Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

przerost zębów

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
daria91
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 29 listopada 2016, 12:32
Kontaktowanie:

przerost zębów

Postautor: daria91 » 29 listopada 2016, 13:56

Witam, chciałabym podzielić się z wami swoją historią.

Zdaję sobie sprawę, że zapewne zostanę doszczętnie zbesztana ale chciałabym żeby ta historia była przestrogą dla innych..

Jako dziecko miałam świnkę morską, zapamiętałam ją jako mega wspaniałe, grzeczne, mądre zwierzątko. Jako już dorosły człowiek mieszkający za granicą bez żadnej rodziny postanowiłam sprawić sobie zwierzaka, który umili mi czas i pozwoli zabić samotność. Od razu wiedziałam, że chcę świnkę <3
Udałam się z chłopakiem do sklepu zoologicznego i jak to w UK okazało się, że nie można kupić jednej świnki bo będzie samotna, w zasadzie dostaliśmy jasny komunikat albo dwie albo wcale nam nie sprzeda. Pomyślałam, że to w sumie i dobrze bo rzeczywiście większość dnia jesteśmy w pracy więc świnka na prawdę byłaby samotna.
Tego dnia wróciliśmy do domu z dwoma cudownymi prosiakami, olbrzymią klatką i kupą zabawek, tunelów, domków itp.
Świnki były już u nas prawie dwa lata, wiadomo czasem walczyły, gwałciły się itp.. ale często też przyłapywałam ich śpiących razem na jednym hamaku przytulonych do siebie..
Jak już wspominałam całymi dniami jesteśmy w pracy więc nie jestem w stanie stwierdzić kiedy zaczęło się dziać coś złego. Zauważyłam, że jeden świnek, który normalnie był energiczny itp od jakiegoś czasu siedzi cały czas w kącie, mało co wychodzi z domku i postanowiłam go obserwować.. przez kilka dni wraz z chłopakiem przyglądaliśmy się im uważniej gdy tylko mogliśmy i zauważyliśmy, że świnek jest dziwnie chudy.
W piątek udaliśmy się do veta. Niestety jak już wspomniałam mieszkam za granicą więc vet mówił po angielsku i nie byłam w stanie zrozumieć dokładnie co mówi :( powiedziała na pewno, że świnek ma przerośnięte zęby i trzeba będzie je skrócić, wspomniała o narkozie i że jest to spore ryzyko dla małych zwierząt ale, że trzeba to zrobić. Nie miałam nawet czasu się zastanowić, pomyśleć, sprawdzić itp. skoro trzeba to trzeba.. świnki zostały na noc w przychodni a rano miał odbyć się zabieg. Pani kazała zostawić obie świnki, powiedziała, że jest to dla nich duży stres więc chory swinek będzie czuł się lepiej w obecności tego drugiego. W sobotę rano dostałam telefon, że świnka jest już po zabiegu, wybudziła się z narkozy i czuję się dobrze. Chłopak odebrał świnki od veta i przywiózł do domu.
Gdy wróciłam z pracy świnek wcale nie wyglądał lepiej, był taki biedny chudy i miał takie jakby chore oczka :( przez cały dzień nic nie zjadł.. w niedziele rano zadzwoniłam na pogotowie weterynaryjne, które jest w tej samej przychodni gdzie odbył się zabieg. Kazali mi przyjechać. Młoda pani w przychodni wzięła świnka, obmacała tak dość mocno i stwierdziła, że wszystko jest ok bo nie piszczy więc nic go nie boli. Podała mu dwa zastrzyki jeden przeciwbólowy a jeden na coś związane z żołądkiem i trawieniem. Dała mi też saszetkę Recovery Supreme do mieszania z wodą i podania strzykawką. Całą niedzielę walczyłam z tą strzykawką bo świnek w ogóle nie chciał tego jeść, wszystko mu się wylewało z pyszczka i wcale nie wyglądał lepiej. Pani w niedziele powiedziała, że jeżeli do jutra nie będzie lepiej to muszę dzwonić rano i przywieźć go i raczej będzie musiał tam zostać na noc. Obserwowałam go cały dzień i noc, nie jadł nie sikał i nie robił kupy w ogóle. Zadzwoniłam wczoraj rano, że świnek wcale nie czuje się lepiej i zawiozłam go do przychodni, pani przez telefon kazała już przywieźć tylko jednego. Zawiozłam go, był już inny lekarz, tym razem młody facet, który zrobił w zasadzie to samo co dzień wcześniej czyli obmacał świnkę ale tym razem już troszkę podpiskiwał jak go dotykał po brzuchu. Kazał zostawić świnkę na noc i powiedział, że później dadzą mi znać jak się czuje. Około 16 ten sam facet zadzwonił i powiedział (niestety nie wszystko znów zrozumiałam) że musiał przyciąć mu znowu te zęby i, że teraz czuje się trochę lepiej i nawet próbuje coś jeść i zadzwonią do mnie rano i powiedzą jeszcze co i jak. Ten sam człowiek zadzwonił dziś rano i powiedział, że przez noc śwince bardzo się pogorszyło i już nic nie mogą dla niego zrobić i zaraz podadzą mu zastrzyk usypiający ;( poprosiłam żeby poczekali na mnie bo chce tam być z nim a to w innym mieście. Ale powiedział, że nie będą czekać bo świnek już się nawet nie rusza i widać, że cierpi a to health and safety i muszą go uśpić teraz od razu. Pytałam czy na pewno nie da się już nic zrobić, jakiś dodatkowych badań, prześwietlenia itp ale powiedział, że nie.
Po około godzinie byłam na miejscu i świnek już nie żył. Zabrałam ciało..
Dostałam paragon na którym jest: General Anaesth, Buprecare, Emeprid Injection, Ranitidine 50mg/2ml, Metacam Dog Injection, Emeprid Injection, Buprecare, Recovery Supreme (to wszystko niby podane wczoraj) a dziś już tylko: Put to sleep ;(

Ogólnie mam mętlik w głowie i doszukuje się głupot typu skoro zrobili zabieg pod narkozą za 90 funtów to dlaczego po 2 dniach on znowu mu przycinał te zęby, a może gdyby został w domu to by mu się nie pogorszyło, a może powinnam była iść do innego veta bo ta babka stwierdziła, że to zęby więc nawet nie szukali niczego innego itp.

Teraz już łączę fakty, około 2 miesiące temu zaczął ciągle wywracać miskę (dosłownie za każdym razem gdy nasypałam jedzenia) a od około 2 tygodni bardzo dużo jedzenia (warzyw) zostawało w klatce. Myśleliśmy z chłopakiem, że może nabrali masy i futerka na zimę i dlatego jedli wcześniej więcej a teraz już tyle nie potrzebują. W życiu nie przyszło mi do głowy, że jeden z chłopaków jest chory.. teraz wiem, że wysypywał miskę żeby wyjadać to co miękkie bo widocznie już wtedy bolały go zęby a tyle jedzenia zostawało bo tylko jedna świnka jadła a druga wcale..
Przez ten weekend obczytałam chyba wszystkie fora jakie istnieją i wiem, że to co się stało to tylko i wyłącznie moja wina!! Nie poświęcałam im wystarczająco dużo uwagi i nawet nie zauważyłam kiedy świnek przestał jeść i, że dzieje się z nim coś złego. Może gdyby zareagowała wcześniej to świnek żyłby jeszcze a tak umarł sam w obcym miejscu.. nigdy sobie tego nie wybaczę!!
Dlatego proszę was ludzie zwracajcie uwagę na szczegóły i nie pozwólcie by zwierzak cierpiał przez waszą głupotę.. tak jak w moim przypadku..


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Żaneta_Radom
Użytkownik
Posty: 325
Rejestracja: 16 października 2016, 9:12
Lokalizacja: Radom
Świnki morskie: Kris Moris, Lary i Santi
Kontaktowanie:

Re: przerost zębów

Postautor: Żaneta_Radom » 29 listopada 2016, 15:31

Czytam twojego posta i wiem, że błąd twój był naprawdę niewielki... :( przykro że świnka w rezultacie zmarła :(

U nas sie trąbi na forach o ważeniu. Pierwsze co zrobiłam jak z nami zamieszkała najpierw jedna świnka, a za 2 tygodnie druga to obczytałam fora i oglądałam filmiki na youtube. Niestety te polskie filmiki są raczej marne merytorycznie... mało wiedzy bardziej pochwalenie się/cieszenie się posiadaniem świnki.
Za to u ciebie w UK są świetni youtuberzy o świnkach. Czytanie jest nudne (nie dla mnie, ale dla większości społeczenstwa), za to oglądanie jest wygodne :) Dlatego każdy powienien zacząć tak na prawdę od obejrzenia tej Pani:

- Co musisz mieć kiedy zamieszka z tobą swinka (nie chodzi o takie podstawowe sprawy jak miska, poidło, klatka, sciółka - bzdury o których każdy wie - a które notorycznie pojawiają się u polskich youtuberów), a tutaj link do tych rzeczy, które na prawdę trzeba mieć w zanadrzu:
https://www.youtube.com/watch?v=a7bwJNf-zIA

- Kocyki polarowe (ja mam vetbed), wiem że dużo osób ich używa, ale w ogole nie mogłam nic znaleźć na ich temat - podpytałam tutaj na forum, ale też mało się dowiedziałam, za to ta Pani otworzyła mi oczy na temat kocyków:
https://www.youtube.com/watch?v=derp5ZBH2vU

Mowa świnek - one się komunikują z nami i trzeba się nauczyć to rozumieć - koniecznie
https://www.youtube.com/watch?v=hHBEg1yp12U&t=10s

Dodatkowo oglądając inne filmiki tej Pani, można zauważyć jak delikatnie traktuje swoje świnki.

Jak bardzo spokojnie z nimi rozmawia... jest jeszcze inna youtuberkach, która też swietnie mówi o oswajanie zwierzaków (bardzo szczegółowo) i nie tylko. Stosuje zupełnie inną ściółkę i warto spojrzeć na jej sposób hodowli Świnek. Polecam jej kanał:
https://www.youtube.com/channel/UCDd21v ... A3X7WPPvEw

To taka pigułka dla początkujących :)

Myślenie jest trudne, dlatego większość ludzi woli osądzać

Zapraszam do bliższego poznania mojej gromadki:
http://www.swinkimorskie.eu/nowe_forum/ ... =55&t=7155

namelessnicol
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 3 listopada 2016, 18:37
Świnki morskie: Tutinka i Gabrysia ^^
Kontaktowanie:

Re: przerost zębów

Postautor: namelessnicol » 29 listopada 2016, 16:00

Żaneta_Radom pisze:Czytam twojego posta i wiem, że błąd twój był naprawdę niewielki... :( przykro że świnka w rezultacie zmarła :(

U nas sie trąbi na forach o ważeniu. Pierwsze co zrobiłam jak z nami zamieszkała najpierw jedna świnka, a za 2 tygodnie druga to obczytałam fora i oglądałam filmiki na youtube. Niestety te polskie filmiki są raczej marne merytorycznie... mało wiedzy bardziej pochwalenie się/cieszenie się posiadaniem świnki.
Za to u ciebie w UK są świetni youtuberzy o świnkach. Czytanie jest nudne (nie dla mnie, ale dla większości społeczenstwa), za to oglądanie jest wygodne :) Dlatego każdy powienien zacząć tak na prawdę od obejrzenia tej Pani:

- Co musisz mieć kiedy zamieszka z tobą swinka (nie chodzi o takie podstawowe sprawy jak miska, poidło, klatka, sciółka - bzdury o których każdy wie - a które notorycznie pojawiają się u polskich youtuberów), a tutaj link do tych rzeczy, które na prawdę trzeba mieć w zanadrzu:
https://www.youtube.com/watch?v=a7bwJNf-zIA

- Kocyki polarowe (ja mam vetbed), wiem że dużo osób ich używa, ale w ogole nie mogłam nic znaleźć na ich temat - podpytałam tutaj na forum, ale też mało się dowiedziałam, za to ta Pani otworzyła mi oczy na temat kocyków:
https://www.youtube.com/watch?v=derp5ZBH2vU

Mowa świnek - one się komunikują z nami i trzeba się nauczyć to rozumieć - koniecznie
https://www.youtube.com/watch?v=hHBEg1yp12U&t=10s

Dodatkowo oglądając inne filmiki tej Pani, można zauważyć jak delikatnie traktuje swoje świnki.

Jak bardzo spokojnie z nimi rozmawia... jest jeszcze inna youtuberkach, która też swietnie mówi o oswajanie zwierzaków (bardzo szczegółowo) i nie tylko. Stosuje zupełnie inną ściółkę i warto spojrzeć na jej sposób hodowli Świnek. Polecam jej kanał:
https://www.youtube.com/channel/UCDd21v ... A3X7WPPvEw

To taka pigułka dla początkujących :)


Niestety nie każdy rozumie angielski :c a bardzo bym chciała wiedzieć te wszystkie rzeczy. Przydałoby się, bo ja strasznie panikuje..


daria91
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 29 listopada 2016, 12:32
Kontaktowanie:

Re: przerost zębów

Postautor: daria91 » 29 listopada 2016, 19:02

Ja właśnie oglądałam polskie filmiki, w sumie nigdy nie pomyślałam o angielskich. Dzięki za linki.
Ogólnie mam straszne wyrzuty sumienia, że tylko gadałam żeby go obserwować zamiast od razu iść do veta a może te 3 czy 4 dni uratowałyby go ;( nie wiem dlaczego ale nawet jak zobaczyłam, że schudł to zażartowaliśmy, że o trochę schudł temu drugiemu też by się przydało bo taki gruby a jakoś w ogóle nie przyszło mi do głowy, że on może być chory :( Jakoś tak człowiek nie zdaje sobie sprawy dopóki coś poważnego się nie stanie :(


Awatar użytkownika
Żaneta_Radom
Użytkownik
Posty: 325
Rejestracja: 16 października 2016, 9:12
Lokalizacja: Radom
Świnki morskie: Kris Moris, Lary i Santi
Kontaktowanie:

Re: przerost zębów

Postautor: Żaneta_Radom » 29 listopada 2016, 21:08

namelessnicol pisze:Niestety nie każdy rozumie angielski :c a bardzo bym chciała wiedzieć te wszystkie rzeczy. Przydałoby się, bo ja strasznie panikuje..

Rozumiem, ale chęć zdobywania wiedzy powinien być ogromny. Tak ogromny, że ja bym zrobiła wszystko żeby spróbować zrozumieć te filmiki. Może masz kogos kto trochę zna angielski i pomógłby ci to przetłumaczyć. Może rodzice. Wiesz to też dla ciebie świetna lekcja angielskiego by była :P

I do głowy mi teraz przychodzi cytat:
"учиться, учиться и ещё раз учиться"
Wladimir Ilicz Uljanov - popularnie zwany - Lenin :)
Można użyc tłumacza google :)

Myślenie jest trudne, dlatego większość ludzi woli osądzać

Zapraszam do bliższego poznania mojej gromadki:
http://www.swinkimorskie.eu/nowe_forum/ ... =55&t=7155

Awatar użytkownika
Żaneta_Radom
Użytkownik
Posty: 325
Rejestracja: 16 października 2016, 9:12
Lokalizacja: Radom
Świnki morskie: Kris Moris, Lary i Santi
Kontaktowanie:

Re: przerost zębów

Postautor: Żaneta_Radom » 30 listopada 2016, 12:25

daria91, obejrzyj jeszcze ten filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=U6BCaabLY5Y
Poszukaj w swojej okolicy dobrego weterynarza od zwierzątek egzotycznych :)
Ta dziewczyna - super tłumaczy, daje argumenty nie do odbicia :) mnie przekonuje w 100%

Myślenie jest trudne, dlatego większość ludzi woli osądzać

Zapraszam do bliższego poznania mojej gromadki:
http://www.swinkimorskie.eu/nowe_forum/ ... =55&t=7155

liwia
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 20 kwietnia 2018, 7:15
Kontaktowanie:

Re: przerost zębów

Postautor: liwia » 21 kwietnia 2018, 11:31

A co dawałaś jej do jedzenia?


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

  • Dołącz do nas