Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

choraa swinka pytanie

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: choraa swinka pytanie

Postautor: befana30 » 20 lipca 2015, 20:22

"rabal w calosci" powiadasz, czyli apetyt wraca :naughty:

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Awatar użytkownika

tatas
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 19 lipca 2015, 20:29
Kontaktowanie:

Re: choraa swinka pytanie

Postautor: tatas » 21 lipca 2015, 15:52

zaczął jeść sam :D ale mało , dałem mu ogórka ale skubie niewiele w porównaniu do tego co jadł , tera mam dylemat czy dokarmiać dalej ? A można mu świeżej mięty dać ? :distrustful:


Awatar użytkownika
chupakabra
Użytkownik
Posty: 151
Rejestracja: 24 czerwca 2014, 17:39
Świnki morskie: Kłaczek-Tucik [*]
Kontaktowanie:

Re: choraa swinka pytanie

Postautor: chupakabra » 21 lipca 2015, 20:05

Ja też muszę kupić bazylię, przyznam, że jeszcze mój prosiak tego nie jadł. Jest wybredny ma swoje ulubione warzywa, a za owocami raczej nie przepada. W ziołach też się lubuje, ale podaje mu raczej w postaci suszonej. To dobry znak, że prosiak je, ważne, żeby cokolwiek skubał. Powoli zacznie zdrowieć i zjadać więcej, swoje musi odchorować. Dobrze wiedzieć, że jest odrobinę lepiej, a probiotyk powinien pomóc na załatwianie. Ja swojemu też podawałam probiotyk taki dla ludzi, ale to było przez strzykawkę, a mój świniak nie lubi jak mu się cokolwiek do pyszczka podaje, a więc kupiłam ten VL pro-digest bo to się do poika z wodą dodaje. Powiem szczerze, że teraz wodę pije jak szalony, a obawiałam się, że nie będzie chciał pić wogóle. Rano jest pusty poik i piski o więcej, czego wcześniej nie było. Niestety mały się rozczaruje jutro, bo będzie sama woda. :tooth: Kuracja tym prebiotykiem trwa tylko tydzień. :D


Awatar użytkownika
chupakabra
Użytkownik
Posty: 151
Rejestracja: 24 czerwca 2014, 17:39
Świnki morskie: Kłaczek-Tucik [*]
Kontaktowanie:

Re: choraa swinka pytanie

Postautor: chupakabra » 21 lipca 2015, 20:15

Myślę, że jeszcze możesz go dokarmiać ale już w mniejszej ilości. Tak sobie pomyślałam, że podobno nowe produkty, których świnka nigdy nie jadła wprowadza się stopniowo. Więc z tą bazylią i mięto lepiej nie przesadź tym bardziej, że świnka po zatruciu i ma wrażliwy żołądek. Właśnie przeczytałam na stronie swinkimorskie.eu o mięcie...

Mięta
Działa rozkurczowo i dezynfekująco, pobudza łaknienie. Mięta należy do ziół wszechstronnie działających. Związki czynne w niej zawarte pobudzają wytwarzanie soków trawiennych, soku żołądkowego i żółci, co ułatwia trawienie pokarmów. Zwiększa łaknienie, znosi nadmierne skurcze mięśni gładkich przewodu pokarmowego i dróg żółciowych, usuwa wzdęcia brzucha. Związki czynne mięty mają własności zabijania bakterii w przewodzie pokarmowym i drogach żółciowych. Mięta zwiększa ilość wydalanego moczu, ma działanie uspokajające i nieznacznie obniża ciśnienie krwi. Zawiera: olejek eteryczny, garbniki, flawonoidy, fenolokwasy i gorycze, witaminę C, A.



Nie wiedziałam, że aż taka dobra ta mięta. W takim wypadku myślę, że można ją podać, ale też z umiarem. :)


Awatar użytkownika
Amiya
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 25 czerwca 2015, 12:56
Świnki morskie: Franio, Portos i Sid.
Kontaktowanie:

Re: choraa swinka pytanie

Postautor: Amiya » 22 lipca 2015, 0:31

Nie podawaj leku, jeśli nie przepisał go weterynarz.
Może mu jeszcze zaszkodzić i będzie gorzej.
Najlepiej zapytaj weterynarza, czy możesz ten lek podawać, w jakich ilościach, co jaki czas i przez jaki czas. ;)

Za­rozu­miałością oraz bez­czel­nością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tyl­ko dla­tego że są nieme dla je­go tępej percepcji.

Awatar użytkownika
paulina.natalia
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 31 marca 2015, 18:14
Lokalizacja: Olsztyn
Świnki morskie: Julian, Maniuś
Kontaktowanie:

Re: choraa swinka pytanie

Postautor: paulina.natalia » 22 lipca 2015, 9:19

Karm go częściej, żeby nabierał sił. Robi mało kupki, bo świnka ma tak zbudowany układ pokarmowy, że jeśli nie je to nie wydala. Jak masz taką możliwość to waż go codziennie i sprawdzaj, czy masa ciała nie spada. Ja mojego Kluska przy zapaleniu układu pokarmowego karmiłam co godzinę, minimum 2 strzykawki karmy z siemieniem lnianym. Papka musi być gęsta, pamiętaj. Jeśli nie pije to dodatkowo musisz mu podawać w strzykawce wodę. Koper lepiej odpuść w tej sytuacji, pietruszkę też, tak samo ogórka, bo ogórek to sama woda, dopóki kupka nie będzie ładnie się formować w twardsze bobki. Jeśli Twój prosiaczek lubi banana możesz mu odrobinę dodać do karmy i tak zmiksować. Banan jest kaloryczny, a przy tym tak nie rozrzedzi dodatkowo kupki;)
Jeśli chcesz przeczytaj mój wątek o chorobie Kluska, tam rozpisałam wszystko o jego leczeniu. Po niecałych 2 tygodniach Klusek wrócił do siebie :)
Trzymam kciuki za Twoją świnkę :)


befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: choraa swinka pytanie

Postautor: befana30 » 22 lipca 2015, 13:07

tatas pisze:zaczął jeść sam :D ale mało , dałem mu ogórka ale skubie niewiele w porównaniu do tego co jadł , tera mam dylemat czy dokarmiać dalej ? A można mu świeżej mięty dać ? :distrustful:


wiesz co z ta mieta to tak troche ostroznie- bo jest dosc silna i ostra w postaci swiezych listkow- co innego jesli ja lekko zgnieciesz i dodasz do soczku.
Co do ogorka sprobuj ponownie go wziasc "na sposob"- zauwazylam po moich, ze np ogorka nie zjedza, ale jesli dam im same skorki cienko obrane to chrupia, az milo patrzec.
W kazdym badz razie dokarmiaj go jak do tej pory- musi nabrac sil i wrocic do formy, jesli kojarzysz mniej wiecej wage przed zatruciem to kontroluj, aby ponownie do niej wrocil czyli dokarmiaj nadal, powodzenia ;)

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: choraa swinka pytanie

Postautor: befana30 » 22 lipca 2015, 13:18

chupakabra pisze:Ja też muszę kupić bazylię, przyznam, że jeszcze mój prosiak tego nie jadł. Jest wybredny ma swoje ulubione warzywa, a za owocami raczej nie przepada. W ziołach też się lubuje, ale podaje mu raczej w postaci suszonej. To dobry znak, że prosiak je, ważne, żeby cokolwiek skubał. Powoli zacznie zdrowieć i zjadać więcej, swoje musi odchorować. Dobrze wiedzieć, że jest odrobinę lepiej, a probiotyk powinien pomóc na załatwianie. Ja swojemu też podawałam probiotyk taki dla ludzi, ale to było przez strzykawkę, a mój świniak nie lubi jak mu się cokolwiek do pyszczka podaje, a więc kupiłam ten VL pro-digest bo to się do poika z wodą dodaje. Powiem szczerze, że teraz wodę pije jak szalony, a obawiałam się, że nie będzie chciał pić wogóle. Rano jest pusty poik i piski o więcej, czego wcześniej nie było. Niestety mały się rozczaruje jutro, bo będzie sama woda. :tooth: Kuracja tym prebiotykiem trwa tylko tydzień. :D


"ksieciunio"..? :lol: ma charakterek, moja Pusia to ma takie zachcianki, ze ja kiedy bylam w ciazy przy niej "wymiekam" :naughty:
Np. do tej pory tak samo "chlala" wode jak pijak- od wczoraj musze jej witamin do poidelka dodawac na wzmocnienie i jakby sie obrazila, bo go nawet nie powacha :confused:
czyli trzeba niestety "terroryzowac" strzykawka, aby sie nie odwodnila przez te swoje fochy.
Wracajac do bazylii nauczylam sie dokladnie na takich oto kaprysach "ksiezniczki" tak samo jak z obierkami ogorka, natki pietruszki tez sobie nie odmowi- choc zazwyczaj oberwie listki i lodyge zostawi na pastwe losu :D koperku szczerze mowiac nie probowalam, bo 1: gdzie mieszkam jest praktycznie niedostepny, a 2: boje sie czy aby nie spowoduje wzdec i "gazow"

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

tatas
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 19 lipca 2015, 20:29
Kontaktowanie:

Re: choraa swinka pytanie

Postautor: tatas » 22 lipca 2015, 15:57

Nadal sam prawie nic nie je , poskubie trochę siana , troszkę bazylij , zjadł kawałek papryki bez skorki , na swoja karmę nawet nie spojrzy , mało pije .
Cały czas go dokarmiam i poje , kupki takie małe i mało :(


Awatar użytkownika
chupakabra
Użytkownik
Posty: 151
Rejestracja: 24 czerwca 2014, 17:39
Świnki morskie: Kłaczek-Tucik [*]
Kontaktowanie:

Re: choraa swinka pytanie

Postautor: chupakabra » 23 lipca 2015, 11:30

befana30 pisze:2: boje sie czy aby nie spowoduje wzdec i "gazow"


Nie ma się czego obawiać, koper jest bardzo dobry dla świnek, to kapusty nie należy podawać, bo właśnie ona może doprowadzić do wzdęć i gazów. Koper podaje się, gdy świnka ma problemy jelitowe, na odgazowanie. :tooth:

Koper włoski ma właściwości wiatropędne. Działa też przeciwkaszlowo, przeciwskurczowo, pobudza wydzielanie żółci i soku żołądkowego.

Ja czasami podaję mojemu prosiakowi herbatkę z kopru włoskiego i pije ją wyjątkowo chętnie. Od czasu do czasu daje mu same suche ziarenka z saszetki i te także chętnie zjada. Co do kopru świeżego, to zjada tylko te krzaczki a łodygę zostawia. Tak samo z pietruszką, taki z niego księciunio, że tylko listki wyjada.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 45 gości

  • Dołącz do nas