Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Alergia? Choroba?

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Awatar użytkownika
Klodiq
Użytkownik
Posty: 123
Rejestracja: 26 września 2016, 19:33
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Stefania, pieszczotliwie Stefcia; Edward, Felek, Bruno
Kontaktowanie:

Alergia? Choroba?

Postautor: Klodiq » 28 września 2016, 20:28

Witam.
Zauważyłam dziś, że mój malutki prosiaczek kicha. Pierwsze co wpadło mi do głowy to jakieś przeziębienie. Mój chłopak podpowiedział mi, że może być to alergia na trociny. Podobno bardzo dużo świnek ma na nie uczulenie. Co myślicie?
W piątek lecę z nią do weterynarza, on mnie pewnie wtedy oświeci, ale ciekawa jestem Waszej opinii.
I jeszcze - w jakiej postaci podawać jej witaminę C? I w jakich wypadkach?
Proszę o szybką odpowiedź!


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
GalaxySparkle
Zasłużony
Posty: 839
Rejestracja: 11 lutego 2014, 19:44
Lokalizacja: UK
Kontaktowanie:

Re: Alergia? Choroba?

Postautor: GalaxySparkle » 28 września 2016, 20:36

Witamine c podawaj w postaci naturalnej. Natka pietruszki, pomidorek, papryka, brokuly, buraczek. Dobrze karmiona swinka nie potrzebuje syntetycznej witaminy c. Dobre karmy tez ja zawieraja, np. Cavia Complete. Jezeli swinka jest chora, lekarz weterynarii moze zalecic dodatkowo podawanie kropelek. Jesli Twoja swinka normalnie oddycha, nie ma wydzieliny z noska, ma zdrowe blyszczace oczka, to OK. Pamietaj, ze swinka tez moze czasem kichnac tak jak czlowiek.


Awatar użytkownika
Klodiq
Użytkownik
Posty: 123
Rejestracja: 26 września 2016, 19:33
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Stefania, pieszczotliwie Stefcia; Edward, Felek, Bruno
Kontaktowanie:

Re: Alergia? Choroba?

Postautor: Klodiq » 28 września 2016, 20:47

Nie ma wydzielinki ani nic, wszystko już sprawdziłam. Może faktycznie tak po prostu jej się kicha. Albo ta alergia. Pójdę z nią w piątek do weterynarza i jego się zapytam o wszystko.
Dzięki wielkie, już mnie brzuch z nerw boli. Moja poprzednia świnka zdechła, bo miała zapalenie płuc. Antybiotyki nic jej nie pomogły i teraz boję się podwójnie.


Awatar użytkownika
GalaxySparkle
Zasłużony
Posty: 839
Rejestracja: 11 lutego 2014, 19:44
Lokalizacja: UK
Kontaktowanie:

Re: Alergia? Choroba?

Postautor: GalaxySparkle » 28 września 2016, 21:21

OK. Gdyby bylo przeziebienie, to wiesz jak szybko to sie rozwija u swinek, nie byloby co czekac z wizyta.

Jeszcze kwestia tego weterynarza. Nwm, do jakiego zamierzasz isc, ale swinka musi chodzic do swinkowego, specjalisty od gryzoni. Na Forum znajdziesz dzial poswiecony gabinetom. Polecanych lekarzy weterynarii znajdziesz tez na forum SPSM.


Awatar użytkownika
Klodiq
Użytkownik
Posty: 123
Rejestracja: 26 września 2016, 19:33
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Stefania, pieszczotliwie Stefcia; Edward, Felek, Bruno
Kontaktowanie:

Re: Alergia? Choroba?

Postautor: Klodiq » 28 września 2016, 21:33

Znalazłam, ogromne ogromne dziękuję.
Pierwszą wizytę mam już zamówioną, odgórnie ze sklepu zoologicznego, z którego brałam Stefanię, ale jeśli dopadną mnie jakieś wątpliwości to udam się do tego specjalisty.


Awatar użytkownika
Klodiq
Użytkownik
Posty: 123
Rejestracja: 26 września 2016, 19:33
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Stefania, pieszczotliwie Stefcia; Edward, Felek, Bruno
Kontaktowanie:

Re: Alergia? Choroba?

Postautor: Klodiq » 29 września 2016, 20:39

Byłam dziś u Weterynarza. Powiedział mi, że wszystko z nią w porządku.
Ja jednak mam pytanie - czy to zdrowy objaw jak świnka ma lekko wilgotny nosek? Żadna "glutopodobna" wydzielina tylko jakby woda.

EDIT:
Dopisałam to w moim poprzednim poście, ale pomyślałam, że może nie każdy w niego wejdzie (a może ktoś z Was będzie wiedział).
Mianowicie, byłam dziś z moją świnką u weterynarza, pierwsza kontrola. Nie wiem, czy jakoś wybitnie zna się na gryzoniach. Opowiedziałam mu, że moja świnka kicha, dosyć często. Poza tym wszystko jest w porządku - je, pije, biega, podskakuje, piszczy gdy tylko usłyszy dźwięk otwierania karmy, bobki są normalne. Powiedział mi jednak, że ze świnką wszystko jest okay, że świnki też sobie kichają i że może to przez trociny. Dziś zmieniłam jej ściółkę na granulat (tak się to pisze?), na który położyłam "osuszacz do naczyń" (jest tańszy, a tak naprawdę ma takie same funkcje jak mata łazienkowa).
Wzięłam ją jednak dziś na kolanka. W trakcie kilkugodzinnego pobytu poza klatką również kichała, czasami dosyć często, co 2/3 minuty. Teraz siedzi w klatce, od około pól godziny, i jeszcze nie kichnęła.
Jutro lub w sobotę, w zależności od dostępności czasu, bo teraz mam też trochę latania, pójdę jej po witaminę C, tak dla bezpieczeństwa. Ma około 3/4 miesiące, więc w jakich ilościach ją podawać i co ile?
Co do objawów, czasami kiedy kichnie to robi jej się mokry nosek. Nic glutopodobnego, zwykła jakby woda. Nie jest osowiała jak już wspomniałam, funkcjonuje normalnie.
Mam ją od 25 września, wczoraj postawiłam klatkę na stoliku, na który najpierw położyłam kocyk. Zaczęli grzać mi w bloku, więc podkręciłam lekko kaloryfer żeby w pokoju było cieplej. Na tylną ścianę klatki zarzuciłam koc, a domek wyłożyłam materiałem (wycięłam go z bluzki) i wrzuciłam tam trochę siana.
Co o tym sądzicie? Jeśli jej nie przejdzie, to w poniedziałek udam się do weterynarza, który rzekomo jest specem od gryzoni.
EDIT: we wtorek bym z nią poszła, bo wtedy ten weterynarz przyjmuje. I na chwilę obecną dałam jej kilka listków natki pietruszki (podobno zawiera witaminę C). Ku mojej ociesze zjadła je ze smakiem.

Nie ma potrzeby tworzenia nowego wątku.
GalaxySparkle


Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: Przeziębienie, czy nic strasznego?

Postautor: Moreni » 29 września 2016, 23:26

A jakie ma siano? Moje dziewczyny właśnie takim płynnym glutem kichają, kiedy siano jest mocno zapylone (na przykład z samego dna worka).


Awatar użytkownika
Klodiq
Użytkownik
Posty: 123
Rejestracja: 26 września 2016, 19:33
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Stefania, pieszczotliwie Stefcia; Edward, Felek, Bruno
Kontaktowanie:

Re: Przeziębienie, czy nic strasznego?

Postautor: Klodiq » 30 września 2016, 0:03

W sumie nawet nie wiem, kupilam je ale nie było żadnej firmy na nim, pani z zoologicznego mi poleciła.
Najprawdopodobniej jutro pojade zobaczyć, czy w mojej okolicy nie ma jakiegoś bezpieczniejszego sianka.
Teraz zauważyłam, że praktycznie nie kicha w klatce. Może ja już też wyolbrzymiam i nic jej nie jest? Strasznie się o nią boję, bo już bardzo mocno się do niej przywiązałam.


Konto usunięte

Re: Przeziębienie, czy nic strasznego?

Postautor: Konto usunięte » 30 września 2016, 9:24

Musisz zważyć świnkę i wtedy dopasuje się dawkę wit C. Dobrze robisz, że trzymasz ją w cieple. Czerwona papryka też ma dużo wit C. Jeśli chodzi o siano to polecam sklepowe Zuzali i może jakieś regionalne jeśli jest zielone i miękkie. Online super jest mazurskie sianko od Pana Roberta.


Awatar użytkownika
GalaxySparkle
Zasłużony
Posty: 839
Rejestracja: 11 lutego 2014, 19:44
Lokalizacja: UK
Kontaktowanie:

Re: Alergia? Choroba?

Postautor: GalaxySparkle » 30 września 2016, 20:07

Klodiq pisze:Zaczęli grzać mi w bloku, więc podkręciłam lekko kaloryfer żeby w pokoju było cieplej.
Uważaj z tym kaloryferem, żeby powietrze nie było za suche. My cierpimy na drogi oddechowe przy przesuszonym powietrzu, świnki tak samo.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

  • Dołącz do nas