Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Kastrować Świnkę?

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
roks_ana23
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 17 kwietnia 2017, 15:53
Kontaktowanie:

Kastrować Świnkę?

Postautor: roks_ana23 » 17 kwietnia 2017, 16:05

Hej, mam problem. Moja świnka ma mniej więcej 1.5 roku. Jest ze mną od roku. To samiec-Tofi. W klatce mieszka sam, nie ma współlokatora. O tym właśnie chcę pomówić. Próbowałam oswoić go z samcami, dwukrotnie. Za każdym razem są bójki, trzeba rozdzielać, więc ostatecznie mieszka sam. Ostatnio jednak myślałam o tym i jest mi go żal, gdyż wiem, że świnki morskie są stadne i potrzebują towarzysza. Przyszła mi więc na myśl KASTRACJA. No właśnie i tutaj pojawia się dylemat. Jeżeli zdecydowała bym się na ten zabieg mój świniak miałby koleżankę, może nawet 2. Wiąże się z tym jednak pewne ryzyko i mam co do tego mieszane uczucia. Kompletnie nie wiem co zrobić. Bardzo proszę o radę ;)


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
KasiaKK
Użytkownik
Posty: 173
Rejestracja: 26 sierpnia 2016, 10:35
Kontaktowanie:

Re: Kastrować Świnkę?

Postautor: KasiaKK » 17 kwietnia 2017, 16:13

U nas obecnie sytuacja wyglądała inaczej niemniej ostatecznie -samczyk mieszka z samiczkami po kastracji obecnie już - ja kontaktowałam się z kilkoma weterynarzami specjalizującymi się z zwierzętach egzotycznych - wybrałam moim zdaniem najlepszego i szczęśliwie kastracja przebiegłą szybko, bez powikłań. Jeżeli się zdecydujesz to na pewno nie bierz pod uwagę każdego weterynarza bo najczęściej powikłania są właśnie po operacjach wykonywanych na szybko u weterynarzy psio/kocich.
Jeżeli zaś chodzi o bójki - to pytanie tylko czy nie rozdzielasz ich za szybko? Bo u mnie każde łączenie wiązało się z bójką - futro w powietrzu (brak krwi) a potem po kilku dniach była już miłość. No i jest też ryzyko, że samczyk do samic też będzie agresywny mimo kastracji - jeżeli ma takie usposobienie. Mój samczyk zawsze był łągodny ale samiec znajomych był "narwany" i po kastracji nic się nie zmieniło.

Najlepszy dedykowany świnkom morskim sklep internetowy.
Szybka wysyłka.
Rewelacyjne Ceny.
Rzetelny opis produktów.
Kompleksowe doradztwo.
Zapraszamy na zakupy: http://www.sklep.swinkamorska.com.pl
Obrazek

madzia0902
Użytkownik
Posty: 473
Rejestracja: 1 grudnia 2015, 10:19
Kontaktowanie:

Re: Kastrować Świnkę?

Postautor: madzia0902 » 17 kwietnia 2017, 19:45

A opisz w jaki sposób przeprowadzałaś łączenie z innymi samcami, może po prostu robiłaś to nieprawidłowo? Źle przeprowadzane łączenie jest najczęstszą przyczyną tego że się świnki nie dogadują.


roks_ana23
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 17 kwietnia 2017, 15:53
Kontaktowanie:

Re: Kastrować Świnkę?

Postautor: roks_ana23 » 18 kwietnia 2017, 10:26

Najpierw je ze sobą zapoznałam umieszczając na wspólnym wybiegu, nieznanym dla żadnej z nich. Umieściłam tam dwie miski z jedzeniem, dwie miski z wodą, dwa domki oraz dwie kupki z siankiem. Po 2 godzinnym poznawaniu zaczęły się bójki, jedna ze swinek ugryzła druga do krwi. Oddzielilam je na troche i po pewnym czasie to samo. Czaily sie i po kilku minutach znowu zaczęła się walka. Nie zrezygnowalam jednak. Na noc dałam je do dwoch roznych klatek postawionych obok siebie. Na następny dzień znowu spróbowałam i było lepiej, nie gryzły się, postanowiliśmy dac je do jednej klatki, oczywiscie nowej, ponownie nieznanej dla zadnej. Minęło kilka dni. w tym czasie bylo w porządku. Świnki nie biły sie, a nawet spaly razem na hamaku jakby przytulone do siebie. Wydawaloby sie, że tworzą zgodna parę. Po ok. 2 tygodniach swinki nie byly juz w stosunku do siebie tak mile. Starsza odganiala mlodsza, czasem nie pozwalala jej jesc czy pis, choc mialy dwa osobne poidelka i miski. Mała podporzadkowywala sie jej. Po ok. miesiącu takiego zachowania mlodsza świnka znacznie urosla i zaczela sprzeciwiac sie starszej. Wtedy zaczely sie walki. Gonitwa po całej klatce. Zgrzytanie zębami, czasem świnki nawet się gryzly. Kilka razy swinka zostala pozbawiona siersci przez tę drugą.


Konto usunięte

Re: Kastrować Świnkę?

Postautor: Konto usunięte » 18 kwietnia 2017, 12:01

Jak dla mnie wygląda to na ponowne ustanowienie hierarchii. Młodsza zrobiła się większa i chce przewodzić.



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości

  • Dołącz do nas