Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Osowiała, nie rusza się- wizyta u weta PILNE

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Świnia
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 2 kwietnia 2014, 11:54
Kontaktowanie:

Osowiała, nie rusza się- wizyta u weta PILNE

Postautor: Świnia » 2 kwietnia 2014, 12:13

Witam,
Moja świnka ma 6 lat, od jakiegoś czasu (ok 4 dni) była dosyć osowiała, a wczoraj nie opuszczała jednego kąta klatki.
Gdy ją wyjęłam nie mogła się ruszyć, a jedynie czołgać, wyglądało również na to, że ma coś z tylnymi łapkami.
Podałam więc jej wit c w kropelkach (nie podawałam jej codziennie, ponieważ wydawało mi się, że ma odpowiednią dietę) i poleciałam do weterynarza, który stwierdził, że jest odwodniona i podtruta nawozem z nowalijek. Wstrzyknął w nią dwie WIELKIE strzykawki wody z jakimś roztworem (aż miała na ciele ogromną gulę) i podał jakiś lek w strzykawce do dawania do pyszczka po 0,1 ml dwa razy dziennie, mam ją jeszcze poić jakby sama nie piła. Problem w tym, że ona się nadal nie może ruszyć, chyba jest jeszcze gorzej, nic nie je, nie pije. Położyłam przed nią jedzenie (jabłko, marchewkę), ale nic to nie dało. Jak pomyślę o tym weterynarzu, to mnie krew zalewa, bo odnoszę wrażenie (może błędne), że nie wie co robi, do tego nie mówi mi co robi i muszę się ciągle o wszystko dopytywać, o znaniu nazw leków nawet pomarzyć nie mogę. Lepszego nie ma w mojej okolicy, a już takiego znającego się na świnkach - żadnego w promieniu 100km. Nie mam pojęcia co zrobić żeby jej pomóc, u weterynarza mam ją pokazać w czwartek. Mam zamiar karmić ją jakimiś papkami jak nadal nic nie ruszy, ale co będzie dla niej najlepsze?


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
nugatka
Zasłużony
Posty: 1303
Rejestracja: 9 marca 2010, 8:42
Kontaktowanie:

Re: Osowiała, nie rusza się- wizyta u weta PILNE

Postautor: nugatka » 2 kwietnia 2014, 14:47

Nie czeka się 4 dni (!), tylko w momencie, gdy zauważy się coś nie tak w zachowaniu świnki natychmiast (!) pędzi się do weterynarza. To tak mały organizm, że choroba rozwija się momentalnie.

Świnkę nie tylko trzeba poić, ale i dokarmiać, jeśli nie je ,strzykawką bez igły (karmą ratunkową, zmieloną w młynku do kawy karmą rozpuszczoną w wodzie, albo ostudzonej herbatce z kopru włoskiego, kaszką Sinlac, itp.). Dokarmiać należy w dzień w nocy co 2 godziny, jeśli świnka zupełnie niczego samodzielnie nie rusza.

Na pewno warto skonsultować się z innym weterynarzem, zapoznać się z lekami niebezpiecznymi dla świnek i spytać weterynarza przed podaniem leku, co aplikuje śwince.

Ja nowalijek nie podaję.


Świnia
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 2 kwietnia 2014, 11:54
Kontaktowanie:

Re: Osowiała, nie rusza się- wizyta u weta PILNE

Postautor: Świnia » 2 kwietnia 2014, 16:29

Dziękuję za odpowiedź. W jakiej ilości mam jej podawać jedzenie?




  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 58 gości

  • Dołącz do nas