Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Podstawowe badania u starszych świnek morskich

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
teli
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 18 października 2013, 21:03
Kontaktowanie:

Podstawowe badania u starszych świnek morskich

Postautor: teli » 29 marca 2016, 11:38

Witajcie!
Mam starszą świnkę ok. 6-7 letnią. Dużo przeszła, w tym wiele chorób. Niedowłada tylną nóżką najprawdopodobniej po awitaminozie, przez co podczas siusiania nie może podnieść pupy i jest cała mokra. Kupki również przyklejają się jej do sierści, a razem z moczem tworzą zaschniętą skorupę.. Myję ją oczywiście, ale to dla niej bardzo stresujące. Od jakiegoś czasu jej mocz pachnie znacznie intensywniej, tak kwaśno jakby. Kupki są mocno wilgotne, zdarza mi się zauważyć biegunkę, ale ustępuje ona tego samego dnia. Wydaje mi się, że zaczęła zjadać większą ilość swoich bobków. Trzymana jest na drybedzie, karmię versele lagą + owoce, warzywa i ziółka od kilku lat bez zmian. Chciałabym się dowiedzieć czy te zmiany oznaczają jakąś chorobę lub niewydolność i sprawdzić ogólny stan jej zdrowia. Wiecie jakie badania powinnam wykonać, by dowiedzieć się jak z jej zdrowiem? Krew, mocz, kał? Czego dzięki tym badaniom się dowiem? Czy większość takich badań mogę załatwić za jednym zamachem? Mam kawał drogi do mojego weterynarza, a nie zawsze mam dostęp do samochodu, cała podróż to dla niej ogromny stres, a autobusami to już w ogóle.


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 687
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Podstawowe badania u starszych świnek morskich

Postautor: Renika » 30 marca 2016, 23:26

Może to zapalenie pęcherza? Czy świnka piszczy przy załatwianiu? Kał i mocz możesz zawieźć do analizy nie zabierając świnki, zbadasz czy nie ma pasożytów lub procesu zapalnego w układzie moczowym. Stan narządów wewnętrznych można określić na podstawie badania krwi.


Awatar użytkownika
Asisianka
Użytkownik
Posty: 71
Rejestracja: 1 października 2015, 18:51
Świnki morskie: Luljan ur. 03.2015
Lady ur. 06.08.2015
Kontaktowanie:

Re: Podstawowe badania u starszych świnek morskich

Postautor: Asisianka » 31 marca 2016, 9:50

Odnośnie tego jakie badania profilaktycznie można zrobić - proponuję do weta zadzwonić. Weterynarz powinien telefonicznie doradzić czy trzeba przyjechać ze zwierzątkiem czy jeszcze nie... Oraz jak ewentualnie pobrać próbki.



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

  • Dołącz do nas