Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Wszy u świnek

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Groovy
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 28 sierpnia 2016, 11:24
Kontaktowanie:

Wszy u świnek

Postautor: Groovy » 28 sierpnia 2016, 11:36

Witam serdecznie
Od tygodnia jestem szczęśliwym właścicielem dwóch świnek Peruwiańczyka i Rozetki (dwa samce)
W wieku 5tygodni i 10 tygodni. Świnki zakupiłem u pewnej pani niedaleko mojego miasta z jej hodowli. Niestety świnki od początku mi nie pasowały duża świnka miała strupek na swoim tyłku. Wczoraj po 6 dniach pobytu u mnie mała świnka zaczęła sie okropnie drapać, skakała i wierzgała, na początku myślałem, że popcorninguje ale to drapanie nie dawało mi spokoju. Dziś pojechałem do weterynarza, Pani doktor pod mikroskopem na ich sierści znalazła pasożyty na szczęście nie świerzb, gyropus ovalis- lice czyli wszy?
Świnki dostały lek dla kociąt, 11 września mam im podać ponownie a za tydzień przyjść do kontroli. Czy ktoś z was miał podobny problem? Jak pomoc mogę świnkom ? Czy wyparzenie klatki zabije wszy które tam sie znajdują? Mam 7-letniego brata i boje sie czy moze sie tez zarazić, bardzo kocha świnki lubi je karmić i głaskać, jest szansa ze przejdą na człowieka ?
Macie jakieś porady ? Mogę wykapać za jakiś czas świnki? Pani weterynarz mówiła ze za 3 dni moze je wykapać, jak tak to w jakim płynie?
Przepraszam ze tyle pytam ale to moje pierwsze świnki i bardzo sie martwię o nie.


Awatar użytkownika

Figa
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 10 czerwca 2016, 16:00
Świnki morskie: Figa, Frezja
Kontaktowanie:

Re: Wszy u świnek

Postautor: Figa » 28 sierpnia 2016, 11:47

Hej ;)
Wszy czy wszoły? U świnek raczej spotyka się wszoły. I moim dziewczynom się niestety przytrafiły, bardzo łatwo o nie choćby z trocin. Ja byłam z moimi prosiakami u weterynarza 3 razy w odstępie po 10 dni, dostały krople i jest spokój. Oczywiście wszystkie akcesoria takie jak tunele, hamaczki, kocyki itp. musisz wyprać, a klatkę, miski, poidła zdezynfekować, wyparzyć. I to najlepiej kilka razy, w kilkudniowych odstępach. Wszoły nie przechodzą na ludzi, także tu nie ma strachu, ale podczas leczenia ja moich świnek przez jakiś czas nie mogłam głaskać i brać na ręce, żeby pozwolić kroplom działać. Co do kąpieli to nie orientuję się, bo nam nie została zalecona. Niedługo powinno być wszystko okej, także dużo zdrówka dla Twoich prosiaków :)


Groovy
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 28 sierpnia 2016, 11:24
Kontaktowanie:

Re: Wszy u świnek

Postautor: Groovy » 28 sierpnia 2016, 14:39

Chyba jednak wszy, Pani weterynarz pokazywała mi pod mikroskopem co mają na sobie świnki i mówiła, że to nie wszoły a wszy właśnie, strasznie dużo ich było, ruszały się, rozmnażały. Na dole dołączę zdjęcie, świnki miały na sobie 3 od góry "stworzonko" czyli tak jak wcześniej pisałem gyropus ovalis- lice a lice to po ang wesz. Ale być może to właśnie są wszoły, nie jestem sam pewien. Klatkę całą wymyłem, wyparzyłem, świnki aktualnie są na żwirku i trocinach, później planuje zakup mat/dry bedów ale czekam z tym bo zbieram fundusze i chce zbudować dużą i piętrową klatkę dla świnek, na razie żyją w 100cm. Mam jeszcze pytanie odnośnie domku, ponieważ jest drewniany-zakupiony w zoologiku, nie chce go myć pod wodą bo drewno pewnie się uszkodzi namoknie i powygina, jak mogę odkazić taki domek ?
Na razie go zabrałem świnką, stary hamak poszedł w odstawkę świnki mają nowy, pod którym znalazły schronienie. Reszta rzeczy jak miseczki paśnik itd zostały porządnie wymyte.
Załączniki
external-parasites-of-guinea-pig2.jpg



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 47 gości

  • Dołącz do nas