Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Plamki, brud czy pasożyty?

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Maleńka
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 18 października 2013, 16:59
Kontaktowanie:

Plamki, brud czy pasożyty?

Postautor: Maleńka » 19 października 2013, 16:20

Witam.
Ostatnio już pisałam że moja świnka często się drapie. Pomyślałam że to alergia albo drażnią ją trociny, ale dzisiaj zauważyłam takie małe czarne plamki gdzieniegdzie na sierści. Próbowałam je "zdjąć" czy też "wygłaskać" ale świnkę to chyba boli, może przy wyciąganiu za mocno ją pociągnęłam, bo tego po prostu nie da się odczepić!
Już ją kąpałam wczoraj więc myślę że mogę wyeleminować brud.
Pomyślałam też że może mieć taką strukturę włosa z czarnymi pigmentami ale to by było lekko dziwne jeśli chodzi o prosiaki.
Więc co to? Jakieś pasożyty? Ale to się nie rusza. Więc może jakieś ich odchody? A może nie mam się czym martwić?
PS. Na razie chcę wyeleminować kwestię weterynarza, jednak jeśli to pasożyty to oczywiście się do niego udam. Po prostu nie chcę robić z igły widły.


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
merida91
Zasłużony
Posty: 504
Rejestracja: 24 sierpnia 2013, 16:30
Lokalizacja: Krosno
Świnki morskie: Mikołaj, Marcel, Gabryś

(*) Fafik
(*) Duduś
Kontaktowanie:

Re: Plamki, brud czy pasożyty?

Postautor: merida91 » 19 października 2013, 16:26

Świnka ma wszoły. Jeżeli czarne drobinki są umieszczone na futrze w pobliżu skóry to na bank odchody tych szkodników. Pisałaś, że świnka się często drapie. Teraz masz odpowiedź. U mnie wyglądało to mniej więcej tak:
viewtopic.php?f=8&t=6813
Sprawdź czy świnka ma zaczerwienioną skórę. To kolejny objaw posiadania tego paskustwa przez świnkę. Życzę powodzenia w leczeniu i wybrania dobrego veta. Ja wybrałam złego na początku co zaowocowało kolejne 2 tygodnie ze wszołami.. Powinnaś wyczyścić całą klatkę, wszystko umyć: miseczki, poidełko etc. ale to po pierwszej kuracji, którą jest odpowiednia dawka leków w zastrzyku (mój dostał dwa, jeden na swąd, drugi na wszoły). Powodzenia!


Maleńka
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 18 października 2013, 16:59
Kontaktowanie:

Re: Plamki, brud czy pasożyty?

Postautor: Maleńka » 19 października 2013, 16:31

U mnie te "kropeczki" są lekko wyżej, mniej więcej na środku długości włosa. Muszę też wspomnieć że jest to rozetka.
Często się drapie i popiskuje.
A skąd takie coś się bierze? Możliwe że kupiłam ją już tak z zoologicznego? Nie wydaje mi się żeby od początku się drapała :(

PS. Czy to może zagrażać jej życiu?


Awatar użytkownika
merida91
Zasłużony
Posty: 504
Rejestracja: 24 sierpnia 2013, 16:30
Lokalizacja: Krosno
Świnki morskie: Mikołaj, Marcel, Gabryś

(*) Fafik
(*) Duduś
Kontaktowanie:

Re: Plamki, brud czy pasożyty?

Postautor: merida91 » 19 października 2013, 16:48

Nie wyleczone na pewno jest uciążliwe dla świnki. U mnie pojawiały się również ropne pęcherze i Faf sobie wyskubał pół sierści przy rozetach, nie wspominając już o ranach. Wszoły biorą się z sianka, które jest niezbędne w świnkowej diecie. Wg mnie powinnaś wziąć świnkę do weterynarza, aby zbadał pod mikroskopem czy to na pewno to. W sumie ze świerzbu czy grzybicy to najbardziej łagodne "schorzenie", aczkolwiek powinno być wyleczone right away, dla świętego spokoju świnki jak i Twojego


Maleńka
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 18 października 2013, 16:59
Kontaktowanie:

Re: Plamki, brud czy pasożyty?

Postautor: Maleńka » 19 października 2013, 17:17

ok. To tutaj uruchomiło mi się kolejne ostrzeżenie - nie wiem czy kupować sianko jako wyłożenie terrarium.
Świat jest skomplikowany : xx


Awatar użytkownika
merida91
Zasłużony
Posty: 504
Rejestracja: 24 sierpnia 2013, 16:30
Lokalizacja: Krosno
Świnki morskie: Mikołaj, Marcel, Gabryś

(*) Fafik
(*) Duduś
Kontaktowanie:

Re: Plamki, brud czy pasożyty?

Postautor: merida91 » 19 października 2013, 18:04

Też miałam ten problem. Skończyło się na macie łazienkowej, a sianko tylko lepszych firm do papu ;)


Maleńka
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 18 października 2013, 16:59
Kontaktowanie:

Re: Plamki, brud czy pasożyty?

Postautor: Maleńka » 19 października 2013, 18:12

w takim razie chyba jednak będzie ta mata . zmieniać moje poglądy co nie jest łatwe :D
Poszukam jeszcze jakichś preparatów na wszoły + obowiązkowa wizyta u weta ;)


Awatar użytkownika
merida91
Zasłużony
Posty: 504
Rejestracja: 24 sierpnia 2013, 16:30
Lokalizacja: Krosno
Świnki morskie: Mikołaj, Marcel, Gabryś

(*) Fafik
(*) Duduś
Kontaktowanie:

Re: Plamki, brud czy pasożyty?

Postautor: merida91 » 19 października 2013, 18:25

Są posypki, ale one raczej nie działają. Polecam zastrzyki wykonane przez weta ;)


Maleńka
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 18 października 2013, 16:59
Kontaktowanie:

Re: Plamki, brud czy pasożyty?

Postautor: Maleńka » 19 października 2013, 19:23

no tak zastrzyki, ale to jest akurat najmniej przyjemne dla świniaczków i się martwię, zwłaszcza że jest ze mną dość krótko i boję się że szybko straci zaufanie :[


Awatar użytkownika
merida91
Zasłużony
Posty: 504
Rejestracja: 24 sierpnia 2013, 16:30
Lokalizacja: Krosno
Świnki morskie: Mikołaj, Marcel, Gabryś

(*) Fafik
(*) Duduś
Kontaktowanie:

Re: Plamki, brud czy pasożyty?

Postautor: merida91 » 19 października 2013, 19:27

Kiedy wyjechałam do pracy na 5,5 tygodnia mogę śmiało powiedzieć, że świnki mnie nie poznały po przyjeździe. A pierwsze co musiałam zrobić to wziąć je do veta bo właśnie wszoły się przyplątały.. Nic się nie martw! Posypka jest nic nie warta, po zastrzykach szybko jej przejdzie!


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości

  • Dołącz do nas