Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Jak swinki znosza narkoze? (Zabieg na zabki)

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Awatar użytkownika
sosenka880
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 6 listopada 2013, 20:57
Lokalizacja: UK
Świnki morskie: Noise, Mixer
Kontaktowanie:

Re: Jak swinki znosza narkoze? (Zabieg na zabki)

Postautor: sosenka880 » 20 stycznia 2016, 12:28

Bylo dobrze niestety tak jak weterynarz powiedzial ze problem bedzie powracal, stalo sie to szybciej niz myslalam :( Noise znowu nie chce jesc. Sprawdzalam mu zabki i znowu gorne nie scieraja sie tak jak powinny. Nie rozumiem czemu przez 2 lata wszystko bylo w porzadku a teraz nagle w ciagu paru miesiecy problem znowu sie powtarza? Ma zawsze sianko, wapienko do tego kupilam specjalne patyki do gryzienia (nie jedzenia). Mial ktos moze taka sytuacje? Mieszkam w Anglii i na kazda wizytemusze brac tlumacza (wiadomo slownictwo typowo medyczne) bariera jezykowa to jedno, finanse to drugie (za taki zabieg pilowania zabkow licza tu 100f) a najbardziej sie boje ze jesli takie pilowanie zabkow bedzie konieczne srednio co 2 mce to beda chcieli go uspic bo sam zabieg meczy zwierzaka + gojenie a w efekcie za 2 miechy znowu zwierzak osowialy. Pomozcie doradzcie moze macie jakis pomysl zeby swinka lepiej scierala zabki.


Awatar użytkownika

befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: Jak swinki znosza narkoze? (Zabieg na zabki)

Postautor: befana30 » 20 stycznia 2016, 21:42

Duzo zalezy od diety- jak najwiecej twardych warzyw np marchewka, dynia czy arbuz ze skorka wtedy swiniak bedzie skrobal i scieral non stop zabki, oprocz tego wiadomo sianko i karma na ktorej rowniez przezuwajac sciera trzonowce nie tylko siekacze, generalnie nie jestem za kupnem np kolb ale w takiej sytuacji chyba polece- najwazniejsze zeby prosiek scieral zabki, mozesz rowniez mu zapewnic jakies drewniane elementy w klatce by traktowal jako gryzaczki, galazki jak najbardziej wskazane.

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 688
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Jak swinki znosza narkoze? (Zabieg na zabki)

Postautor: Renika » 21 stycznia 2016, 0:50

Myślę, że może to być problem ze stawem żuchwowo skroniowym który powoduje złe ścieranie ząbków. Moja świnka tak ma od niedawna chociaż wcześniej wszystko było ok. Świnka przyjmuje leki, ładnie je i pije a ząbki korygujmy co 3 tygodnie. Chodzę do weterynarza który przeprowadza zabieg bez narkozy, dodam że nie ma potem żadnych problemów z jedzeniem.
Popytaj, może u siebie znajdziesz takiego weterynarza?


Awatar użytkownika
sosenka880
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 6 listopada 2013, 20:57
Lokalizacja: UK
Świnki morskie: Noise, Mixer
Kontaktowanie:

Re: Jak swinki znosza narkoze? (Zabieg na zabki)

Postautor: sosenka880 » 24 stycznia 2016, 18:56

Kurcze Noise ma wszystko co potrzeba. Sianko sucha karme (nuggetsy jak i musli) jesli chodzi o swieze warzywa i owoce to staram sie zroznicowac zeby nie dostawał codzien tego samego zeby sie nie znudzilo.
Nie rozumiem czemu wczesniej nie było problemow gryzl doslownie wszystko byl zywiolowy i aktywny. Nagle zeby zaczely sie źle scierac swiniak smutny, siedzi przygnebiony. Po zabiegu wiadomo mial trudnosci z jedzeniem ale wszystko wrocilo do normy. I nie minęło nawet 2 miesiace i znowu to samo? Codziennie sprawdzam mu zabki i w gornych juz jest roznica 1-1,5 mm doslownie ścięte na skos. Boje sie ze tak czeste zabiegi beda tylko cierpieniem dla zwierzaka i jesli trzeba bedzie je wykonywac tak czesto to beda chcieli go uspic :(


Awatar użytkownika
cornice
Użytkownik
Posty: 107
Rejestracja: 18 lutego 2015, 11:42
Lokalizacja: wielkopolskie
Świnki morskie: Rozi, Hela, Fenia, Korso
Kontaktowanie:

Re: Jak swinki znosza narkoze? (Zabieg na zabki)

Postautor: cornice » 24 stycznia 2016, 22:37

Teraz nie pozostaje nic innego jak chodzić do weterynarza i przynosić ulgę zwierzaczkowi. Chyba nie chcesz go uśpić już teraz? Rozmawiałam kiedyś w kolejce u weterynarza z kobietą która miała podobny przypadek i obywało się bez narkozy, zabieg był wykonywany na przytomnym lekko znieczulonym/ogłupionym gazem zwierzaku, ona musiała to robić raz w miesiącu a świnka miała się dobrze :)


Awatar użytkownika
sosenka880
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 6 listopada 2013, 20:57
Lokalizacja: UK
Świnki morskie: Noise, Mixer
Kontaktowanie:

Re: Jak swinki znosza narkoze? (Zabieg na zabki)

Postautor: sosenka880 » 4 lutego 2016, 11:30

Oczywiscie ze nie chce go uspic. Chodzilo mi tylko o angielskich weterynarzy ze to oni, widzac ze problem powraca mogliby uspienie zasugerowac. Na szczescie mam tu znajomego, ktory w PL byl weterynarzem i przyjedzie do mojego prosiaka i tak jak piszesz spiluje mu zabki. I raczej tez go to bedzie czekac co miesiac. Ktos mi pisal ze taki zabieg w PL jest kosztem ok 100zl, nie wiem czy to rzeczywiscie prawda ale ja tutaj za taki zabieg zaplacilam 100f. Nie zaluje swoim prosiakom nic maja wszystko, ale nie oszukujmy sie to jest lekka przesada. Z tego co sie tu pytalam veta o kastracje (poniewaz mam dwa samce i sa w osobnych klatkach bo mialy problem z ustaleniem hierarchi i jeden pogryzl drugiego) to koszt jednego proska to 100f a kolezanka ma kota i koszt kastracji kota + chip 40f to jest z lekka smieszny cennik.


Awatar użytkownika
GalaxySparkle
Zasłużony
Posty: 839
Rejestracja: 11 lutego 2014, 19:44
Lokalizacja: UK
Kontaktowanie:

Re: Jak swinki znosza narkoze? (Zabieg na zabki)

Postautor: GalaxySparkle » 4 lutego 2016, 19:01

Świnka mniejsza, to i zabieg trudniejszy. Pewnie też kwestia popularności specjalizacji, więcej wetów jest od piesków i kotów, mniej specjalistów od gryzoni, to i ceny mogą być wyższe. Ot, prawo rynku.


Awatar użytkownika
sosenka880
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 6 listopada 2013, 20:57
Lokalizacja: UK
Świnki morskie: Noise, Mixer
Kontaktowanie:

Re: Jak swinki znosza narkoze? (Zabieg na zabki)

Postautor: sosenka880 » 7 lutego 2016, 10:45

Noise do drugiego zabiegu nie dozyl ;( bylam z nim ponownie u veta bo znowu mial biegunke i przerost przednich i tylnich. Przy ostatnim zabiegu wazyl 900gram a teraz zaledwie 552g. Weterynarz powiedziala ze to niestety waga genetyczna i czy chce go od razu uspic czy przyjsc w poniedzialek na zabieg. Oczywiscie umowilam sie na zabieg bo chcialam walczyc o niego. Jednak biegunka i zalegajace jedzenie w tylnich zebach nie dalo mu szansy zadnej :( Probowal jesc ale nie mogl pogryzc i przelknac....robilam mu soczki papki zeby jakkolwiek napelnic brzuszek. Dostalam od veta lek na biegunke i jedzenie w proszku do rozcienczania z woda i podawania strzykawka. Walczyl do konca. Biegal do miski do mnie zeby mu dac cokolwiek...Staral sie bardzo...mial checi i wole walki ale ta paskudna wada nie dala mu szansy zeby sprobowac przejsc zabieg. Serce mi peklo na pol. Mam ogromny zal do weterynarzy ze w takim stanie odeslali mnie do domu i kazali czekac 3 dni do zabiegu. Powinni mu dac kroplowke, elektrolity...cokolwiek na wzmocnienie. On chcial zyc! Teraz odszedl do teczowej krainy a mnie serce peklo. Byl taki malutki od malego, wesoly czasem kaprysny. Teraz lezy martwy kolo miski pewnie chcial jeszcze cos zjesc i nie zdarzyl ;(


świnkawikamorska
Użytkownik
Posty: 97
Rejestracja: 1 lutego 2016, 10:20
Lokalizacja: Polska
Świnki morskie: UFO ur. 26.12.15
Kontaktowanie:

Re: Jak swinki znosza narkoze? (Zabieg na zabki)

Postautor: świnkawikamorska » 7 lutego 2016, 20:48

To takie przykre. :( Na prawdę współczuję...to nie Twoja wina to jak mówiłaś wada genetyczna. Bardzo szkoda prosiaczka. :sad: :sad: :sad:
Pozdrawiam.

♥ Prosiaczki: Ufcio ♥
♥ Nasza stronka: https://forum.cavia.pl/viewtopic.php?f= ... 65#p159665
Obrazek

Awatar użytkownika
sosenka880
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 6 listopada 2013, 20:57
Lokalizacja: UK
Świnki morskie: Noise, Mixer
Kontaktowanie:

Re: Jak swinki znosza narkoze? (Zabieg na zabki)

Postautor: sosenka880 » 9 lutego 2016, 19:33

Zostal mi drugi prosiek. Troche smutny ale staram sie poswiecac mu jak najwiecej czasu. Nie chce kupowac nastepnej. Mieszkam w UK i ciezko tu znalezc dobrego weterynarza do malych zwierzatek. Nie chce znowu przezywac takiego rozstania ;(


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości

  • Dołącz do nas