Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Zmiana zachowania - czy świnka może być chora?

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
chrumprosiak
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 18 lipca 2015, 14:21
Świnki morskie: Gilbert, Czesio
Kontaktowanie:

Zmiana zachowania - czy świnka może być chora?

Postautor: chrumprosiak » 4 sierpnia 2015, 19:20

Witam serdecznie,
postanowiłem napisać post, bo bardzo martwię się o moją świnkę. Gilbert jest z nami od 8 dni. Na początku, jak zazwyczaj bywa u świnek, był bardzo przestraszony. Wydaje mi się, że postępowaliśmy z nim modelowo. Daliśmy mu dwa dni spokoju, oswajał się z otoczeniem, dźwiękami, zapachami, domownikami. Trzeciego dnia zaczął jeść nam z ręki. Czwartego dnia wychodził już gdy zbliżaliśmy się do klatki z jedzeniem, mimo początkowych oporów gdy zauważył, że nic mu nie chcemy zrobić, dawał się głaskać. Piątego dnia pierwszy raz wyjęliśmy go z klatki, wyczyściliśmy ją (wcześniej nie chcieliśmy mu robić zbędnego stresu). Wydawał się oswojony, lubił głaskanie, gruchał, przytulał się.

Niestety, mniej więcej od około półtorej dnia jego zachowanie się zmieniło. Praktycznie cały czas śpi, nie pije, mało je. Ogólnie z jego piciem były problemy od samego początku - najpierw miał poidełko, gdy zauważyliśmy że z niego nie pije wstawiliśmy mu miskę, zaczął pić. Ale tak jak napisałem, od pewnego czasu przestał pić, prawie nie je, nie wychodzi z domku. Gdy go dzisiaj wyjąłem z klatki to tylko do mnie podbiegał, wtulał się we mnie i leżał. Zjadł tylko troszkę warzyw.

Ogólnie rzecz ujmując - świnka nie pije, mało je, siedzi w domku, zrobiła się jakaś apatyczna, mimo że wcześniej była bardzo żywa.

Poszliśmy dzisiaj do weterynarza. Dał mu dwa zastrzyki - jeden na pobudzenie apetytu, drugi antybiotyk. Od kiedy wróciliśmy od weterynarza (jakaś godzina) leży w domku i śpi, budzi się czasem na chwilę, ale generalnie jak poprzednio - śpi i cały czas jest w domku.

Piszę by się zapytać osób doświadczonych - czy zaobserwowaliście kiedyś podobną zmianę zachowania u świnki? Czy w grę może wchodzić jakaś choroba? Bardzo proszę o rady.


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Grey Fox
Użytkownik
Posty: 56
Rejestracja: 14 lipca 2015, 22:01
Lokalizacja: Łódź
Świnki morskie: HaLUcyNAcja
Nala
Kontaktowanie:

Re: Zmiana zachowania - czy świnka może być chora?

Postautor: Grey Fox » 4 sierpnia 2015, 19:29

Witaj!
Moja pierwsza świnka zachowywała się podobnie...do czasu zakupienia koleżanki. Bidulka strasznie osowiała po tak nagłym "odstawieniu" od zoologicznych prosiaków.
Nie wykluczam wady wrodzonej.
Mam nadzieje, że pomogłam!


chrumprosiak
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 18 lipca 2015, 14:21
Świnki morskie: Gilbert, Czesio
Kontaktowanie:

Re: Zmiana zachowania - czy świnka może być chora?

Postautor: chrumprosiak » 4 sierpnia 2015, 19:33

Jak się nad tym zastanawiam, to bardzo możliwe - wczoraj był przez większość dnia taki osowiały, smutny, siedział w domku, nie pił, a gdy go pod wieczór na trzy godziny wyjęliśmy z klatki jego zachowanie się zmieniło, bawił się z nami, biegał. W klatce potem przez krótki czas też zachowywał się normalnie. Niestety, dzisiaj wszystko wróciło. Mam wrażenie, że przebywanie z nami poza klatką mu pomaga.


Awatar użytkownika
Chillinka
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 4 sierpnia 2015, 15:12
Świnki morskie: Chilli ur.01.V.15, Ruby ur.08.I.16
Kontaktowanie:

Re: Zmiana zachowania - czy świnka może być chora?

Postautor: Chillinka » 4 sierpnia 2015, 21:09

Może warto pomyśleć o towarzyszu dla Gilberta (świetne imię, uwielbiam "Anie z Zielonego Wzgórza")? Wiem, że chłopaki potrafią się nie dogadywać, ale może warto spróbować jeżeli mogłoby to poprawić prosiakowi samopoczucie.


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 688
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Zmiana zachowania - czy świnka może być chora?

Postautor: Renika » 5 sierpnia 2015, 1:17

Na wszelki wypadek dokarmiaj świnkę karmą ratunkową (np. herbi care plus) 3-5 razy dziennie. Miesza się ją z wodą więc nie będzie problemu z piciem. Po antybiotyku (ok.2 - 3 godz.) trzeba podawać probiotyk (bio protect, bio lapis, lakcid).


chrumprosiak
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 18 lipca 2015, 14:21
Świnki morskie: Gilbert, Czesio
Kontaktowanie:

Re: Zmiana zachowania - czy świnka może być chora?

Postautor: chrumprosiak » 5 sierpnia 2015, 9:37

Dzisiaj jest już z nim dużo lepiej. Pod wieczór zaczął jeść siano, dzisiaj rano zobaczyłem, ze przez noc ubyło sporo wody i siana. Zjadł kawałek jabłka i kawałek arbuza. Wszystko chyba zmierza ku dobremu, apetyt wraca, chociaz chyba przez wizytę u weterynarza się trochę wystraszył i bedzie trzeba na nowo zdobywać jego zaufanie :).


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości

  • Dołącz do nas