Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Dokarmianie świnki strzykawką

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
takpoprostu
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 18 września 2015, 11:01
Kontaktowanie:

Re: Dokarmianie świnki strzykawką

Postautor: takpoprostu » 30 sierpnia 2016, 16:39

Dona pisze:
takpoprostu pisze:Co niecałe 2h daje jej 2ml papki z granulatu + 2ml zmiksowanego na praktycznie wodę ogórka.Czyli przyjmuje ok 4ml pokarmu co powiedzmy te 2h. Wiec wychodzi dziennie ok 40ml. W nocy dostaje jedzonko dwa razy.

Karmy ratunkowej daje się około 50 ml dziennie na kilogram masy prosiaczka. A jest ona bardziej wartościowa niż ogórek. Spróbuj może jednak przemycić śwince jakąś ilość tej karmy, ponieważ zawiera ona również zmielone sianko, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego, a sama karma + ogórek to może być za mało.


A czy ten proszek mogę rozmieszać z sokiem z ogórka ? W sensie w tą całą papkę wsypać proszku ? Bo prosiaczek znó trochę schudł :( Ważę go 2x dziennie... Świnki ważymy 2x w miesiącu... Lecz w połowie czerwca ważyliśmy ją i miała ponad 800 gram... Później jakoś z różnych zajęć domowych / służbowych jakoś mniej uwagi przywiązywaliśmy do ważenia... Aż zobaczyliśmy że świnka dziwnie je i stała się drobniejsza 15 sierpnia zważyliśmy ją i miała już 685 gram... Aktualnie ma 567g... Więc przez 16 dni schudła prawie 120 gram :( Ehhh... Chyba zbliża się już do wagi krytycznej co nie ? ;(
Ostatnio zmieniony 30 sierpnia 2016, 16:46 przez takpoprostu, łącznie zmieniany 2 razy.


Awatar użytkownika

madzia0902
Użytkownik
Posty: 473
Rejestracja: 1 grudnia 2015, 10:19
Kontaktowanie:

Re: Dokarmianie świnki strzykawką

Postautor: madzia0902 » 30 sierpnia 2016, 16:41

Do tosia&lucynka : Jejku jaka ona jest chuda :O aż jej kręgosłup widać :O Też mam czarnego skinny i miałam dwa maluchy czarne też skinny (u mnie się urodziły) i nigdy nie wyglądały tak chudo :O Z tego co widzę w miseczce to masz jakąś bardzo złej jakości karmę pełną ziaren, słonecznika czy kukurydzy, świnki tego nie jedzą, a przynajmniej nie powinny jeść ziaren, słonecznika sobie same też nie wyłuskają (to nie chomiki) pewnie ta karma to jakieś dziadostwo z Vitapolu i dla tego ją je a nie tyje, kup jej karmę dobrej jakości np. versele laga cavia nature no i w szczególności dokarmiaj ją świeżymi warzywami i zieleniną, trawą mleczem. Bo cały dzień na beznadziejnej suchej karmie sianie i kawałeczku papryki to długo Ci ta świnka nie pociągnie :O Proponuję porządnie poczytać forum i zobaczyć jak prawidłowo odżywiać świnki.

Jejku ludzie co się z Wami dzieje że przed kupnem zwierzaka nie poświęcicie nawet trochę czasu na edukację na jego temat, tylko jak coś się dzieje to dopiero wtedy szukacie pomocy. No litości :/ Po co odrobaczałaś świnkę jak nie byłaś pewna czy ma robaki, dlaczego najpierw nie dałaś jej bobków do analizy ? takie leczenie na ślepo prędzej zaszkodzi niż pomoże, a spadek 20 g dziennie to bardzo dużo, radzę zacząć ją prawidłowo odżywiać, jeśli to nie przyniesie efektów to do weta, ale takiego prawdziwego od gryzoni a nie pierwszego lepszego .

takpoprostu: a dlaczego świnka nie chce jeść, nie je żadnych warzywa, trawy nic? Może ma jakiś problem z zębami?
Ostatnio zmieniony 30 sierpnia 2016, 16:53 przez madzia0902, łącznie zmieniany 1 raz.


takpoprostu
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 18 września 2015, 11:01
Kontaktowanie:

Re: Dokarmianie świnki strzykawką

Postautor: takpoprostu » 30 sierpnia 2016, 16:49

madzia0902 pisze:
takpoprostu: a dlaczego świnka nie chce jeść, nie je żadnych warzywa, trawy nic? Może ma jakiś problem z zębami?


Droga Madziu, tutaj jest wątek o problemie mojego skarba:

https://forum.cavia.pl/viewtopic.php?f= ... 38#p163738


madzia0902
Użytkownik
Posty: 473
Rejestracja: 1 grudnia 2015, 10:19
Kontaktowanie:

Re: Dokarmianie świnki strzykawką

Postautor: madzia0902 » 30 sierpnia 2016, 16:51

Ach już sobie przypomniałam Twój wątek, nie skojarzyłam z Twoim nickiem :) szybkiego powrotu do zdrowia dla świneczki życzę :)


tosia&lucynka
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 30 sierpnia 2016, 14:00
Kontaktowanie:

Re: Dokarmianie świnki strzykawką

Postautor: tosia&lucynka » 30 sierpnia 2016, 17:47

Tak dla wiadomości, świnkę mam od wczoraj, także troszkę się naczytałam na ich temat. Na zdjęciu może nie widać ale obok miski miała świeżą natkę pietruszki, ogórka oraz paprykę. Także nie, nie karmię ją dziadowską karmą "dla chomików". Jestem początkująca dlatego pytam bardziej doświadczonych aby nie popełnić jakiegoś błędu. A co do kupek, byłam u weterynarza i sam mi stwierdził, że trzeba ją odrobaczyć. :)


madzia0902
Użytkownik
Posty: 473
Rejestracja: 1 grudnia 2015, 10:19
Kontaktowanie:

Re: Dokarmianie świnki strzykawką

Postautor: madzia0902 » 30 sierpnia 2016, 19:34

No to jak chcesz rady bardziej doświadczonych to po pierwsze nie łącz ogórka z warzywami bogatymi w witaminę C gdyż ogórek ją neutralizuje czyli nigdy nie podawaj ogórka z natką i papryką, po drugie jaką masz karmę? Bo na zdjęciu z miejsca widać że jest to śmieciowa karma, po trzecie czy byłaś u weterynarza typowego od świnek który się zna czy u zwykłego od kotów i psów? i po czym on stwierdził że świnkę trzeba odrobaczyć robił jakieś badanie bobka? Po czwarte w jakim świnka jest wieku? U mnie tyle ważyły 2 tygodniowe świnki więc albo Ci sprzedali maleńswto które jeszcze powinno być przy cycku mamy albo bardzo wygłodzoną i zaniedbaną świnkę, no co jak co ale ja bym zrobiła borutę w sklepie, tym bardziej że wcześniej sprzedali Ci ciężarną świnkę która zdechła, takich rzeczy się nie robi i podchodzi to pod okrucieńswto wobec zwierząt, ja bym taki sklep zgłosiła, chociaż do SPŚM.


tosia&lucynka
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 30 sierpnia 2016, 14:00
Kontaktowanie:

Re: Dokarmianie świnki strzykawką

Postautor: tosia&lucynka » 30 sierpnia 2016, 19:43

Karmę kupiłam Zoobox, dodatkowo kupuje zioła uzupełniające do swinek. Stwierdził po zobaczeniu kupki, nie badał. W sklepie powiedzieli mi ze ma 2.5 miesiąca. Dziękuję za informacje o ogorkach bo o tym to nie miałam pojęcia :(( dzisiaj już zamówiłam karmę Versale laga i jutro ma mi przyjść do sklepu :)


madzia0902
Użytkownik
Posty: 473
Rejestracja: 1 grudnia 2015, 10:19
Kontaktowanie:

Re: Dokarmianie świnki strzykawką

Postautor: madzia0902 » 30 sierpnia 2016, 20:26

Jeżeli świnka ma faktycznie 2,5 miesiąca to jest skrajnie niedożywiona :O szczerze to cud że jeszcze żyje, bo w tym wieku powinna ważyć około pół kilograma :O co za ludzie, no ostatnimi czasy to mi ręce opadają jak widzę głupotę i ignorancję ludzką:( Twoja świnka naprawdę jest strasznie niedożywiona, aż kręgosłup jej widać więc rozpieszczaj ją na maksa, urozmaicaj jedzenie i waż regularnie, najlepiej codziennie żebyś miała pełną kontrolę nad tym czy przybiera na wadze i uważaj i obserwuj czy nie jest w ciąży, gdyż świnki w zoologicznych które tak długo tam przebywają zazwyczaj są z niespodzianką, jeśli tylko będziesz mieć podejrzenie że w tej ciąży może być to nie noś jej bo można uszkodzić maluchy. Dobrze że zamówiłaś karmę bo z tego co patrzę na skład tej Zoobox to jest fatalna :( I moja ostatnia rada, daruj sobie zakupy w tym sklepie zoologicznym, nie dawaj im więcej zarobić, bo takie sklepy to się powinno pozamykać a właściciele powinni dostać dożywotni zakaz handlu zwierzętami :/


Dona
Użytkownik
Posty: 334
Rejestracja: 21 lutego 2016, 8:28
Lokalizacja: Olsztyn
Świnki morskie: Karmela, Poziomka
Kontaktowanie:

Re: Dokarmianie świnki strzykawką

Postautor: Dona » 30 sierpnia 2016, 22:49

takpoprostu pisze:A czy ten proszek mogę rozmieszać z sokiem z ogórka ?

Niestety nie za bardzo. Karma ratunkową zawiera również witaminy, w tym C , a ogórek nie powinien być z nią łączony. A tak z ciekawości to jakiej firmy masz karmę, bo aż dziwne że świnka tak bardzo jej nie lubi. Moja nie przepadała za karmieniem na siłę, ale też nie wyrywała się jakoś szczególnie. Próbuj skoro masz tą karmę to może to być jedyna szansa na zdrowie. Rzeczywiście bardzo schudła :sad: .

tosia&lucynka pisze:Co do kupek nie są to takie typowe czarne fajne bobki, lecz takie brązowe i jakby biegunkowate.

Czyli bobki są miękkie, ale czy zachowują swój kształt , albo się lepią czy może aż się rozmazują?
Biegunka jest bardzo niebezpieczna dla świnek. Szczególnie gdy prosiaczek jest wychudzony i osłabiony. Radziłbym Ci poszukać dobrego weterynarza poleconego na stronie spśm, specjalisty od gryzoni. Może ma jakąś bakterię w przewodzie pokarmowym i potrzebny jej antybiotyk. Doraźnie można podać probiotyk dla gryzoni, dietę na biegunkę bez soczystych, suszki, dobrą karmę i dużo dobrego jakościowo sianka. Podobno bazylia działa cuda, ale nie sprawdzałam. Mojej pomogła smecta 1/4 saszetki, tylko nie wiem jak to się ma do odrobaczania, żeby nie zaszła jakąś interreakcja. Ale jak trwa to dłużej niż dobę to nie można czekać z wizytą u weterynarza.


tosia&lucynka
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 30 sierpnia 2016, 14:00
Kontaktowanie:

Re: Dokarmianie świnki strzykawką

Postautor: tosia&lucynka » 30 sierpnia 2016, 22:53

No właśnie co 2h ją ważę, jeśli do jutra nic nie przejdzie to jadę zrobić haje w sklepie. Moja poprzednia swinka właśnie miała mieć 2 miesiące a po 1.5 miesiąca urodziła 4 martwe płody :( 3 dni potem nie umiała juz stać na nogach, tydzień poz iej całkowity paraliż przednich kończyn a 4 dni po tym juz zdechła :( także strasznie się martwię o Lucynke :(


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

  • Dołącz do nas