Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Kto pomoze z diagnoza :( ?

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Dagmara85
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 18 lipca 2017, 17:05
Kontaktowanie:

Kto pomoze z diagnoza :( ?

Postautor: Dagmara85 » 18 lipca 2017, 17:15

Mam problem ze swija 3,5 letnia swinka. Od ponad tygodnia jest leczona na wzdęcia, które wymacala pani doktor. Swinka miała także robione zdjecie usg które wykluczyły brak jakichkowiek ciał obcych.
Stan swinki jednak sie nie poprawia.
Marian od tygodnia jest osowiały, nie wyskakuje z klatki, raz nawet jak próbował to sie przewrócił, było widac ze jest to ponad jego siły. Generalnie apetyt ma, je i pije nirmanie, załatwia sie tez, choć jego kupki sa troszkę mniejsze niz zazwyczaj. Martwię sie gdyż dotychczasowe lecenie nie przyniosło skutków. Swinka nie kicha nie kaszle, choć dzis zauwwzylam delikatnie ilość jakiejś ciemnej wydzieliny z noska. Lekarka zaczęła podejrzewać jakies robaki lub tarczyce. Błagam, pomóżcie!


Awatar użytkownika

Darom
Użytkownik
Posty: 516
Rejestracja: 3 lutego 2017, 18:51
Świnki morskie: [*] Tosiu Super Ktosiu, [*] Dyzio, [*] Tosiu Mały Tosiu, [*] Toffi
Kontaktowanie:

Re: Kto pomoze z diagnoza :( ?

Postautor: Darom » 18 lipca 2017, 17:50

Ja bym poszedł do weterynarza ale takiego stricte od zwierząt futerkowych. Poszukaj takiego w Twojej okolicy i szybko tam idź z prosiakiem. Niech dokładnie przebada świnkę, może trzeba podać jej antybiotyk.
Musisz jak najszybciej zgłosić się do lekarza specjalisty ze świnką :)


Caviova
Użytkownik
Posty: 605
Rejestracja: 21 stycznia 2017, 16:36
Świnki morskie: Felka, Pętelka i Tosia. :)

Cola [*]
Kontaktowanie:

Re: Kto pomoze z diagnoza :( ?

Postautor: Caviova » 18 lipca 2017, 18:27

No właśnie, pierwsze pytanie: czy lekarz jest specjalistą od gryzoni? Jeżeli nie, to szybko zmień weterynarza, ponieważ weterynarz od "piesków i krówek" może wiecej zaszkodzić niż pomóc. Jest opcja, że to nie są wzdęcia i leczycie coś, czego nie ma.
Tu lista polecanych weterynarzy:
http://swinkimorskie.eu/SPSM/index.php? ... &Itemid=92

Generalnie bardzo dobrze że je, pije i wypróżnia się, a kupki są mniejsze ze względu na dolegliwości żołądkowe. Mimo wszystko dobrze pilnuj tego jego jedzenia, bo proś nie może przestać jeść i pić. Tak poza tym, to w ogóle wydaje mi się, że leczenie wzdęć nie powinno trwać tak długo. Czym go leczycie?


Dagmara85
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 18 lipca 2017, 17:05
Kontaktowanie:

Re: Kto pomoze z diagnoza :( ?

Postautor: Dagmara85 » 19 lipca 2017, 0:27

Nospa i ten lek na perestaltyke. Oprócz tego koper do picia i jakis syrop popołudniu dostaje ale bie ma antybiotyki/ generalnie specjalista wydaje sie dobry; dostałam ta panią z polecenia jako specjalistkę od małych zwierząt ale czuje ze czas nam ucieka bo jest zła diagnoza


Caviova
Użytkownik
Posty: 605
Rejestracja: 21 stycznia 2017, 16:36
Świnki morskie: Felka, Pętelka i Tosia. :)

Cola [*]
Kontaktowanie:

Re: Kto pomoze z diagnoza :( ?

Postautor: Caviova » 19 lipca 2017, 12:45

Nie jestem przekonana co do podawania śwince No-spy. Zwykłe wzdęcia leczy się zazwyczaj Espumisanem dla dzieci:
http://swinkimorskie.eu/SPSM/index.php? ... Itemid=129
Dalej: "jakiś syrop". Czyli jaki? I nie wiem o co chodziło Ci z tym "ale bie ma antybiotyki''.
Ps. Czy możesz podać nazwę kliniki do której uczęszczasz? Może ktoś na forum korzystał z jej usług i będzie mógł potwierdzić - bądź zaprzeczyć, że ta pani jest na pewno dobrym specjalistą.


Awatar użytkownika
Kisei
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 5 lutego 2016, 0:02
Lokalizacja: Dolnośląskie
Świnki morskie: Selena i Niunia
Kontaktowanie:

Re: Kto pomoze z diagnoza :( ?

Postautor: Kisei » 20 lipca 2017, 11:17

Każdy lekarz leczy inaczej. Cóż, Nie panikuj że to tak się ciągnie - Nie wszystko uleczysz błyskawicznie szybko. Zdiagnozować co może mu dolegać bywa jeszcze trudniejsze. Dlatego wszelkie opóźnienia wcale nie muszą świadczyć o niekompetencji lekarza. Spytaj wetkę czy możesz podać Espumisan - nie rekomenduje podawanie leków na własną rękę.
Dawaj lekkostrawne jedzenie, unikaj ciężkostrawnych - ale chyba to jest jasne. A się spytam jeszcze z ciekawości. Na co antybiotyki przy w wzdęciu? Antybiotyki podaje się jedynie jeżeli choroba jest o etiologii bakteryjnej bądź aby uniknąć ewentualne powikłania na płaszczyźnie wszelkich infekcji bakteryjnych. Nospa ma służyć do łagodzenia bólu, a to coś na perystaltyke o czym mówisz droga Dago, jest prawdopodobnie aby właśnie zlikwidować wzdęcie - aby szybciej się pozbyło gazów z układu pokarmowego.
A co do podejrzeń pani doktor, wydają mi się słuszne - robaki mogą spowodować wzdęcia.
Edit. - Właśnie Caviova, Espumisanem leczy się lekkie wzdęcia. Jednak wzdęcie prośka autorki postu, nie wydaje mi się aby należało do lekkiego przypadku więc, myślę że byłoby lepiej gdyby skonsultowała podanie tego leku z wetem.

Nieraz bywa tak że lekarze potrafią siedzieć 8 godzin i operować pacjenta. Jednakże mało kto to docenia... Bo to przecież cud że przeżył, to wszystko dzięki Bogu!

Caviova
Użytkownik
Posty: 605
Rejestracja: 21 stycznia 2017, 16:36
Świnki morskie: Felka, Pętelka i Tosia. :)

Cola [*]
Kontaktowanie:

Re: Kto pomoze z diagnoza :( ?

Postautor: Caviova » 20 lipca 2017, 12:27

Kisei pisze:Edit. - Właśnie Caviova, Espumisanem leczy się lekkie wzdęcia. Jednak wzdęcie prośka autorki postu, nie wydaje mi się aby należało do lekkiego przypadku więc, myślę że byłoby lepiej gdyby skonsultowała podanie tego leku z wetem.


Tak, tak, masz rację, napisałam tylko, że zwykłe wzdęcia leczy się zazwyczaj Espumisanem, jako uzasadnienie mojego powątpiewania względem podania śwince No - spy. :D Chodziło mi to, że gdyby to były "tylko" lekkie wzdęcia, spowodowane na przykład podaniem mokrych warzyw, to lekarz zaleciłby prawdopodobnie Espumisan. A skoro daje coś silniejszego, to może oznaczać, że jest to coś poważniejszego, możliwe, że nawet te robaki, albo jeszcze inne paskudztwo.


Awatar użytkownika
Kisei
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 5 lutego 2016, 0:02
Lokalizacja: Dolnośląskie
Świnki morskie: Selena i Niunia
Kontaktowanie:

Re: Kto pomoze z diagnoza :( ?

Postautor: Kisei » 20 lipca 2017, 12:40

No pewnie że tak :3
Dago, jeżeli jest to specjalista od egzotyków, i ma dobre opinie, postaraj się zaufać wetce. Tylko miej na uwadze, to nie jest wszechmocny bóg, i nie zdiagnozuje niczego jak najszybciej i nie wyleczy błyskawicznie - Chodzi w końcu o to, aby wyleczyć skutecznie i prawidłowo, prawda?

Nieraz bywa tak że lekarze potrafią siedzieć 8 godzin i operować pacjenta. Jednakże mało kto to docenia... Bo to przecież cud że przeżył, to wszystko dzięki Bogu!

Dagmara85
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 18 lipca 2017, 17:05
Kontaktowanie:

Re: Kto pomoze z diagnoza :( ?

Postautor: Dagmara85 » 1 sierpnia 2017, 8:06

O antybiotyki tylko napisałam informacyjnie, nie nalegam na niego wcale. Mija kolejny tydzien a stan Mariana sie nie poprawia. Okazuje sie ze świnka nie ma juz wzdęć a te które leczyliśmy byky niewielkie i nie były przyczyna jego choroby. Swinka miała badania kalu z którego wynika ze nie ma żadnych robaków, miała zdjecie rtg i wczoraj robione usg i jest wszustko ok. Były badane zeby i lekko podpiłowane Le ogolnie były tez ok. Sprawdzana była tez juz dwa razy kieszonka przy odbycie, nic tam sie bie gromadzi, wszustko jest ok. Swinka ewidentnie cos dolega :( nie wychodzi z klatki, jest osowiała i wolniej je. zauwwzulam ostatnio ze tez mniej je i ostatnio pani weterynarz ja Wazyla i okazało sie ze swinka schudła o 50g. W ciagu 3 tyg. Fakt ze teraz była na diecie prEZ podejrzenie wzdęć ( nie dostawała jak zwykle żadnych owoców a warzywa tylko sprawdzone, wiec troche wybrzydzAla w jedzeniu) ale nie wiem sama ;( Marian ewidentnie ma problem z chodzeniem, tak jakby lekko podskakuje przy chodzeniu, i chodzi i wiele wolniej. BardO czesto jak siedzi, podkula pupę pod siebie jakby cos go bolało. Lekko podzgruyuje ząbkami czesto i jak jest cicho, słyszę czasem delikatne jakby szeleszczenia podczas oddychania. LekarE rozkładają ręce. Kolene badanie to chuba badanie krwi które jest dosc straszne dla świnek i wolałabym tego uniknąć :( ktoś pomoze? Błagam!


Caviova
Użytkownik
Posty: 605
Rejestracja: 21 stycznia 2017, 16:36
Świnki morskie: Felka, Pętelka i Tosia. :)

Cola [*]
Kontaktowanie:

Re: Kto pomoze z diagnoza :( ?

Postautor: Caviova » 1 sierpnia 2017, 10:53

1.Przede wszystkim: zmień weterynarza - dalej nie odpowiedziałaś, czy to jest lekarz od gryzoni. Ale z tego co widzę, to ten lekarz chyba nie za bardzo wie co leczy, dlatego leczycie wszystko, co się wyłapie; prawdopodobnie nie to, co powinno byc leczone.
2. Musisz dokarmiać świnkę. Kup karmę ratunkową ( np. http://hipcio.sklep.pl/kategoria/witami ... -ratunkowe ). A do czasu, dopóki jej nie zakupisz, rób papki warzywno/owocowe i podawaj przez strzykawkę bez igły (dobre, tuczące połączenie to marchewka + banan, ale oprócz tego rób inne papki; nie dawaj Gerberków!) Możesz również spróbować rozgnieść swoją karmę i zmieszać z wodą, chociaż nie wiem czy Ci się uda. Karm co jakieś 2-4h (jeżeli coś tam sam je, to możesz co 4-5h, chociaż częściej nie zaszkodzi. Chyba, że je naprawdę niewiele sam, to co 2-4) najlepiej również w nocy. Niżej link, który również jest pomocny:
http://www.ogonek.waw.pl/weterynaria-w- ... usowe.html

Ps. Nic o tym nie wspomniałaś, ale zapytam: świniak nie ma biegunki?


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości

  • Dołącz do nas