam zamiar iść z nią w poniedziałek do weterynarza. Czy to możliwe, że po tak malutkim kawałku buraka świnka miała czerwonawy mocz?


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 525
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Problemy z układem moczowym

Postautor: MajaiRosie » 14 czerwca 2020, 20:24

Raczej nie, ale może jadła mniszek? Po nim również mocz może być zabarwiony. Jeśli nie, to wskazuje na zapalenie pęcherza, bądź kamienie nerkowe.


Wika_36
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 13 czerwca 2020, 22:13
Kontaktowanie:

Re: Problemy z układem moczowym

Postautor: Wika_36 » 14 czerwca 2020, 22:34

Mniszka i babki ma trochę w sianku. Dawałam jej wczoraj także marchewki. Dzisiaj z tego co widziałam, mocz miał kolor lekko żółtawy. Dodam, że świnka cały czas dużo je, skacze i jest raczej radosna. Może trochę mało pije, ale staram się uzupełniać jej płyny podając różne warzywa. Ma ona dopiero niecałe 2 miesiące, czy więc naprawdę możliwe, że to mogą być kamienie? :( Czy jeżeli już mocz jest w dobrym kolorze to powinnam się martwić?


Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 525
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Problemy z układem moczowym

Postautor: MajaiRosie » 15 czerwca 2020, 10:41

Jak najbardziej, "trochę" mniszka by nie sprawiło takiej reakcji. Polecam udać się do specjalisty i wykonać badanie moczu, oraz krwi


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

  • Dołącz do nas