Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Problem z wydawaniem dźwięków, 'chrypka'.

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
caille
Użytkownik
Posty: 86
Rejestracja: 5 marca 2016, 21:27
Kontaktowanie:

Problem z wydawaniem dźwięków, 'chrypka'.

Postautor: caille » 29 maja 2016, 18:17

Witam,
Mamy mały problem z naszym nowym prosiaczkiem - Charlim. Mianowicie chodzi o to, że nasze dwa pozostałe prosiaczki (Jaskier i Zoltan) kwilą, gruchają jak opętane, a Charlie jakby to ująć... nie może. Próbuje, ale ma taką jakby chrypę i nie może wydać z siebie żadnego dźwięku, a ewidentnie próbuje. Cichutko popiskuje jak go głaszczemy, ale to naprawdę trzeba się wsłuchać aby cokolwiek usłyszeć. Problem jest, kiedy próbuje wydać głośny dźwięk z resztą chłopaków, wtedy głos mu się załamuje i wychodzi z tego charczenie połączone z sapaniem. Świniak jest oczywiście żwawy, ma apetyt, pije, biega z chłopakami, nie jest osowiały ani nie ma żadnych innych objawów, które wskazywałyby na jakieś choróbsko.
Spotkaliście się z czymś podobnym u świnek? Może akurat ten prosiak tak ma, nie bardzo wiemy co o tym myśleć.


Awatar użytkownika

20roks03
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 8 maja 2016, 15:11
Kontaktowanie:

Re: Problem z wydawaniem dźwięków, 'chrypka'.

Postautor: 20roks03 » 29 maja 2016, 18:25

U mnie ta sama sytuacja. Świnka popiskuje cichutko jak jej sie coś podoba, czasem pogrucha sobie jak się ją głaszcze, ale czasem kiedy idziemy do niej z jedzeniem widać, że chce coś"powiedzieć", głośno kwiczeć, ale jakby to...no nie potrafi :/ wydaje wtedy z siebie dźwięk takiego jakby głośnego oddychania przez nos, próbuje no, ale nie może :/ nie wiem czy po prostu tak ma, że nie potrafi kwiczeć, czy coś jej jest. Wątpię ponieważ jest wesoła, skacze, biega, wszystko w jej zachowaniu jest OK. Ostatnie nawet byłam u weterynarza, profilaktycznie i powiedział że świniak zdrowy. Więc nie wiem co to może być :/


caille
Użytkownik
Posty: 86
Rejestracja: 5 marca 2016, 21:27
Kontaktowanie:

Re: Problem z wydawaniem dźwięków, 'chrypka'.

Postautor: caille » 29 maja 2016, 18:28

O to to, dokładnie sytuacja jak z jedzeniem, chłopaki piszczą niemiłosiernie wtedy, a Charlie właśnie "rzęzi"


20roks03
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 8 maja 2016, 15:11
Kontaktowanie:

Re: Problem z wydawaniem dźwięków, 'chrypka'.

Postautor: 20roks03 » 29 maja 2016, 18:39

caille pisze:O to to, dokładnie sytuacja jak z jedzeniem, chłopaki piszczą niemiłosiernie wtedy, a Charlie właśnie "rzęzi"

No i właśnie nie wiem co to, czy niektóre świnki tak mają czy coś jest nie tak :/


caille
Użytkownik
Posty: 86
Rejestracja: 5 marca 2016, 21:27
Kontaktowanie:

Re: Problem z wydawaniem dźwięków, 'chrypka'.

Postautor: caille » 29 maja 2016, 18:43

Dlatego właśnie zdecydowałam się tutaj napisać, bo też jest to dla mnie trochę dziwne i chyba trzeba będzie przejść się na wizytę do weta.


Nynak
Użytkownik
Posty: 139
Rejestracja: 26 stycznia 2016, 14:03
Świnki morskie: Watson i Adolf :)
Kontaktowanie:

Re: Problem z wydawaniem dźwięków, 'chrypka'.

Postautor: Nynak » 29 maja 2016, 21:04

Mojej śwince też zdarza się pochrypieć czasami, ale nie ma to żadnej reguły i zazwyczaj jak troszkę pochrumka mi na kolanach to mu przechodzi.... Nigdy nie było to takie zaawansowane jak u Was. :(
Może wasze świnki to sezonowi alergicy???


caille
Użytkownik
Posty: 86
Rejestracja: 5 marca 2016, 21:27
Kontaktowanie:

Re: Problem z wydawaniem dźwięków, 'chrypka'.

Postautor: caille » 29 maja 2016, 21:09

Nie wydaje mi się. Wiewióry nie mają takiego problemu, a Charlie od początku był bardzo cichy, czyli od dwóch tygodni. :(


Nynak
Użytkownik
Posty: 139
Rejestracja: 26 stycznia 2016, 14:03
Świnki morskie: Watson i Adolf :)
Kontaktowanie:

Re: Problem z wydawaniem dźwięków, 'chrypka'.

Postautor: Nynak » 29 maja 2016, 21:11

Dwa tygodnie to bardzo dużo... :(
Mi nic do głowy nie przychodzi a weterynarz powie pewnie że świnka zdrowa skoro nie ma żadnych innych objawów... :(


Awatar użytkownika
GalaxySparkle
Zasłużony
Posty: 839
Rejestracja: 11 lutego 2014, 19:44
Lokalizacja: UK
Kontaktowanie:

Re: Problem z wydawaniem dźwięków, 'chrypka'.

Postautor: GalaxySparkle » 2 czerwca 2016, 13:23

To trza iść do dobrego weta, takiego znającego się na świnkach. Poszukajcie tutaj lub na forum SPŚM, tam również są polecane gabinety. Najbliższy wet od piesków i krówek, który nie ma specjalizacji w gryzoniach, może zaszkodzić zamiast pomóc.


Awatar użytkownika
Melissa
Użytkownik
Posty: 62
Rejestracja: 31 marca 2016, 16:08
Świnki morskie: Melisa
Kontaktowanie:

Re: Problem z wydawaniem dźwięków, 'chrypka'.

Postautor: Melissa » 23 sierpnia 2016, 12:18

Moja świnka ma chrypkę, ale tylko wtedy gdy jest zaspana i długo nie kwiczy. Ale wtedy brzmi to bardziej jak skrzypienie ;D
Może Twoja świnka nie potrafi kwiczeć. Moja Melisa gdy była mała nie potrafiła ,,terkotać'' (xD) gdy ją miziałam. A teraz wystarczy ją podrapać po zadku lub gdy je coś dobrego i od razu ,,trrrr''. Dlatego czasami mówię na nią Mały Traktor xD
Ale nie jestem pewna, to tylko moje przypuszczenia, lepiej iść do weterynarza ;)


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 56 gości

  • Dołącz do nas