Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Łamiące się zęby

Niezbędna pomoc w przypadku podejrzenia choroby lub innych problemów.
Sarah013
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 28 marca 2017, 22:32
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Łamiące się zęby

Postautor: Sarah013 » 30 lipca 2017, 12:04

Od dwóch miesięcy mam druga świnkę. Przez ten czas już drugi raz zdążył sobie złamać zęba, znów tego samego. Wiem że to się zdarza i szybko mu odrośnie. Nie ma też problemów z jedzeniem bo drugi mu został. Ale czy to nie jest dziwne że już drugi raz w tak krótkim czasie złamał tego samego zęba? Może to wynikać z jakiś braków w diecie? Dodam że druga swinka ma się dobrze i ani razu nie straciła zęba. :)


Awatar użytkownika

LadyLilyStyle
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 19 czerwca 2017, 8:14
Lokalizacja: Zabrze, Śląsk
Świnki morskie: Kokos [*] 08.2014 - 17.06.2017
Banan, dla przyjaciół Banik ;D
Kontaktowanie:

Re: Łamiące się zęby

Postautor: LadyLilyStyle » 30 lipca 2017, 13:13

Kruche i często łamiące się zęby są objawem braku witaminy C. Dużo witaminy C jest min. w pietruszce oraz papryce. Jeśli prosiak nie je tych warzyw zbyt chętnie, możesz podawać wit. w kroplach. Polecam ci kropelki cebion, mój prosiak je kocha. Podaje się kilka kropelek dziennie strzykawką do pyszczka.

Nie wiesz może na czym on łamie te ząbki? Być może wystarczy po prostu usunąć ten przedmiot, póki ząbki się nie wzmocnią.


Sarah013
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 28 marca 2017, 22:32
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Łamiące się zęby

Postautor: Sarah013 » 31 lipca 2017, 0:16

On je bardzo dużo pietruszki. W sumie to jego ulubione jedzenie. Papryki kboje nienawidzą :D. Ostatnio biegał w tunelach dla świnek zrobionych z plastiku. Od czasu do czasu robie im taki plac zabaw na podłodze. Być może na nim sobie ten ząb złamał. Dzięki za odpowiedź :)


Caviova
Użytkownik
Posty: 605
Rejestracja: 21 stycznia 2017, 16:36
Świnki morskie: Felka, Pętelka i Tosia. :)

Cola [*]
Kontaktowanie:

Re: Łamiące się zęby

Postautor: Caviova » 31 lipca 2017, 10:14

No, z tą pietruszką (zwłaszcza natką) nie przesadzaj, bo z kolei ma duzo wapnia, który też w nadmiarze nie służy świnkom. Wszystko z umiarem. :)

A co do łamiacych się zebów: najprawdopodobniej niedobór witaminy C, musisz to szybko uzupełnić, żeby nie poszło dalej (nawet moze doprowadzić to do paraliżu). Dużo warzyw/owoców z wit. C + w kropelkach (tak jak wspomniała koleżanka wyzej - najlepiej Cebion lub Juvit; do dostania w aptece).


Mańka912
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 17 grudnia 2016, 20:50
Świnki morskie: Maniek i Wiewiór
Kontaktowanie:

Re: Łamiące się zęby

Postautor: Mańka912 » 31 lipca 2017, 10:36

Miałam dokładnie tak z samo z drugą świnka tylko ej w pewnym momencie złamany jej się wszystkie 4, ale nie było mowy o żadnych papkach tylko mniejsze kawałki warzyw. Dostawali dużo warzyw z witamina C i na nie polewalam witaminę i teraz świniak ma się bardzo dobrze :) może być z braku witamin, ale mniessię wydawało że mój miał trochę gorsze jedzenie przed kupnem przez co odrobinę słabszy organizm, ale pracuję nad utyciem :D uważaj na świnie bo mój przez rozwalonwgo zęba rozwalił sobie wargę i lała się krew. Jeśli dostają dużo witaminy powinno przejść no u mnie możliwe że prawie każdy był złamany 2 razy a teraz świniak ma piękne równe białe zęby :)


Sarah013
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 28 marca 2017, 22:32
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Łamiące się zęby

Postautor: Sarah013 » 31 lipca 2017, 11:05

Ok dziękuję za rady. Spróbuję uzupełnić dietę w więcej Wit C ale będzie ciężko bo moje świnki nie chcą jeść niczego innego niż marchew, ogórek, pietruszka i trawa (wybredne świnie :D) więc pewnie sięgnę po te krople.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Choroby i problemy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 54 gości

  • Dołącz do nas