Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Oswajanie, żywienie i drapanie

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Anamara
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 30 sierpnia 2006, 20:21
Kontaktowanie:

Oswajanie, żywienie i drapanie

Postautor: Anamara » 30 sierpnia 2006, 20:53

Hej!
Jestem jedną z początkujących właścicielek świnek i ma sto tysięcy pytań. Jeśli był już taki wątek to przepraszam i proszę administratora o usunięcie, ale mam wiele pytań i proszę o wyrozumiałość, tym bardziej, że jestem tu nowa i chodzi o dobro jednej ze wspaniałych świnek morskich:)

A więc oto moje pytania:

1. Moja świnka często się drapała(tzn. nie obsesyjnie, ale dość często), ale po zmianie ściółki na czystą (zmieniam co trzy dni) przestała się drapać tak często. Nie ma zmian na skórze, ale na dupce na sierści ma taką jakby rdzawą sierść. Teraz zmienia sierść, więc myślę, że to może być stare futerko (stare rudzieje podobno jak już włos jest martwy), ale proszę was o radę, czy to akurat nie jakaś zmiania, bo ja się nie znam...Ogólnie sierść jest gęsta i błyszcząca i w tym miejscu też, ale zastanawiam się czy to nie objaw jakiejś choroby (to wygląda jakby ktos posypał jej sierśc miedzianym piaskiem w jednym miejscu. Na skórze pod tym nie ma żadnych zmian. To nie znajduje się tuż przy skórze.. Jest malutkie). Więc czy to może być jakaś choroba?

2. W jakich ilościach podawać jej zieleninę (trawa, mlecze)??? Wciąż się tego domaga, a ja szukałam informacji, ale znalazłam tylko na temat sałaty, kapusty (że powodują wzdęcia), a na temat "zielony" nic. Na jednym forum czytałam, że tak jak siano-bez ograniczeń, ale nie sądzę, żeby to było prawdą. Więc jak uważacie?

3. Mam świnkę trzy dni: Pierwszego dnia (przyjechała wieczorem ok. godz. 18:00) nie wychodziła z domku. Raz wyszła napić się i porwała kawałek marchewki i uciekła z powrotem do domku. Bała się. W nocy już wyszła i robiła "porządki" (w efekcie nie spałam od godz. 2:00). Rankiem już chodziła po klatce i robiła co chciała, ale wciąz się bała kiedy wkładałam rękę do klatki i wiała do domku. Wieczorem już jak wkładałam rękę to najpierw wiała, a potem odważała się wyjść. Kilkakrotnie dała się podrapać po nosku.
Późniejszym wieczorem już rozłożyła się na wiórach jak placek i sobie leżała z przymrużonymi ślepkami. Zaczęła też "gadać" tzn. popiskiwała, mruczała itp.
Dziś zmieniłam jej ściółkę. Zjadła trochę zielonki i poszła do domku (sprawdzałam i spała).

Także już powolutku się oswaja. Codziennie biorę ją na kolana (czytałam w książkach i słyszałam od hodowców, że to sposób na oswojenie i przyzwyczajenie do człowieka). Pierwszego dnia trochę truchlała, ale nie uciekała. Drugiego już łaziła trochę po kolanach i mniej się bała, a dzis jeszcze jej nie brałam ze względu na mały stres związany ze zmienianiem ściółki.
Martwi mnie jednak to, że wciąz się boi moich rąk i stara się nie dopuszczać do kontaktu (tzn. pozwala się drapać po pyszczku i je z ręki, ale po grzbiecie na razie nie chce i ucieka po klatce albo do domku). Czy to normalne? Czy ona kiedyś mnie polubi i mi zaufa?
Wiem, że to wymaga czasu, ale ponieważ nie bardzo się znam to proszę o jakieś "oswajalne" rady.

3. Kiedy przyjdzie czas na wypuszczanie i bieganie po pokoju? Czy dopiero jak mi całkiem zaufa, czy wcześniej? Proszę o rady=]

4. Świnka ma krótkie pazury u przednich łapek, ale u tylnych ma prawdziwe szpony. Czy mogę je jej obciąć zwykłą obcinaczką dla ludzi? Na razie nie chcę jej stresować podróżą do weta, bo na razie jeszcze się nie oswoiła z domem, ale tymi pazurami drapie się za uszami i skóra zrobiła się sucha. Smaruję jej ta skórę wazeliną, ale boję się, że tymi szponami się zrani. Potrafię obcinać pazurki, bo obcinam je mojej kotce i nigdy nie zraniłam łapki.
Więc mogę czy nie bardzo?

5. Moja świnka je mało pokarmu treściwego. Kupuję jej Vitapol-pełnowartościowy pokarm. Zjada tylko to, co "wykopie z miski", ale z miseczki nie chce jeść. Martwię się, bo przecież musi mieć zestaw witami i odpowiednią dietę, a ona je głównie zielonkę, jabłko, marchewkę i siano, a ziaren minimum:(
Mam je wysypywać na ściółkę, żeby zjadła, czy czekać aż się nauczy?

6. Czy mogę ją czesać szczotką dla kotka? Taką miękką i gęstą?


I w ogóle proszę o ogólne rady...
Bardzo o nie proszę, bo się nie znam...a chcę żeby moja świnka miała wszystko i była zdrowa i szczęśliwa.

Ps. Właśnie wstała i je marchewkę=]
PsII. wypuściłam ją żeby pochodziła po pokoju. Przeszła się troszkę i wróciła do klatki. Jakieś 15min temu obcięłam jej pazurki i wzięłam na kolana. Zaczęłam głaskać i w pewnym momencie świnka rozłożyła się, przymrużyła ślepka i zaczęła tak łagodnie popiskiwać. Czy to znaczy, że pierwsze lody przełamane???:):):)
PsIII. Kiedy wyjęłam ją z klatki za drugim razem i położyłam na kolanach to też popiskiwała zadowolona, ale jednocześnie zgrzytała zębami i klikała...
Czyli była zadowolona i jednocześnie zła?:(:(:(

Wydaje mi się, że po tym stała się trochę bardziej nieufna...
Czy mam nadal brać ją na ręce i głaskać (lubi to i popiskuje z zadowolenia, ale nie wiem dlaczego klika i zgrzyta ząbkami) czy przestać?

Moja Świnka Jest Cudowna=]

Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Moncia
Zasłużony
Posty: 598
Rejestracja: 22 stycznia 2006, 16:54
Lokalizacja: Przemków
Świnki morskie: Filip
Kontaktowanie:

Postautor: Moncia » 30 sierpnia 2006, 22:28

Ojej straszne dużo tego :splash:

1. Ja swince zmieniam trociny co 2 dzień. A co do sierści to poprostu nie wiem jak odpowiedzieć, nigdy się z takim czymś nie spotkałam. Aczkolwiek wątpie, ze to moga być jakieś zmiany chorobowe, możliwe że sierść jest poprostu brudna.

2. Z zieleninki dawać jej możesz koniczynkę i mlecz . Ja podaję kilka garsteczek dziennie. Dosia sianko ma wyłożone na trocinki. Codziennie dokładam jej sianka, żeby nie jadła osiusianego i żeby miała się na czym położyć :splash: .

3. Pierwsze dni w domu... Żeby przestała się bać, a dokładniej oswojiła potrzebny Ci będzie conajmniej rok. To, ze teraz się boi jest zupełnie normalne. Świnka w przyszłości nabierze do ciebie zaufania. Biorąc ją często na ręce bardzo dobrze robisz, krócej potrwa oswajanie. Podczas trzymania na kolanach możesz daj jej ogórka i ją głaskać. Wypuszczaj ją czesto z klatki. Moja świnka ma ją cały czas otwartą;)

4. Owszem jeżeli wiesz jak obcinać śwince pazurki to je obetnij. Rysunek pomocniczy:

Obrazek

5. Co do karmy spokojnie. W warzywach jest cały zestaw witamin. Nie polecam wysypywania karmy na ściółkę. Zostaw ją w miseczke świnka będzie ją jadła. Vitapol - dobry wybór.

6. Zależy jakiej rasy jest Twoja świnka, jeżeli długowłosa to jasne nawet powinno się je czesać codziennie. Rozetek i krótkowłosych nie ma potrzeby czesać. Do tego zabiegu możesz użyć wspomnianą delikatną szczotkę dla kotów (ale nie kota tylko nową tylko dla świnki:)) lub szczotki dla niemowląt.

Jeżeli masz jakieś pytania to napisz je w poszczególnych działach na forum.
Niepotrzebnie aż tak się wszystkim przejmujesz.
Nie panikuj. Jeżeli zaówarzysz coś niepokojąceje napisz.

Życzę owocnego oswajania:)
Pozdrawiam.

Obrazek

RsQ
Zasłużony
Posty: 623
Rejestracja: 24 lutego 2006, 14:07
Kontaktowanie:

Postautor: RsQ » 31 sierpnia 2006, 13:34

mlecz swince podawaj w malych ilosciach dlatego ze zawiera on substancje trujące które mogą zaszkodzić śwince a co do pokarmu to radze kupowac pokarm na wage w którym jest bardzo dużo dodatków. po jakimś czasie poznasz jakie jedzenie świnka lubi najbardziej, może twoja świnka ma uczulenie na trociny lepiej spróbuj jej dawać sianko(albo kupuj jak najgrubsze trociny)

Moje gg: 1844697

Anamara
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 30 sierpnia 2006, 20:21
Kontaktowanie:

Dziękuję:)

Postautor: Anamara » 31 sierpnia 2006, 15:18

Dzięki!
No i mam kolejny problem: odkąd zaczęłam ją brac na ręce, na początku jej się to bardzo podobało, ale ostatnio boi się tego. Ucieka do domku. Chyba będę musiała przez kilka dni nie brać jej na ręce i na nowo zdobyć jej zaufanie.

Moja Świnka Jest Cudowna=]

admin
Administrator
Posty: 2106
Rejestracja: 20 stycznia 2006, 13:37
Kontaktowanie:

Postautor: admin » 31 sierpnia 2006, 15:28

Staraj się podchodzić do klatki nie wykonując gwałtownych róchów, tak aby nie przestraszyć świnki. Przygotuj sobie jakiś smakołyk dla świnki, np. plasterek ogórka czy marchewki. Spokojnie zbliżaj swoją rękę do świnki i staraj się ją delikatnie głaskać. Potem daj jej smakołyk. Narazie nie bierz jej na ręce, a głasaj i karm ją w klatce. Świnka musi nabrać ponownego zaufania.


Awatar użytkownika
Anja
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 6 września 2006, 12:25
Kontaktowanie:

Postautor: Anja » 6 września 2006, 18:38

czy twoja swinka ma jasna albo biala siersc na pupce? jezeli tak to moze jej siersc byc brudna od moczu. u mojej swinki to norma ze ma brudny tyleczek bo ma dluga siersc i w dodatku jest caly bialy. raczej tego nie zmyjeszcz zadnym szamponem, zostaje tylko obciecie brudnych wloskow. co do suchego pokarmu to u mojej swinki tez tak bylo. jak byl malutki nie chcial wcale jesc ziarna a w tej chwili jak uslyszy ze mu sypie pokarm do miseczki strasznie sie cieszy i piszczy.


Awatar użytkownika
Ariena
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 23 lipca 2006, 22:06
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Postautor: Ariena » 9 września 2006, 20:29

Z doświadczenia (Pudzian to moja 6 świnka w domu) i z wiadomości wiem że aby świnka się oswoiła musi mieć z tobą kontakt.
Przez pierwsze dni nie strasz jej (mam nadzieje że tego nie robisz) i nie rób gwałtownych ruchów.
Bierz ją na ręce, mów do niej, tak czule (świnki rozróżniają barwę głosu). Kładź ją przy sobie lub na sobie i spokojnie głaszcz. Cały czas miej z nią kontakt i spraw aby dobrze cię zapamiętała.
Nadejdzie taki moment że zaśnie na twoich rękach: oznacza to że ci ufa :msn-wink: .

Żeby zrozumieć świnkę potrzeba czasu. W dodatku każda jest inna. Dobrze ją obserwuj :cool: i spróbuj zrozumieć jaki zachowanie co oznacza.

PS: Jeżeli świnka ucieka do domku to znaczy że nie życzy sobie żebyś ją wyjmowała ("mój dom - moja twierdza")
Powodzenia! :ok:

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości

  • Dołącz do nas