Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Czy moja świnka przeżyje? Pomocy!

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
siemaelohey
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 1 kwietnia 2017, 19:26
Kontaktowanie:

Czy moja świnka przeżyje? Pomocy!

Postautor: siemaelohey » 1 kwietnia 2017, 19:35

Będąc w zoologicznym zobaczyłam świnkę marzenie, była prześliczna, ale malutka i trudno było ją nawet zobaczyć :P Zakochana, kupiłam i przywiozłam do domu jako towarzystwo dla obecnej już świnki - Stefci. Jest u nas już dwa tygodnie i problem jest w tym, że nie rośnie. Wciąż jest taka malutka jak była a już wtedy wyglądała nie na miesiąc ( ile powinna mieć) ale na mniej. Martwię się już od pewnego czasu, ale wczoraj zważyłam małą i waga pokazała mi 212 gram. Dziś po zważeniu - 205g. Do weterynarza chcę iść w ostateczności - nie chcę narażać Wandzi na niepotrzebny stres. Czy macie jakieś pomysły/ doświadczenia co poradzić? Wandzia zachowuje się normalnie, jest ruchliwa, wciąż lekko strachliwa, ale to raczej kwestia, że nie jest aż tak długo z nami. Jedyne co zauważyłam to, że czasami popiskuje, jakby ją coś bolało(?). Może przesadzam, ale bardzo się martwię. Podejrzewam, że została za szybko odstawiona od matki. Czy przy tej wadze przeżyje i czy mogę cokolwiek zrobić, aby jej pomóc?? :sad:


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: Czy moja świnka przeżyje? Pomocy!

Postautor: ita79 » 1 kwietnia 2017, 21:01

przede wszystkim to może napisz czy mała je, co je i w jakich ilościach.. i czy normalnie wydala.


Dona
Użytkownik
Posty: 334
Rejestracja: 21 lutego 2016, 8:28
Lokalizacja: Olsztyn
Świnki morskie: Karmela, Poziomka
Kontaktowanie:

Re: Czy moja świnka przeżyje? Pomocy!

Postautor: Dona » 1 kwietnia 2017, 21:28

Wydaje mi się ze powinnaś jednak pójść ze świnką do weterynarza. To że nie przybiera na wadze to bardzo zły objaw. Dodatkowo standardowo z nową świnka z zoologicznego powinno się pójść na kontrolę. Często mają grzybicę lub inne choroby. Gdy mamy już świnkę i dokupujemy drugą w zoologu, powinno się jej przeprowadzić 2 tyg. kwarantanny, aby wykluczyć ewentualne choroby, obserwować apetyt i wydalanie. Dopiero po tym czasie powinno się je łączyć. Inaczej starsza mogla się poczęstować jakimś paskudztwem od młodszej.


Konto usunięte

Re: Czy moja świnka przeżyje? Pomocy!

Postautor: Konto usunięte » 1 kwietnia 2017, 22:01

Obie moje świnki startowały z wagą ok. 100 i 130g. Miały całkiem inne upodobania. Ta, która ważyła mniej była bardziej wybredna. Na szczęście była wtedy trawa, więc jadła ją do oporu. Jeśli świnka mało je warzyw i owoców to trzeba postawić na zieleninę. Natka pietruszki zawiera sporo wit c. Dokup koperek, sałatę rzymską, szpinak, seler naciowy itd. Poszukałabym również miejsca, gdzie rośnie w miarę czysta trawa. Szybko nabierze ciałka jeśli jest zdrowa.


siemaelohey
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 1 kwietnia 2017, 19:26
Kontaktowanie:

Re: Czy moja świnka przeżyje? Pomocy!

Postautor: siemaelohey » 1 kwietnia 2017, 22:13

Mała była łączona ze starszą po tygodniu, bo gdy puściłam je razem 3 razy to nie było problemów. Je marchewkę i ogórek bardzo chętnie, gorzej z jabłkiem, zieleniny typu pietruszka nie tyka. Babkę lancetowatą i mniszek pochrupuje, a z karmy to Cavia Expert i Complete, ale trudno określić ile, bo nie je tych dużych kawałków tylko wybiera, więc jej dosypuję na bierząco.
ps. U weta po zakupie byłam, podobno wszystko było okej


Awatar użytkownika
Renika
Użytkownik
Posty: 689
Rejestracja: 4 września 2012, 11:14
Kontaktowanie:

Re: Czy moja świnka przeżyje? Pomocy!

Postautor: Renika » 1 kwietnia 2017, 22:21

Bacznie obserwuj świneczkę ale te popiskiwania nie wróżą dobrze. Jeżeli nie jest chora to podstaw jej pod pyszczek owies, pestki dyni, słonecznika, płatki grochu, lucernę (suszoną lub karmę zawierającą lucernę np. mc.greena vitacraft) bo tuczą. Wymieszaj karmę np. Versele laga cavia complete z cavia nature i zobacz co lubi jeść. Jeżeli na nic nie ma ochoty to szybko do weta, może to ząbki, wzdęcia albo jakiś stan chorobowy. Trzymam kciuki za maleństwo.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

  • Dołącz do nas