Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Kuper (woreczek odbytowy)

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Awatar użytkownika
roxcafe
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 25 czerwca 2017, 14:45
Kontaktowanie:

Kuper (woreczek odbytowy)

Postautor: roxcafe » 25 czerwca 2017, 15:05

Hej,

Moj 4letni Mike, od dluzszego czasu prawie zawsze ma zawalony odchodami kuper, czasem tak bardzo, ze nie moze zrobic kupki (zawsze sie puszy jak cos mu jest nie tak, wiec od razu wiem, ze cos jest na rzeczy). Co kilka dni musze wyciagac mu te (bardzo smierdzace) zalegle kupy. Wczesniej bardzo tego nie lubil, teraz wie, ze to grzebanie przynosi mu ulge. Robi sie wtedy bardzo ciezki, biegac nie chce itp Wczesniej normalnie jak pocieral tylkiem to robil biale slady (gruczol lojowy), teraz wyciera rozciapciane odchody...
Mowilam wczesniej vetowi o tym, raczej sie nie przejal. Powyciagal mu z woreczka brudy, ale to nic nie zmienilo :unsure:

Co moge zrobic z takim problemem? Nie chce mu grzebac, ale jak dluzej tego nie robie, bo mam nadzieje, ze organizm sam sie wybroni, niestety tak sie nie dzieje. Wtedy ma kulke calą odchodow w polowie suchą i barrrrdzo smierdzaca, wtedy to juz naprawde sie meczy biedak :sad:

edit:
Poczytalam, ze te bobki z ogonkiem to moze byc odwodnienie, moja swinka bardzo malo pije, jak czytam posty innych, ze 100ml dziennie to wow, moj moze raz, dwa razy na dzien polize z butelki!
Po dluzszym przeszukaniu forum znalazlam posta z linkiem do guinealynx.info/impaction.html chcialabym jednak wiedziec jak zapobiec odkladaniu sie bobkow w woreczku.


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: Kuper (woreczek odbytowy)

Postautor: ita79 » 25 czerwca 2017, 18:55

teraz jest sezon na arbuzy.. Podawaj śwince co kilka godzin po kawałku - może to jakoś pomoże biedactwu jeśli chodzi o odwodnienie. Tylko jeśli świnka nie zna tego owocu to na początku z raz dziennie po kawałku wielkości pół pudełka od zapałek.. a po kilku dniach dopiero zwiększać możesz.

A teraz ważne pytanie: czym żywisz świnkę? Jak dokładnie wygląda jej dieta- bo tu może jakiś problem leżeć.

ps. tak mi się jeszcze skojarzyło- że czasami woda kranowa może być za bardzo zmineralizowana, a to z kolei może powodować zaparcia. Ja np. wszystkim swoim zwierzakom domowym podaję na wszelki wypadek wodę pół na pół kranową i RO (zdemineralizowaną)


Darom
Użytkownik
Posty: 516
Rejestracja: 3 lutego 2017, 18:51
Świnki morskie: [*] Tosiu Super Ktosiu, [*] Dyzio, [*] Tosiu Mały Tosiu, [*] Toffi
Kontaktowanie:

Re: Kuper (woreczek odbytowy)

Postautor: Darom » 26 czerwca 2017, 0:14

A skąd masz wodę RO ?


Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: Kuper (woreczek odbytowy)

Postautor: ita79 » 26 czerwca 2017, 6:53

mam założony w domu filtr


Darom
Użytkownik
Posty: 516
Rejestracja: 3 lutego 2017, 18:51
Świnki morskie: [*] Tosiu Super Ktosiu, [*] Dyzio, [*] Tosiu Mały Tosiu, [*] Toffi
Kontaktowanie:

Re: Kuper (woreczek odbytowy)

Postautor: Darom » 26 czerwca 2017, 7:37

Już myślałem, że może kupujesz świnkom wodę mineralną nie gazowaną i taką podajesz. :)
Dobra by była taka dla świnek ?
Tak a propo, to zastanawiam się jak zrobić świnkom wodę pietruszkową ? :hmmm:


Awatar użytkownika
SwinekDuduś
Użytkownik
Posty: 127
Rejestracja: 13 marca 2016, 14:05
Lokalizacja: Polska
Świnki morskie: Duduś, niedługo, być może druga świnka.
Kontaktowanie:

Re: Kuper (woreczek odbytowy)

Postautor: SwinekDuduś » 26 czerwca 2017, 9:40

Miksujesz w blenderze pietruszkę na papkę, dodajesz wody i dopiero ten wodno-papkowy wytwór dodajesz do wody, żeby nie było zbyt skondensowane i intensywne


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 62 gości

  • Dołącz do nas