Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Powiększony gruczoł piersiowy u prosiaka

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
ptysia136
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 15 maja 2016, 23:46
Kontaktowanie:

Powiększony gruczoł piersiowy u prosiaka

Postautor: ptysia136 » 16 maja 2016, 11:35

Witam,
Ponieważ jest to mój pierwszy post na forum na początek się przedstawię. Mam na imię Magda, mój prosiak (samiec) ma około 4 lat i właśnie potrzebuję waszej pomocy.
Jakiś czas temu zauważyłam u niego kulkę o średnicy ok. 6-7 mm pod sutkiem przy tylnej łapie, z którego sączy się krew. Po naciśnięciu guzka tryska z niego ciemno-brązowa ciecz wymieszana z krwią. Czy ktoś miał podobny problem ze swoją świnką? Każdy wet mówi co innego, jakby spotykali się z tym po raz pierwszy. Na wczorajszej wizycie jeden z nich wziął wymaz tej cieczy i zbadał pod mikroskopem. Jego opis brzmi "stan zapalny gruczołu mlekowego. Z badania cytologicznego: brak obecności nabłonków, krwinki białe praktycznie nieobecne, znaczna ilość świeżych i wyługowanych erytrocytów. Obraz charakterystyczny dla zmian na tle urazowym". Świnka dostała enroxil w tabletkach i tolfedine 6mg.


Awatar użytkownika

befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: Powiększony gruczoł piersiowy u prosiaka

Postautor: befana30 » 18 maja 2016, 10:18

Nie rozumie terminu "na tle urazowym" tzn w jakim sensie..? dla mnie "uraz" tzn ze zrobil sobie krzywde w jakis sposob, moze zadrapal, wdalo sie zakazenie, ktore spowodowalo powiekszenie gruczolu.
W kazdym badz razie zastosowalabym sie do polecen weterynarza, bo widac duza profesjonalnosc i kompetencje z jego strony, trafna i szybka diagnoza, wiec mysle ze nie masz sie czym martwic.
Jesli ma leki w tabletkach pamietaj jednak o probiotyku na oslone zoladka, to bardzo wazne by nie doszlo do dodatkowych komplikacji, typu brak apetytu itd.
Mialam podobna sytuacje, ale nie przy gruczole piersiowym, tzn tez u samca wyczulam pewnego dnia takie male zgrubienie, jakby malutka kuleczke o okolicach "dzyndzla", podejrzewalam zatkany gruczol poniewaz to bylo w czasie upalow, oczywiscie wizja jakiegos nowotworu tez przeszla mi przez mysl, niestety nie mam zbyt profesjonalnych lekarzy weterynari tu gdzie mieszkam, wiec postawilam na "domowe leczenie"; z kuleczki nie wyciekala zadna wydzielina, nie bolalo to proska podczas dotykania, wiec skojarzylam to z opcja zatkanego gruczolu, przemywalam codziennie woda utleniona by zdezynfekowac i smarowalam kremem dla niemowlat typu Penaten, tzn taki na odparzenia ktory szybko zasusza i leczy podraznione miejsce, po tygodniu nie bylo sladu po "kuleczce". U Twojego proska jednak juz wdalo sie zakazenie, wiec zastosuj sie do polecen weterynarza.

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

ptysia136
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 15 maja 2016, 23:46
Kontaktowanie:

Re: Powiększony gruczoł piersiowy u prosiaka

Postautor: ptysia136 » 18 maja 2016, 15:19

"Nie rozumie terminu "na tle urazowym" tzn w jakim sensie..? dla mnie "uraz" tzn ze zrobil sobie krzywde w jakis sposob, moze zadrapal, wdalo sie zakazenie, ktore spowodowalo powiekszenie gruczolu." - dokładnie, chodziło mu o np. zakłucie.
Podaję mu cały czas antybiotyk i lakcid jeden na dzień.

Obrazek

natin
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 15 listopada 2017, 10:51
Kontaktowanie:

Re: Powiększony gruczoł piersiowy u prosiaka

Postautor: natin » 21 listopada 2017, 11:32

Hej. U nas teraz coś takiego się dzieje. Pod sutkiem moja 5 letnia świnka ma wyczuwalny guzek średnio-twardy. Z sutka sączy się ciecz podbarwiona krwią. Dostaje teraz antybiotyk i za 3 dni mamy iść do kontroli. Prawdopodobnie wezmą biopsję. Ma też lekko opuchniętą nóżkę w pachwinie po tej stronie co guzek, ale normalnie ja rusza. Po antybiotyku jak na razie żadnej poprawy nie ma.
Powiedz jak skończyła się ta historia z Twoim prosiaczkiem? Czy leki pomogły? Bardzo jestem ciekawa, martwię się o swoją świnkę.



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 24 gości

  • Dołącz do nas