Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Świnka przestałą jeść warzywa/owoce. Suchą karme, siano i wode przyjmuje normalnie.

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
natka8288
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 19 maja 2016, 4:14
Kontaktowanie:

Świnka przestałą jeść warzywa/owoce. Suchą karme, siano i wode przyjmuje normalnie.

Postautor: natka8288 » 19 maja 2016, 4:41

Witam,
moja świnka była zawsze wielkim łasuchem różnych warzyw (ogórek, papryka, seler, pomidor, sałata, marchewka, pietruszka, koperek itp..) od paru tygodni zaczęła wybrzydzać.. tzn przestała stopniowo jadać po kolei rożne warzywa.. starałam sie jej urozmaicać dietę i zmieniac warzywka ale kazda zmiana po 2 dniach stawała sie nieatrakcyjna dla prosiaka.. w tym momencie od kilku dni prosiak nie je prawie żadnych warzyw.. np. dzisiaj zjadł tylko plasterek pomidora i troche koperku. Skończyły mi sie opcje warzyw/ owoców które mogłabym podac i które zostałby zjedzone. Suchą karme, siano i wodę przyjmuje normalnie, choc z karmy zjada tylko to co jej pasuje tak że duzo musze wyrzucac. Proszę o poradę czy ten stan jest niepokojący. Zastanawiam się czy dobrym pomysłem byłoby wewnętrzne odrobaczenie świnki?? Jakies 2 miesiace temu byłam u weterynarza w sprawie lekkich, krótkich nawracających biegunek i wtedy dostałam jakieś leki p/biegunkowe i pani weterynarz zaleciła ze gdyby problem sie nadal pojawiały to trzeba świnke odrobaczyć. Problem z biegunkami został rozwiązany wiec nie myslałam o odrobaczaniu, ale w tej sytuacji zastanawiam sie czy to mogłoby pomóc.


Awatar użytkownika

befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: Świnka przestałą jeść warzywa/owoce. Suchą karme, siano i wode przyjmuje normalnie.

Postautor: befana30 » 19 maja 2016, 9:17

W tym okresie chyba wszyscy posiadacze swinek maja wlasnie taki sam problem, chodzi o trawe :)
Dajesz swojemu proskowi trawki? Moje tak zaczely kaprysic depczac wszystkie inne warzywka i owoce kiedy nie maja trawy i tutaj pojawia sie problem, bo trawa u mnie juz przekwita.
Poza faktem, ze swinki slawne sa rowniez ze swoich fochow na jedzonko, co 2 dni to co wczoraj bylo chetnie jedzone juz dzisiaj im nie pasuje i potrafia zdeptac i nasiusiac na to, trzeba urozmaicac co 2, 3 dni diete.
Powracajace wczesniej biegunki- za duzo soczystego w menu, musialabys jej wiecej zieleniny wprowadzic a mniej owocow oraz soczystych warzyw, musisz znalesc odpowiednia rownowage pomiedzy soczystym, a suchym.
Sprobuj narwac jej dzisiaj trawki i daj znac czy zaczela jesc, bo podejrzewam ze bedzie to wlasnie taki kaprys, jesli jednak bedzie na nia reagowala jak na pozostale jedzonko to mozna pomyslec o odrobaczywieniu. Zapomnialabym- jesli pierwszy raz je trawe to zacznij od malej kepki i stopniowo codziennie zwiekszaj ilosc, by sie zoladek do niej przyzwyczail. Pamietaj rowniez by zieleniny nie podawac mokrej tylko uprzednio osuszonej, aby wlasnie uniknac problemu biegunek i wzdec.

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

natka8288
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 19 maja 2016, 4:14
Kontaktowanie:

Re: Świnka przestałą jeść warzywa/owoce. Suchą karme, siano i wode przyjmuje normalnie.

Postautor: natka8288 » 23 maja 2016, 22:46

dzięki za poradę:) jeśli chodzi o typową trawę o prosiak jadł taką zeszłego lata, natomiast przez ostatnie tygodnie dostawał krwawnik i troche owsa zasadzonego w doniczce ale owiec juz jadał od dawna z przerwami. Idąc za poradą kilka dni temu podałam świce trwawę (niestety troche wyrośnięta i nie zbyt dobrej jakości) ale prosiak nie chciał jej jeść, tak samo odrzucił mniszek lekarski i babke lancetowatą. Ze zbiorów łąkowych zjada tylko krwawnik. Jednego dnia zjadł plasterek pomidora, potem kolejne dwa dni zjadał bardzo chętnie duże ilości arbuza ale od wczoraj jest w ogóle nim niezainteresowany.. Dzisiaj podałąm mu natkę marchewki i jarmuż ale podzióbał i zostawił.. ogorka, papryki, sałaty, marchewki, brokuła nie je:/ Takze na dzien dzisiejszy je tylko krwawnik + karma sucha+ troche siana+woda. Proszę o poradę czy taki stan jest niepokojący i czy powinnam uda sie do weterynarza czy jeszcze czekac na poprawę. Zastanawia mnie jeszcze kwestia witamy C.. wczesniej nie podawałąm prosiakowi syntetycznej witamy C gdyz zjadał duzo warzyw i karmy suchej która jest wzbogacona witaminą C. Czy w obecenej sytuacji mągą pojawic sie niedobory tej witamy?


Konto usunięte

Re: Świnka przestałą jeść warzywa/owoce. Suchą karme, siano i wode przyjmuje normalnie.

Postautor: Konto usunięte » 24 maja 2016, 6:51

Świnki są żarłokami,więc taki stan na pewno nie jest normalny. Idź do weta może zrobi jakieś badanie krwi czy moczu/kupek.Ewentualnie poda zastrzyk z witaminami na wzmocnienie. Prosiek je za mało na chwilę obecną.


befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: Świnka przestałą jeść warzywa/owoce. Suchą karme, siano i wode przyjmuje normalnie.

Postautor: befana30 » 24 maja 2016, 8:33

U mnie podobnie jest, dostaja arbuza juz od paru dni- pierwszego rzucily sie na niego zachlannie powarkujac zniecierpliwione, drugiego dnia zjadly rowniez ze smakiem, a na trzeci arbuz juz zostal zdeptany.
Moze byc tak, ze swinek po prostu "sie rozpuscil" i preferuje krwawnik, jesli chodzi o lykowata twarda trawke to u mnie taka sama reakcja na nia- juz 2 tyg mam tylko taka trawe i nie jedza, dokladnie przed chwila dostaly: podziabaly i gdy tylko poszlam do kuchni to wielki placz sie podniosl ze takie strasznie glodne, a w klatkach trawy az "po pas". No i musze zaczac kombinowac- mam inne zielsko, mieszkajac za granica dostep do jadalnej zieleniny jest naprawde szeroki, wiec za chwile im zaserwuje takiej polnej "cykori" jak na to Wlosi mowia, nie ma postaci kolb tylko zwyczajnego zielska z lisciami i jestem juz pewna ze na bank to zjedza.
Twojemu musisz kontrolowac wage przede wszystkim aby z niej zbytnio nie spadal, jak najbardziej do weta na rutynowa kontrole i badania, ale mysle ze gdyby mu cos bylo to dodatkowo bylby osowialy, bobki by mialy inny ksztalt i kolor itd jakies dodatkowe objawy by do tego doszly, kiedy pojdziesz niech weterynarz skontroluje rowniez zabki.
Wit c- jesli przestal jesc wiekszosc warzyw i owocow to moze miec braki, tylko nie przedluzaj zbytnio aplikacji wit c w kroplach, bo nadmiar syntetycznej tez uboczne skutki prowokuje. A nie znalazlabys ladniejszej trawki? Co jeszcze z zieleniny dostaje oprocz ukochanego krwawnika i wczesniejszego owsa?

EDIT
A moge zapytac skad jestes? czy moze mieszkasz poza granicami Polski jak ja, to moge ci zasugerowac jakies inne zielsko na ktore prosiek moze sie skusi? :)

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

natka8288
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 19 maja 2016, 4:14
Kontaktowanie:

Re: Świnka przestałą jeść warzywa/owoce. Suchą karme, siano i wode przyjmuje normalnie.

Postautor: natka8288 » 24 maja 2016, 15:55

byc moze mam podobną sytuacje do Twojej, prosiak moze po prostu wybrzydza.. ;D Dzisiaj udało mi sie go nakłodnic do zjedzenia koperku, niewielkiego kawałka pomidora oraz jabłka, takze jest ciut lepiej :) Myślałam o cykorii ale niestety nie udało mi sie jej na razie spotkać..:/ Jesli chodzi o wage to prosiak w tej chwili waży 0,909kg ( wiek: 1 rok i 8 miesięcy) wczesniejszy pomiar wagi mam ze stycznia tego roku a wtedy ważył 0.96kg. Postaram sie wybrac do weta w następnym tygodniu dla świetego spokoju. Jeśli chodzi o dodatkowe objawy to raczej brak.. nie jest osowiały a bobki raczej w normie tzn raz wieksze raz mniejsze kolor jednakowy. Czy orientujesz sie moze jak wyglada sprawa z odrobaczaniem wenętrznym? czy to jest bezpieczne? na forach nie raz spotkałams ie z opinią ze świnek sie nie odrobacza wewnętrznie jednak mój weterynarz ostatnio to zaproponował gdyby pojawiał sie problem z biegunkami i sie zastanawiam czy sie na to zgadzać... Z podaniem syntetycznej witaminy c wstrzymam sie do czasu wizyty u weterynarza. Jestem z Krakowa także jesli chodzi i o jakość wszelkiego zielska zbieranego z łąk to sprawa jest bezndziejna, ale na weekend wyjeżdzamy na wieś wiec tam moze uda mi sie znaleźć cos smacznego dla prosiaka:)


Awatar użytkownika
GalaxySparkle
Zasłużony
Posty: 839
Rejestracja: 11 lutego 2014, 19:44
Lokalizacja: UK
Kontaktowanie:

Re: Świnka przestałą jeść warzywa/owoce. Suchą karme, siano i wode przyjmuje normalnie.

Postautor: GalaxySparkle » 25 maja 2016, 17:25

Pomiary wagi powinno się wykonywać co tydzień. Świnki ukrywają swoje choroby i utrata wiecej niż 10% wagi w ciągu tygodnia jest sygnałem, że ze świnką dzieje się coś złego. Właśnie tak mi się przypomiało, że mój śp. Tony trafił do mnie z informacją od poprzedniej właścicielki, że czasami wybrzydza i mocno schudł. Nie była z nim u weta, a u nas, niestety, pojawił się już za późno. Niewiele czasu dane mi było z nim spędzić, odszedł na Tęczowy Most. :( Ku przestrodze to napisałam, monitorujcie wagę swoich świnek, a w razie spadku koniecznie do weta, dobrego, znającego się na świnkach.


MimKa
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 16 lutego 2017, 18:59
Świnki morskie: Muffin i Grecia
Kontaktowanie:

Re: Świnka przestałą jeść warzywa/owoce. Suchą karme, siano i wode przyjmuje normalnie.

Postautor: MimKa » 17 lutego 2017, 20:22

Tu jest wiele możliwości ;)
1. Ma za długie ząbki (Nie ztarte :))
Lub
2. Wybrzydza :) może coś nowego dodać do diety ? warto :D
Lub
3. Jakaś choroba .. :'(

Jeśli świnka nie będzie chciała jeść dalej UDAJ się do weta .. :)


Caviova
Użytkownik
Posty: 605
Rejestracja: 21 stycznia 2017, 16:36
Świnki morskie: Felka, Pętelka i Tosia. :)

Cola [*]
Kontaktowanie:

Re: Świnka przestałą jeść warzywa/owoce. Suchą karme, siano i wode przyjmuje normalnie.

Postautor: Caviova » 17 lutego 2017, 21:14

Yyy...DATA....


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości

  • Dołącz do nas