Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Świnka morska stała się osowiała, mało je i nie chce pić wody

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Madlax
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 19 maja 2016, 10:00
Kontaktowanie:

Świnka morska stała się osowiała, mało je i nie chce pić wody

Postautor: Madlax » 19 maja 2016, 11:06

Witajcie
Jedna z moich świnek morskich od dwóch dni nie czuje się najlepiej. Wszystko zaczęło się we wtorek wieczorem (Rano i popołudniu było wszystko ok), kiedy po dwóch godzinach nieobecności w domu ujrzałam, że moja świnka jest bardzo napuszona. W pierwszym momencie się tym nie przejęłam, bo pomyślałam, że najprawdopodobniej przed chwilą spała i na pewno za chwilę jej to minie. Niestety nie minęło. Świnka aż do teraz jest bardzo napuszona, nie chce bawić się z drugą świnką oraz nie chce w ogóle pić wody i jeść karmy. Cały dzień siedzi w kącie klatki, czasem wyjdzie na wybieg, ale tylko po to aby dostać się pod mostek z drewna. Bobki ma normalne. Sianko je, ale znacznie mniej niż zazwyczaj. Daje jej też ogórka i go zjada, ale bardzo wolno i tylko kiedy jej się go trzyma, sama nie umie teraz sobie z nim poradzić. Wydaje też często dosyć dziwne dźwięki... Takie świszczenie. Powinnam w tej sytuacji oddzielić ją od drugiej świnki?

Wie ktoś co może jej być? Świnka ma dopiero 2 lata i bardzo się martwię, że może to być coś poważnego. Dzisiaj o 17 idę z nią do weterynarza, ale już teraz chciałabym wiedzieć jakiej choroby/chorób mogę się spodziewać. Czytałam na innych stronach o różnych chorobach u świnek i chyba jedyne co się zgadza, to wzdęcia, ale nie wiem po czym ona mogła je dostać. W ciągu najbliższych kilku poprzednich dni, świnka nie dostawała ani świeżej zieleniny, ani żadnych wzdymając warzyw/owoców. Jadła jedynie ogórka, marchewkę i odrobinę jabłka, ale po nim nigdy jej nic nie było. Jedyne co jej mogło zaszkodzić to nieświeże(?) siano. W poniedziałek wieczorem dałam im go trochę do klatki, ale praktycznie od razu zauważyłam, że z tym nowym siankiem jest coś nie tak, więc zabrałam im je i dałam nowe, które już ładnie pachniało. Tamto siano wyrzuciłam, ale jest możliwość, że zostało w klatce kilka kawałków i być może trochę go zjadły, ale czy taka mała ilość mogłaby zaszkodzić?

Przy okazji chciałabym też spytać jakim środkiem transportu byłoby najlepiej zabrać świnkę do weterynarza. Mam dwie opcje. Pierwsza to pociąg (Około 25 minut drogi), a druga to autobus (45 minut). Mi wydaje się, że pociąg byłby lepszym wyborem, ale czy nie wystraszyłaby się ona za bardzo tych głośnych dźwięków (Np. jak nadjeżdża pociąg)? Która opcja będzie dla niej mniej stresująca?


Awatar użytkownika

befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: Świnka morska stała się osowiała, mało je i nie chce pić wody

Postautor: befana30 » 19 maja 2016, 13:08

Dobrze, ze idziesz z nia dzisiaj do weterynarza, podstawowe rzeczy o ktorych nalezy pamietac to : probiotyk na oslone zoladka jesli swinka dostanie antybiotyk i szybkie dokupienie karmy ratunkowej, niektorzy weterynarze maja taka u siebie.
Zwrocilabym uwage na kontrole zebow, bo ta niemoznosc utrzymywania jedzeni,a gdy probuje przegryzac oraz preferowanie miekkiego ogorka daje do myslenia, gdyby miala wzdecia to brzuszek bedzie twardy i napiety i prosiek jadlby raczej suchy pokarm, poza tym normalnie sie zalatwia, wiec pewnie to nie beda wzdecia.
Swiszczenie swiadczyloby o przeziebieniu, czyli pewnie dostanie antybiotyk, dokup jej wit c w kroplach i aplikuj podwojna dawke do tyg czasu, nie dluzej.
Dobrze by bylo osluchac rowniez serduszko.
Pamietaj o karmie ratunkowej by swinka nie leciala z wagi i nie slabla, bo antybiotyki dodatkowo ja wymecza.
Ja wybralabym szybsza wersje transportu, czyli pociag- tak, swinka bedzie zestresowana, a wszystkie glosne dzwieki dodatkowo ja wystarsza, ale chyba niecala godz jazdy (tam i spowrotem) jest lepsza niz prawie 2godz, szybciej zajedziesz do weterynarza i szybciej wrocisz, co za tym idzie czas podczas ktorego swinka bedzie na dworze sie znacznie skroci- nie wiem jaka masz pogode, ale jesli chlodno to wiadomo, ze lepiej proska za dlugo na dworze nie trzymac.

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Madlax
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 19 maja 2016, 10:00
Kontaktowanie:

Re: Świnka morska stała się osowiała, mało je i nie chce pić wody

Postautor: Madlax » 20 maja 2016, 10:44

Dziękuję za odpowiedź. Okazało się, że świnka miała infekcje pęcherza. Prawdopodobnie przez to nie chciała pić, ponieważ gdy sikała czuła ból, a gdy nie chciała pić jej żołądek źle pracował, dostała wzdęć i przez to straciła apetyt. Na szczęście wczoraj dostała leki (Espumisan, urinovet i metacam przeciwbólowy) i już widać poprawę. Nie ma wzdętego brzucha i powrócił jej apetyt. Wczoraj jeszcze nie chciała pić, więc musiałam podawać jej wodę przez strzykawkę, ale dzisiaj sama poszła napić się wody z miseczki! :) Co prawda pije mniej wody niż kiedyś, ale ważne, że powoli zaczyna się do niej przekonywać. Jeszcze dzisiaj ma dostać leki, a w sobotę mamy wizytę kontrolną u weterynarza. Lekarz zbadał jej wczoraj także ząbki i jest wszystko z nimi w porządku.



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości

  • Dołącz do nas