Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Grzybica, świerzb, uczulenie, otarcie czy coś innego?

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
madzia0902
Użytkownik
Posty: 473
Rejestracja: 1 grudnia 2015, 10:19
Kontaktowanie:

Grzybica, świerzb, uczulenie, otarcie czy coś innego?

Postautor: madzia0902 » 1 grudnia 2015, 11:05

Witam od 8 dni mam 2 świnki skinny i u jednego prosiaczka zauważyłam strupki na tylnej nóżce, świnka zachowuje się normalnie je, pije, bryka, skacze, i ciekawi mnie co to jest, nie drapie tego miejsca anie nie boli go przy dotyku, wizyty u weterynarza chciałabym ominąć bo po pierwsze jest zimno a po drugie nie chcę go narażać na nowy stres bo dopiero co się oswoił z nowym miejsce (no chyba że wizyta jest konieczna) Proszę pomóżcie co to może być? Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Awatar użytkownika

Konto usunięte

Re: Grzybica, świerzb, uczulenie, otarcie czy coś innego?

Postautor: Konto usunięte » 1 grudnia 2015, 11:24

Nie wygląda to za dobrze. Nie mam skinny, więc nie wiem jak u nich jest z owłosieniem poszczególnych partii ciała, ale porównaj chorą i zdrową nóżkę. Czy świnki mają na nóżkach owłosienie? Jak tak to porównaj włoski na zdrowej nóżce do tych przy chorej . Jeśli będzie znaczne wyłysienie całkiem możliwe, że to grzybica. Świerzb powoduje silne swędzenie. Na nóżce są jakieś białe naloty czy to tylko złudzenie? Moja świnka głównie tylko na grzbiecie się drapała. Nóżka, główka były nietknięte, ale za to na karku i koło oka porobiły się strupy od drapania. Jeśli jesteś pewna, że to może być grzybica (porównaj zdjęcia zarażonych świnek) to możesz wstępnie smarować kremem Clotrimazolum (do kupienia w aptece za kilka zł) Złe wieści są takie, że grzybica łatwo się przenosi na inne osobniki/ludzi. Po każdym kontakcie ze świnką powinnaś dokładnie umyć ręce, a najlepiej nosić rękawiczki. Najlepiej będzie jeśli skontrolujesz to u weterynarza. Masz świnki "aż" tydzień, więc już troszkę się przyzwyczaiły do Ciebie, ja musiałam jeździć do weta ze świnką, która mnie w ogóle nie znała. Już 1 dnia jak pojawiła się u mnie w domu odwiedziła weta, dostała leki, codziennie 3 razy musiałam ją wyciągać na smarowanie zarażonych miejsc i podawanie wit C . Po wyciągnięciu drżała jak galareta ze strachu, dosłownie jak wibracje w telefonie. Co 10 dni chodzimy do weta po lek, więc nie jest ciekawie, ale co zrobić? Jak trzeba to nie ma wyjścia :)
Ostatnio zmieniony 1 grudnia 2015, 11:34 przez Konto usunięte, łącznie zmieniany 1 raz.


madzia0902
Użytkownik
Posty: 473
Rejestracja: 1 grudnia 2015, 10:19
Kontaktowanie:

Re: Grzybica, świerzb, uczulenie, otarcie czy coś innego?

Postautor: madzia0902 » 1 grudnia 2015, 11:31

No skinny mają na łapkach sierść i faktycznie w porównaniu z drugą nóżką sierści jest mniej :( A to nie jest biały nalot tylko właśnie sierść


Konto usunięte

Re: Grzybica, świerzb, uczulenie, otarcie czy coś innego?

Postautor: Konto usunięte » 1 grudnia 2015, 11:41

Moja przy grzybicy również wyłysiała (miała pojedyncze plamki). Sprawdź dokładnie drugą świnkę czy nie ma początków zakażenia. Czasami jest tak, że druga świnka ma silniejszy organizm i się nie zarazi, no, ale to jak zwykle loteria. Lekarz może chore miejsce poświecić lampą Wooda lub pobrać zeskrobiny dla 100% pewności, a my możemy tylko gdybać. Równie dobrze możesz usłyszeć dobrą wiadomość, że to tylko mocniejsze otarcie i tego Ci życzę, bo grzybica to paskudztwo. Leczenie trwa ok. miesiąca albo i dłużej.



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

  • Dołącz do nas