Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Zapalenie jelita ślepego ? Co robić ?

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Oxii
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 12 grudnia 2016, 16:01
Kontaktowanie:

Zapalenie jelita ślepego ? Co robić ?

Postautor: Oxii » 12 grudnia 2016, 16:54

Witam, może zacznę od początku. Mam świnkę Aleksa od marca, zazwyczaj był bardzo aktywny, dużo jadł (ostatnio upodobał sobie siano) i bardzo dużo pil. Od kilku dni stal się bardzo osowiały, przestał reagować na jakiekolwiek bodźce, siedział w kacie klatki, a co najgorsze przestał jeść i pic. Wczoraj zdecydowałam się pójść z nim do weterynarza. Pani doktor po zbadaniu go przez sam dotyk i osłuchanie stwierdziła, ze brzuch jest bardzo bolesny i najprawdopodobniej jest to zapalanie nerki.. Podała mu jakieś zastrzyki na wzmocnienie i zaleciła zrobienie dzisiaj prześwietlenia.
Dzisiaj rano świnka była w gorszym stanie niż wczoraj - wcześniej siedziała w miarę spokojnie w jednym miejscu, dzisiaj ciagle popiskiwała i kręciła się jakby nie mogla znaleźć sobie miejsca, w kwestii jedzenia i picia nic się nie zmieniło. Pojechaliśmy znowu do weterynarza, po wykonaniu prześwietlenia pani doktor zdiagnozowała ZAPALENIE JELITA ŚLEPEGO. Zrobiła mu kolejne 5 rożnych zastrzyków i powiedziała, żeby nie podawać śwince żadnych pokarmów, dzisiaj tylko parafinę strzykawka i obserwować czy wystąpi jakaś poprawa.
Pani weterynarz stwierdziła, że w przypadku świnek morskich przy zapaleniu jelita ślepego "rokowania są ostrożne". Powiedziała też, że jeżeli nic się nie poprawi, to jutro na wizycie prawdopodobnie będzie trzeba podjąć decyzje o operacji, która może się różnie zakończyć.
Czy ktoś z Was mial podobna sytuacje ze świnką ? Takie same objawy lub taka sama diagnozę ? Czy leki pomogły ? Powinnam podjąć decyzje o operacji jeżeli nie nastąpi poprawa czy czekać aż leczenie lekami przyniesie efekty ?
Bardzo proszę o radę, pozdrawiam :)


Awatar użytkownika

Dona
Użytkownik
Posty: 334
Rejestracja: 21 lutego 2016, 8:28
Lokalizacja: Olsztyn
Świnki morskie: Karmela, Poziomka
Kontaktowanie:

Re: Zapalenie jelita ślepego ? Co robić ?

Postautor: Dona » 12 grudnia 2016, 20:22

Muszę Ci powiedzieć że jeszcze nie spotkałam się z taką dolegliwoscią u świnek, ale na informację żeby nie dawać świnie jeść, zapala mi się od razu czerwone światło, a to dlatego że głodówka u swinek w bardzo krótkim czasie prowadzi do śmierci. A nawet 1 doba do zmian które ciężko cofnąć np w wątrobie. Dlatego przede wszystkim zadaj sobie pytanie czy ten weterynarz rzeczywiście zna się na świnka, czy ma specjalizację w zwierzętach egzotycznych i czy jest polecany na stroni SPŚM. Upewnij się czy on wie co robi. Przez to forum przewinęło się tyle dziwnych diagnoz weterynaryjnych po których aż chciało by się takiemu lekarzowi odebrać dyplom, że naprawdę warto upewnić się czy warto mu zaufać. Świnka to trudny do diagnozy pacjent i łatwo im zrobić krzywdę przez niewłaściwe leczenie.


Oxii
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 12 grudnia 2016, 16:01
Kontaktowanie:

Re: Zapalenie jelita ślepego ? Co robić ?

Postautor: Oxii » 12 grudnia 2016, 20:49

Dziękuję za odpowiedź. Wydaje mi się, że popełniłam błąd stosując się do zaleceń tej pani. Zastrzyki nie poprawiły sytuacji, stan świnki się pogorszył, coraz ciężej oddycha.. Mam nadzieję, że będę miała okazję iść jutro do innego lekarza, ale niestety patrząc na świnkę wydaje mi się, że nie przeżyje do rana :(


lemonochan
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 18 sierpnia 2016, 11:40
Kontaktowanie:

Re: Zapalenie jelita ślepego ? Co robić ?

Postautor: lemonochan » 13 grudnia 2016, 5:30

Trzymam kciuki za świniaczka.

Btw ktoś wyjaśni jak z prześwietlenia można zobaczyć zapalenie jelita i ogólnie jelita? Skoro to takie proste to dlaczgo lekarze mi nie zrobili takiego badania? Sama mam problem z jelitami. Chba trzeba pić marker wcześniej i to do tomografi


befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: Zapalenie jelita ślepego ? Co robić ?

Postautor: befana30 » 13 grudnia 2016, 9:03

lemonochan pisze:Chyba trzeba pić marker wcześniej i to do tomografi


Dokladnie, sama sie zastanawiam jakim cudem lekarce udalo sie po zwyklym przeswietleniu domyslic, ze to zapalenie jelita, bo jak piszesz trzeba najpierw wprowadzic do jelita wspomniany plyn kontrastujacy, aby cokolwiek ukazalo.
Dla zainteresowanych, tu jest opisane jak to wyglada:
https://portal.abczdrowie.pl/badanie-ra ... ta-grubego
Zapalenie mozna zdiagnozowac jeszcze poprzez kolonoskopie, czyli wprowadzenie do odbyty gietkiego, miekkiego instrumentu, dzieki ktoremu mozna zobaczyc jelito od wewnatrz oraz poprzez badanie histopatologiczne, czyli pobranie probki materialu do obejrzenia pod mikroskopem.
Oczywiscie mozna sie domyslic po objawach, czyli biegunka, wymioty, bole itd a u swinek czesto jest spowodowane przez zatrucie.
No nic, juz lepiej nie gdybac jakiego kalibru jest dana lekarka majac nadzieje, ze pros z tego wyjdzie, ale poszlabym za rada @Dony i poszukala odpowiedniego weta.

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Oxii
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 12 grudnia 2016, 16:01
Kontaktowanie:

Re: Zapalenie jelita ślepego ? Co robić ?

Postautor: Oxii » 13 grudnia 2016, 13:33

Niestety Aleks odszedł dzisiaj w nocy.. Uwierzcie mi, że patrzenie jak uchodzi z niego życie i brak możliwości zrobienia czegoś, żeby mu pomóc było okropne. Nikomu nie życzę, żeby przechodził przez coś takiego :(
Nie wiem czy lekarka popełniła błąd czy stan Aleksa był tak zły, że nie można było mu już pomóc..
Nie został mu podany żaden płyn kontrastujący więc nie wiem w jaki sposób pani doktor wykryła to zapalenie, zdjęcia również mi nie pokazała. Nie wiem czemu to wszystko nie dało mi do myślenia, ale nie przyszło mi do głowy, że lekarka mogłaby popełnić taki błąd.. i mówić z takim przekonaniem o czymś, czego na zdjęciu nie mogła zobaczyć..
Przyznam, że mam ogromne wyrzuty sumienia, że od początku nie zdecydowałam się pójść do innego lekarza... Nie wiedziałam o polecanych lekarzach na stronie SPŚM, wczoraj kiedy @Dona o tym wspomniała odrazu to sprawdziłam i okazało się, że w moim mieście jest polecany lekarz, o którego istnieniu nie miałam pojęcia, niestety było już za późno żeby do niego jechać, miałam nadzieję, że świnka wytrzyma do rana i odrazu pojedziemy na wizytę, niestety tak się nie stało...
Jeżeli zobaczycie, że zachowanie Waszej świnki się zmieniło nie czekajcie na nic i odrazu zabierzcie ją do weterynarza. A weterynarza wybierajcie mądrze, sprawdzajcie na stronie SPŚM i czytajcie opinie !
Jakkolwiek to nie zabrzmi.. doceńcie Wasze świnki, pogłaskajcie je dłużej, poświęćcie im więcej czasu, bo uwierzcie, że pustka po tym małym zwierzaku jest ogromna :( [*]



Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

  • Dołącz do nas