Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Jak moge mu pomóc?!

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Awatar użytkownika
asp-
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 22 września 2016, 20:42
Lokalizacja: Gdzieś na Śląsku :)
Świnki morskie: Kabanek, Diego i Maniek
Kontaktowanie:

Jak moge mu pomóc?!

Postautor: asp- » 15 maja 2017, 21:28

Witam. Dzisiejsza sytuacja mnie przerosła bo nic tego nie zapowiadało. 3 świnki - Diego 7msc, Maniek8msc i Kabanek 9msc. Z tej trójki został ostatni :(. Z dnia na dzień przestały jeść i pic. Mańka znalazłam dzisiaj po południu martwego w klatce choć rano dawałam mu przed wyjściem z domu pić że strzykawki. Diego miał ostrą biegunkę i niedowład przednich i tylnych kończyn. Zmarł mi na rękach, nie zdążyłam zabrać go do weterynarza. Został mi Kabanek chociaż to też nie wygląda dobrze. Nie je,nie pije, nie bobkuje w klatce (u weterynarza zrobił około 5 kup i poszły do badania). Dostał 4 zastrzyki, jutro mam jechać z nim ponownie i powiedzieć czy je czy nie. Jeśli nie to ma dostać jakas specjalna karmę. Próbowałam przekonać go do ogórka to tylko go ugryzł i na tym się skończyło. Jest strasznie osowiały, nigdy nie lubił się miziac czy siedzieć na kolanach a teraz przytula się do ręki i obejmuje mi palce lapkami. Wygląda to bardzo źle. Szedł po łóżku przewracajac się na prawą stronę. Czasami łapał równowagę i dzięki temu doczołgał się pod moją kołdrę i w niej siedzi. Dałam mu wodę przez strzykawkę. Ja w ogóle nie rozumiem skąd to wszystko się wzięło. Jeszcze wczoraj się bawiłam z Kabankiem i Diego. Z Mankiem było niedobrze więc go nie ruszałam czekając na wizytę u weterynarza. Niestety. Mam jakieś dziwne przeczucie że Kabanek nie dotrwa do rana :( jeszcze wczoraj Kabanek skubnal kawałek pietruszki, dzisiaj już nic. Macie może jakiś pomysł co mogę mu dać żeby go jakoś wzmocnić? Jakaś papka czy coś. To spadło jak grom z jasnego nieba :( jak pomóc tej puchatej mordce?


Awatar użytkownika

chocolate Monster
Użytkownik
Posty: 152
Rejestracja: 13 września 2016, 14:51
Lokalizacja: Kraków
Świnki morskie: Stefan [*],G&H
Kontaktowanie:

Re: Jak moge mu pomóc?!

Postautor: chocolate Monster » 15 maja 2017, 21:48

Możesz go dokarmić zmieloną karmą zmieszaną z wodą przez strzykawkę bez igły.Tak samo możesz go dopoić.


Awatar użytkownika
asp-
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 22 września 2016, 20:42
Lokalizacja: Gdzieś na Śląsku :)
Świnki morskie: Kabanek, Diego i Maniek
Kontaktowanie:

Re: Jak moge mu pomóc?!

Postautor: asp- » 15 maja 2017, 22:27

Niestety przed chwilą zmarł :( byłam z nim do samego końca :( straciłam 3 świnki w ciągu jednego dnia i nie wiem dlaczego :( ku*wa :(


chocolate Monster
Użytkownik
Posty: 152
Rejestracja: 13 września 2016, 14:51
Lokalizacja: Kraków
Świnki morskie: Stefan [*],G&H
Kontaktowanie:

Re: Jak moge mu pomóc?!

Postautor: chocolate Monster » 15 maja 2017, 22:32

Tak strasznie mi przykro...
Proponuję zrobienie sekcji zwłok,żeby dowiedziec się w czym tkwił problem


strzyga
Użytkownik
Posty: 90
Rejestracja: 5 maja 2017, 11:32
Kontaktowanie:

Re: Jak moge mu pomóc?!

Postautor: strzyga » 16 maja 2017, 7:31

Faktycznie dziwne... :(
współczuję :(


Konto usunięte

Re: Jak moge mu pomóc?!

Postautor: Konto usunięte » 16 maja 2017, 7:51

Obstawiam zatrucie albo jakiś wirus... Co jadły dzień przed i tego dnia? Szkoda świnek :(


Awatar użytkownika
asp-
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 22 września 2016, 20:42
Lokalizacja: Gdzieś na Śląsku :)
Świnki morskie: Kabanek, Diego i Maniek
Kontaktowanie:

Re: Jak moge mu pomóc?!

Postautor: asp- » 16 maja 2017, 13:29

Sekcji zwłok nie zrobię ponieważ świnka już została zakopana. W sobotę rano zjadly suchą karmę vl complete ale nie cała co co mnie zdziwiło bo zawsze wszystko znikalo. Po poludniu dostały trawę przebrana przeze mnie natke pietruszki z ogródka. Nie tknęły. Wieczorem dałam marchewkę i pietruszke, seler też nie tknęły. Tylko że Diego i Kabanek wyglądali normalnie, chodzili, bawili się. Maniek nagle zaczął stroszyć sierść i siedzieć w kącie taki osowiały. Próbowałam go podnieść to mnie kopał tylna noga więc wiedziałam że coś go boli. W niedzielę Maniek również nic nie pił i nie jadł więc czekałam na wizytę w poniedziałek. Kabanek i Diego w niedzielę zjedli troche szpinaku więc pomyślałam że jest ok. W końcu coś zjedli. Może taki kaprys. Rano napoilam Mańka woda że strzykawki a potem od 7 do 15 nie było mnie w domu. Jak wróciłam Maniek był martwy a Diego leżał nieruchomo jakby był spralizowany, tylko oddychał, leżał w swoich odchodach po ostrej biegunce. Wiedzialam, ze jest bardzo źle i że z tego nie wyjdzie. 10 min potem odszedł. A Kabanek dostał zastrzyki - antybiotyk, przeciwbólowy, probiotyk i witaminę C. Wyglądało na to że wyzdrowieje. Wieczorem napoilam go przez strzykawkę ale potem zdałam sobie sprawę, że to jego ostatnie minuty. On umierał w bólu a ja nie mogłam mu pomóc :( w badaniach kału nie wyszło nic. Pani weterynarz powiedziała, że to musiała być bakteria albo jakiś wirus. Zaatakowało jedną świnkę i przeszła na resztę :( ja nigdy nie dałam im żadnego syfu do jedzenia. Zanim je kupiłam to szukałam informacji na tym forum, na spśm zeby się nimi odpowiednio opiekowac. One były kupione w sklepie zoologicznym (rozważałam adopcje ale rodzice mi to wybili skutecznie z glowy) rok temu we wrzesniu. Może jakaś choroba się uaktywniła teraz? :( Nie wiem sama. To takie gdybanie co by było gdyby...


chocolate Monster
Użytkownik
Posty: 152
Rejestracja: 13 września 2016, 14:51
Lokalizacja: Kraków
Świnki morskie: Stefan [*],G&H
Kontaktowanie:

Re: Jak moge mu pomóc?!

Postautor: chocolate Monster » 16 maja 2017, 13:44

Moze zatrucie?Dawałaś im może mniszka lekarskiego?Łatwo go pomylić z trującym mleczem


Awatar użytkownika
asp-
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 22 września 2016, 20:42
Lokalizacja: Gdzieś na Śląsku :)
Świnki morskie: Kabanek, Diego i Maniek
Kontaktowanie:

Re: Jak moge mu pomóc?!

Postautor: asp- » 16 maja 2017, 15:34

Nigdy im nie podawałam ponieważ ich w ogóle nie odróżniam od siebie. Zawsze im dawałam to czego byłam pewna, że mogę podać. Pani weterynarz mówiła wczoraj, że świnki są bardzo delikatne i ciężko przechodzą choroby. I to nie moja wina co się stało. Też pytałam kiedy ewentualnie mogę mieć jakieś świnki to powiedziała, że po 2 miesiacach a teraz wszystko odkazić, dobrze wymyć żeby to "cos" co je zaatakowało zniknęło.


Awatar użytkownika
Batman
Użytkownik
Posty: 283
Rejestracja: 5 kwietnia 2017, 23:37
Kontaktowanie:

Re: Jak moge mu pomóc?!

Postautor: Batman » 16 maja 2017, 17:15

Możliwe, że wirus i to dość mocny.
Jakieś inne zwierzęta w domu?
Pewnie okno miałaś otwarte bo ciepło od kilku dni.
Robactwa wszelkiego sortu jest już mnóstwo i nie wiadomo co roznoszą w tym roku.
Nowo otwarty worek siana/karmy/ czegokolwiek?
Z tego co piszesz wychodzi najprędzej na karmę.
Może to warto zbadać?
Wszystko mocnym chlorem a nowe świnki?
Nie rozumiem 2 miesięcy skoro cholera wie co to było.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 24 gości

  • Dołącz do nas